Polityka Społeczna


Projekt „Twoja Szansa” otwiera nowe możliwości osobom bezrobotnym

Dodano: 11 października 2016

W Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące projekt „Twoja Szansa” skierowany do najbardziej oddalonych od rynku pracy mieszkańców, w tym osób z niepełnosprawnościami, po  50-tym roku życia z niskim lub bardzo niskim wykształceniem.

inauguracja-1

Celem projektu “Twoja Szansa. Kompleksowe wsparcie dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, jest usamodzielnienie się uczestników projektu od pomocy społecznej, co oznacza zdobycie i utrzymanie pracy oraz podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych i społecznych.

Spotkanie inaugurujące projekt oficjalnie otworzył Pan Jacek Karnowski, prezydent Miasta Sopotu, który podkreślił, że warto uczyć się nowych umiejętności nawet w wieku dojrzałym i podnosić swoje kompetencje, że w każdym momencie swojego życia  można się przekwalifikować. – Życzę Państwu abyście dobrze wykorzystali ten czas w projekcie, znaleźli pracę i polepszyli swój byt. Życzę Wam szczęścia i odwagi  do zmieniania swojego życia– zwrócił się Prezydent Miasta Sopotu do uczestników projektu.

Anna Jarosz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, podkreśliła, że to projekt partnerski, realizowany wspólnie z instytucjami, które mają wieloletnie doświadczenie w aktywizacji osób bezrobotnych.  – Dziękuję partnerom: Towarzystwu im. Św. Brata Alberta, Powiatowemu Urzędowi Pracy w Gdyni oraz Spółdzielni Socjalnej Kooperacja, za to że dzięki wspólnym kompleksowym działaniom możemy dać szansę na lepsze życie osobom, które z różnych powodów mają problem z podjęciem lub utrzymaniem pracy.

Droga do samodzielności

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie we współpracy ze Spółdzielnią Socjalną “Kooperacja” otrzymał blisko milion złotych dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na projekt, który pomoże jego uczestnikom wejść lub powrócić na rynek pracy, a także zwiększy ich kompetencje zawodowe i społeczne. Projekt o łącznej wartości 1 053 190,25 zł otrzymał dofinansowanie w kwocie 895 211, 75 zł., co oznacza jeden z najlepszych wyników, jakie osiągnąć można w tego rodzaju konkursach – dofinansowanie unijne na poziomie 85%.

seniorze-uwazaj-3

seniorze-uwazaj-2

Uczestnikami projektu są osoby niepracujące, w szczególności powyżej 50 roku życia, także z niepełnosprawnościami, z niskim wykształceniem, które chciałyby rozpocząć nowe lepsze życie: skutecznie i owocnie przygotować się do podjęcia pracy, podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, rozwinąć kompetencje społeczne i w rezultacie  – otrzymać wymarzoną pracę. Łącznie na przestrzeni ponad dwóch lat trwania projektu wsparciem objętych zostanie 80 osób, w tym 25 w 2016 roku, a w kolejnych latach – 30 i 25 osób. Czas uczestnictwa w projekcie to minimum 6 miesięcy, w zależności od indywidualnego planu działania i pracy uczestnika.

W ramach projektu odbywa się poradnictwo psychologiczne i zawodowe dla jego uczestników, odbyły się także warsztaty psychoedukacyjne, trwa pośrednictwo pracy, a już wkrótce ruszą kursy zawodowe. Bo droga do samodzielności to nie tylko rozmowa z pracodawcą i dobrze napisane CV. To dla wielu osób trwale pozostających bez pracy także odwaga w podjęciu ryzyka związanego ze zmianą swojego dotychczasowego życia. To także potrzeba rozmowy z profesjonalistą, który pomoże zaplanować drogę do zdobycia pracy.

Jaką ścieżkę zawodową wybrać, jakie umiejętności pomogą mi w zdobyciu i utrzymaniu pracy, do czego się właściwie nadaję, co i czy w ogóle coś potrafię – to pytania, na które odpowiadają sobie uczestnicy projektu na początku drogi. “Twoja szansa na lepsze życie” – to formuła, która najlepiej streszcza to, czym projekt ma się stać dla jego uczestników.

Trzy główne kierunki rozwoju dla uczestników projektu to: Centrum Integracji Społecznej, Program Aktywizacja i Integracja lub indywidualna ścieżka wsparcia.

Kierunek ten ustalany jest wspólnie z uczestnikiem na podstawie diagnozy przeprowadzonej podczas procesu rekrutacji. Niezależnie od tego, którą drogą będą podążać uczestnicy projektu, otrzymają wsparcie pracownika socjalnego, psychologa i doradcy zawodowego, a także w zależności od potrzeb wsparcie innych specjalistów np. prawnika czy doradcy finansowego. W ramach projektu mogą liczyć na szkolenia zawodowe i specjalistyczne, kursy zawodowe indywidualnie dobrane dla uczestnika, staże zawodowe u pracodawców, wsparcie pośrednika pracy – znalezienie ofert pracy dostosowanych do uczestnika, wsparcie w podejmowaniu własnej inicjatywy – np. własnej działalności gospodarczej, możliwość pomocy finansowej i wreszcie – pracę.

Aktualnie uczestnicy projektu biorą m.in. udział w warsztatach zawodowych, np. remontowo-porządkowym, pielęgnacji terenów zielonych czy opiekuna środowiskowego. Warsztaty odbywają się w instytucjach i organizacjach na terenie Sopotu, m.in. w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, Zakładzie Oczyszczania Miasta, Centrum Integracji Społecznej czy w schronisku dla zwierząt.

Biuro projektu: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...