Polityka Społeczna


Program Rodzina 500 plus w UE

Dodano: 03 marca 2016

Program Rodzina 500 plus jest zgodny z dotychczasową, unijną praktyką koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Pozwala ona ograniczyć przypadki nienależnego pobierania świadczeń przez osoby mieszkające za granicą.

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przewiduje, że świadczenie wychowawcze nie będzie przysługiwać, jeżeli rodzinie przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze, za wyjątkiem sytuacji, gdy przepisy o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy przewidują inaczej. Rodzice składający wniosek o przyznanie świadczenia są zobowiązani do informowania o każdej zmianie mającej wpływ na prawo do tego świadczenia, w tym również o zmianie miejsca zamieszkania.

Działania te wynikają z zakazu kumulacji świadczeń o charakterze rodzinnym przewidzianych w przepisach unijnych. Zgodnie z ww. zasadą, wnioskodawca nie będzie mógł jednocześnie pobierać pełnej kwoty świadczeń w dwóch państwach członkowskich, jednak otrzyma najwyższą możliwą kwotę świadczeń przewidzianą w ustawodawstwie jednego z tych państw (z reguły właściwym do wypłaty świadczeń jest to państwo, w którym wykonywana jest praca). Jeśli rodzic przebywa w innym państwie UE i złoży tam wniosek o świadczenia rodzinne, tamtejszy organ informuje o tym fakcie marszałków województw w Polsce. Marszałek zaś przekazuje te informacje do właściwej gminy.

Mechanizm koordynacji świadczeń o charakterze rodzinnym w ramach przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego nie jest rozwiązaniem nowym. Funkcjonuje już od dnia wejścia Polski do UE, tj. od ponad 11 lat i skutecznie zapobiega jednoczesnemu pobieraniu pełnej kwoty świadczeń o charakterze rodzinnym na te same dzieci w dwóch państwach w tym samym okresie.

W przypadku, gdy osoba ubiega się o świadczenia o charakterze rodzinnym w państwie członkowskim UE, EOG lub Szwajcarii, instytucja właściwa w tym państwie zwraca się z zapytaniem dotyczącym m.in. pobierania polskich świadczeń do instytucji w Polsce. Taka sama procedura jest podejmowana przez polskie instytucje właściwe w sytuacji, gdy w Polsce został złożony wniosek, a członek rodziny przebywa lub pracuje w innym państwie UE. Informacje dotyczące pobierania świadczeń o charakterze rodzinnym w innym państwie wymieniane są pomiędzy instytucjami za pomocą standardowych dokumentów unijnych.

Koordynacja świadczenia wychowawczego będzie odbywać się na tych samych zasadach jak innych świadczeń rodzinnych w ramach państw członkowskich Unii Europejskiej w oparciu o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 987/2009 z dnia 16 września 2009r.

Pytania i odpowiedzi

1. Mieszkamy wraz z dziećmi w Norwegii, gdzie obydwoje z mężem pracujemy. Czy jako obywatele polscy możemy ubiegać się o świadczenie 500+?

W opisanym przypadku cała rodzina przebywa na terytorium Norwegii, tym samym wypłata wszystkich świadczeń rodzinnych (do takich zalicza się również świadczenie wychowawcze 500+) powinna odbywać się wyłącznie na podstawie ustawodawstwa norweskiego.

2. Pracujemy z mężem w Czechach, trójka dzieci pozostaje pod opieką dziadków Polsce. Otrzymujemy na nasze dzieci czeski zasiłek rodzinny. Czy otrzymamy 500+?

Zgodnie z przepisami unijnymi pierwszeństwo w wypłacie wszystkich świadczeń rodzinnych – w tym także świadczenia wychowawczego, ma państwo, w którym wykonywana jest działalność zawodowa W związku z wykonywaniem przez Państwa działalności zawodowej w Czechach, pierwszeństwo do wypłaty wszystkich świadczeń rodzinnych (takim jest również świadczenie wychowawcze) ma tamtejsze ustawodawstwo, dlatego też w Czechach wypłacane są świadczenia rodzinne. Polska, jako państwo właściwe w drugiej w kolejności – ze względu na zamieszkanie dzieci – może jedynie wypłacić tzw. dodatek dyferencyjny, w przypadku kiedy kwota świadczeń rodzinnych przyznanych w Czechach będzie niższa od kwoty świadczeń należnych w Polsce w taki sposób, aby rodzina otrzymała jedną najwyższą kwotę świadczeń przewidzianą przez poszczególne ustawodawstwa.

3.  Mój mąż pracuje w Niemczech, tam otrzymuje świadczenia rodzinne dla naszych dzieci. Ja z dwójką dziećmi mieszkam w Polsce i nie pracuję. Czy otrzymam świadczenie 500+?

Zgodnie z przepisami unijnymi pierwszeństwo w wypłacie wszystkich świadczeń rodzinnych – w tym także świadczenia wychowawczego, ma państwo, w którym wykonywana jest działalność zawodowa. W związku z powyższym, jeżeli współmałżonek pracuje w Niemczech, a pani nie pracuje zawodowo w Polsce, pierwszeństwo do wypłaty świadczeń rodzinnych ma ustawodawstwo niemieckie. Polska, jako państwo drugie w kolejności może jedynie wypłacić tzw. dodatek dyferencyjny zgodnie z wyjaśnieniami z przykładu 2.

4.  Mój mąż pracuje w Niemczech. Ja z dwójką dziećmi mieszkam w Polsce, gdzie pracuję. Czy otrzymam świadczenie 500+?

Zgodnie z przepisami unijnymi pierwszeństwo w wypłacie wszystkich świadczeń rodzinnych – w tym także świadczenia wychowawczego, ma państwo, w którym wykonywana jest działalność zawodowa. W przypadku zatrudnienia w dwóch różnych państwach brane jest pod uwagę miejsce zamieszkania dzieci. W związku z powyższym, jeżeli współmałżonek pracuje w Niemczech, a pani pracuje zawodowo w Polsce, pierwszeństwo do wypłaty wszystkich świadczeń rodzinnych – w tym świadczenia wychowawczego ma ustawodawstwo polskie. Analogicznie do przykładu drugiego Niemcy, jako państwo drugie w kolejności mogą jedynie wypłacić tzw. dodatek dyferencyjny.

5.  Mieszkamy razem z dwójką dzieci w Anglii, tutaj obydwoje pracujemy. Jedno z dzieci pozostaje pod opieką babci w Polsce. Czy i na ile dzieci otrzymamy świadczenie 500+?

Zgodnie przepisami unijnymi świadczenia rodzinne w pierwszej kolejności wypłacane są w państwie, w którym prowadzona jest działalność zawodowa, w następnej kolejności brane jest pod uwagę miejsce zamieszkania dzieci. W opisanym przypadku państwem pierwszeństwa do wypłaty wszystkich świadczeń rodzinnych na wszystkie dzieci – w tym również świadczenia wychowawczego jest Wielka Brytania. Polska, jako państwo drugie w kolejności może wypłacić jedynie dodatek dyferencyjny na zasadach wyjaśnionych w przykładzie 2.

6.  Były mąż i ojciec mojego pierwszego dziecka mieszka i pracuje w Wielkiej Brytanii. Ja mieszkam w Polsce z obecnym mężem, naszym wspólnym dzieckiem i dzieckiem z pierwszego małżeństwa. Nie pracuję. Czy dostaniemy świadczenia 500+ na obydwoje dzieci?

Z uwagi na fakt, że ojciec Pani pierwszego dziecka przebywa i pracuje na terytorium Wielkiej Brytanii w odniesieniu do świadczeń rodzinnych (takim jest również świadczenie wychowawcze) na to dziecko będą miały zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, a wniosek powinien być rozpatrzony przez Marszałka Województwa (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej). Tym samym, złożony przez Panią wniosek o świadczenie wychowawcze na to dziecko będzie przesłany do rozpatrzenia
przez Państwo właściwe w pierwszej kolejności (z tytułu zatrudnienia ojca dziecka) – Wielką Brytanię. Tamtejsza instytucja powinna wydać decyzję w odniesieniu do wszystkich świadczeń rodzinnych, należnych w Anglii. W przypadku, kiedy świadczenia brytyjskie będą niższe, niż świadczenia należne w Polsce, strona polska powinna wydać decyzję w sprawie dodatku dyferencyjnego (zgodnie z przykładem 2). Świadczenie wychowawcze w postaci dodatku dyferencyjnego na pierwsze dziecko będzie mogło zostać wypłacone wyłącznie po spełnieniu warunku kryterium dochodowego określonego przepisami polskimi. W odniesieniu do drugiego dziecka decyzja w sprawie świadczenia wychowawczego zostanie wydana wyłącznie w oparciu o przepisy krajowe przez gminę.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

40 komentarzy

 1. gAL4ONJxJx pisze:

  10350 189410Hi, Neat post. Theres a difficulty together with your site in internet explorer, would test this IE nonetheless may be the market leader and a big portion of folks will miss your wonderful writing because of this difficulty. 941077

 2. Top Off pisze:

  595162 535098As I site possessor I believe the content matter here is rattling fantastic , appreciate it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck. 840421

 3. 495155 818964Hello I located the Totally free Simple Shopping Icons Download | Style, Tech and Internet post quite fascinating therefore Ive included our track-back for it on my own webpage, continue the great job:) 968086

 4. 678664 312565The leading source for trustworthy and timely health and medical news and data. 297412

 5. 768082 202802Thanks for sharing superb informations. Your web-site is so cool. 257136

 6. 295743 142687Cpr KIts very fantastic read you know alot about this subject i see! 957382

 7. thyroxyl pisze:

  153422 811926I was recommended this web internet site by my cousin. Im not confident whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. Youre remarkable! Thanks! 761197

 8. 459207 95407Hi! Someone in my Facebook group shared this web site with us so I came to check it out. Im surely loving the information. Im book-marking and will likely be tweeting this to my followers! Outstanding blog and fantastic style and style. 651989

 9. 169771 157673Oh my goodness! a great post dude. Numerous thanks However We are experiencing problem with ur rss . Dont know why Can not sign up to it. Could there be anybody obtaining identical rss difficulty? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 379742

 10. 556980 941352I see something genuinely unique in this site . 115109

 11. Simonovic pisze:

  265243 177173Perfectly written subject material , thanks for selective info . 355947

 12. gitano pisze:

  503031 841733Awesome read , Im going to spend a lot more time researching this topic 840521

 13. 861549 98258You made some initial rate factors there. I regarded on the internet for the issue and located most people will associate with along with your site. 280501

 14. 180870 662123Black Ops Zombies […]some folks still have not played this game. It is hard to imagine or believe, but yes, some folks are missing out on all of the fun.[…] 112536

 15. agen idnplay pisze:

  736273 749071Hey! Excellent stuff, please keep us posted when you post something like that! 458348

 16. DMPK studies pisze:

  647546 117449We guarantee authentic brands avoiding inferior commercial imitations, or even dangerous counterfeits. 103300

 17. 652430 803272Woh I like your content material , saved to favorites ! . 261238

 18. 726676 546212Properly worded post will probably be sharing this with my readers this evening 334735

 19. 812322 185169Housing a different movement in a genuine case or re-dialed model. 690671

 20. 566155 472040you use a wonderful blog here! do you wish to have the invite posts in my small blog? 850502

 21. krwawienie pisze:

  804535 495768Sweet web internet site , super style and style , rattling clean and utilize genial . 254833

 22. Free UK Chat pisze:

  822342 967183Thank you for your quite very good information and feedback from you. san jose car dealers 715005

 23. Free UK Chat pisze:

  651193 69669great day, your internet site is low-cost. I do many thanks for succeed 349415

 24. check it out pisze:

  187555 926166Hello! Ive been reading your web website for a although now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas! Just wanted to say maintain up the good work! 94949

 25. 943540 413583I conceive this internet web site has got some very outstanding information for everybody : D. 224981

 26. 807924 585329Excellent blog here! Also your internet site loads up quickly! What host are you making use of? Can I get your affiliate link to your host? I wish my internet site loaded up as swiftly as yours lol 734217

 27. 873085 668202Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thank you so much! 623999

 28. 171669 248866The next time I just read a weblog, I genuinely hope which it doesnt disappoint me up to this 1. Get real, Yes, it was my choice to read, but I personally thought youd have something interesting to convey. All I hear can be a handful of whining about something you could fix in the event you werent too busy trying to locate attention. 109656

 29. shemale.uk pisze:

  193317 678820I like this internet site really a lot, Its a really nice position to read and receive information . 384011

 30. 510934 773062There is noticeably lots of cash to understand about this. I assume youve produced certain good points in functions also. 201464

 31. 746266 70820I totally agree! I came over from google and am seeking to subscribe. Where is your RSS feed? 206222

 32. 729291 994071This is a superb weblog, would you be involved in performing an interview about just how you designed it? If so e-mail me! 670875

 33. home cleaners pisze:

  393268 423427a good deal lately with my father so hopefully this will get him to see my point of view. Fingers crossed! mortgage banker new york 791980

 34. 258791 196515Hey, you used to write wonderful, but the last few posts have been kinda boringK I miss your super writings. Past several posts are just a bit bit out of track! come on! 155285

 35. 248574 190406Thank you for your style connected with motive though this information is certain location a new damper within the sale with tinfoil hats. 224778

 36. 247990 519813Constructive criticism is usually looked upon as becoming politically incorrect. 63883

 37. 576650 606424Only a smiling visitant here to share the enjoy (:, btw excellent style and style . 425777

 38. 319266 263630Over and more than again I like to think about this issues. As a matter of fact it wasnt even a month ago that I thought about this extremely thing. To be honest, what could be the answer though? 32190

 39. 621397 994119Totally indited content material , Actually enjoyed seeking at . 676738

 40. Leonel Deloge pisze:

  health insurance should only be taken from reputable companies, you really don’t want to get it from fly-by-night companies;;

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...