Polityka Społeczna


Psycholog o symptomach depresji – nie są takie jak potocznie sądzimy

Dodano: 05 października 2015

Twarz depresji to twarz maskowana, która nie wyraża emocji ani uczuć, twarz obojętności i apatii – mówi PAP psycholog Anna Nita z Fundacji ITAKA. Fundacja prowadzi antydepresyjny telefon zaufania – 22 654 40 41 – dla osób zmagających się z depresją, a także ich bliskich.

Na antydepresyjny numer telefonu Fundacji ITAKA mogą dzwonić wszyscy – zarówno ci, którzy podejrzewają, że chorują na depresję, jak i bliscy osób, które mogą na nią cierpieć. Linia działa w poniedziałki w godz. 17-20. Na wszystkie pytania odpowiada lekarz psychiatra.

– Dzwonią osoby, które podejrzewają, że mają depresję; często nie są przekonane, czy chorują, czy powinny się zgłosić po pomoc, mają też często duży lęk przed wizytą u psychiatry. Nasz lekarz im wyjaśnia jak to działa, jak wygląda taka wizyta. To pomaga obniżyć lęk – mówi Nita.

Jak dodaje, dyżurujący przy telefonie psychiatra potrafi też po zebraniu wywiadu ocenić, czy chodzi o “chwilowy spadek nastroju” czy rzeczywiście o depresję.

– Dzwonią do nas też osoby, pacjenci, którzy są już leczeni na depresję ale albo nie widzą skutków leczenia, albo coś ich niepokoi – np. uboczne objawy leków. Zazwyczaj chcą się upewnić, że wszystko jest w porządku – mówi psycholog.

Jak wyjaśnia kolejną grupą, która dzwoni na infolinię, są bliscy lub przyjaciele osób chorujących na depresję. – Potrzebują porady – jak namówić na leczenie, gdzie szukać pomocy albo chcą się dowiedzieć, jak postępować z osobą chorą na depresję – dodaje Nita.

Psycholog przyznaje, że sezonowa, jesienna depresja jest problemem widocznym, ale na antydepresyjny telefon zaufania ludzie dzwonią przez cały rok. – Mamy ogromną liczbę połączeń i to się nie zmienia – dodaje.

Jak rozpoznać, że bliska nam osoba lub nasz znajomy zmaga się z depresją?

– Ważną rzeczą w depresji jest utrata zainteresowań. Przykładowo babcia lubiła bawić się z wnukami, ktoś lubił jeździć na rowerze, ktoś inny na nartach i nagle te wszystkie rzeczy przestają mieć znaczenie, nic nie cieszy. Druga sprawa to nastrój. Często myślimy, że osoba w depresji jest smutna. Nie, ona jest bardziej obojętna, bardziej w poczuciu beznadziei, nie smutku. Do tego dochodzi zwiększona męczliwość – widać to po takiej maskowanej twarzy, bardziej spokojnych i powolnych ruchach; taka osoba ma często problemy z koncentracją i ze śledzeniem toku rozmowy – wskazuje psycholog.

Kolejnym przesłankami – jak mówi – są utrata apetytu i problemy ze snem. – W depresji bardzo charakterystyczne jest wczesne wybudzanie się. Jeśli członek naszej rodziny co rano wstaje o trzeciej, czwartej w nocy, to jest to zdecydowanie moment, kiedy trzeba go zaprowadzić do psychologa, psychiatry; jak najszybciej – podkreśla Nita.

więcej na portalu: www.rynekzdrowia.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...