Polityka Społeczna


Pracujący na umowach cywilnoprawnych pod ochroną Kodeksu pracy?

Dodano: 30 maja 2012

Do najważniejszych zaproponowanych zmian, RPO zalicza zróżnicowanie w kodeksie pracy sytuacji dużych i małych przedsiębiorstw.

Na potrzebę rozpoczęcia debaty prowadzącej do uchwalenia nowego prawa pracy zwraca w swoim ostatnim wystąpieniu Rzecznik Praw Obywatelskich Teresa Lipowicz.

Rzecznik powołując się na zorganizowaną w kwietniu konferencję w Senacie, wskazuje, że obecny stan prawa pracy odbiega od poprawności i nie przystaje do dokonanych przekształceń ustrojowych. Uchwalony w 1974 r. Kodeks pracy był już nowelizowany ponad 100 razy.

Pracę nad nowymi aktami prawnymi regulującymi stosunki na linii pracodawca – pracownik podjęła Komisja Kodyfikacja Prawa Pracy, która w 2007 r. opracowała złożenia projektów kodeksu pracy i zbiorowego kodeksu pracy.

Zdaniem Rzecznika wypracowane założenia mogą stanowić podstawę do debaty nad najbardziej pilnymi kwestiami wymagającymi uregulowania.

Do najważniejszych zaproponowanych zmian, RPO zalicza zróżnicowanie w kodeksie pracy sytuacji dużych i małych przedsiębiorstw, co powinno wyeliminować tendencję rezygnowania z zatrudniania pracowników na podstawie umowy o pracę i ucieczkę w szarą strefę.

Wysoko ocenione zostały również propozycje wprowadzenia do prawa pracy pojęcia „zatrudnienia niepracowniczego”, które obejmowałoby prowadzenie działalności zarobkowej na podstawie umów cywilnoprawnych, które obecnie nie podlegają przepisom prawa pracy.

Teresa Lipowicz zwróciła się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o zajęcie stanowiska w sprawie możliwości podjęcia społecznej debaty, która ma doprowadzić do uchwalenia nowego prawa pracy.

Źródło:”Rzeczpospolita”

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...