Polityka Społeczna


Powrót do medycyny szkolnej: trudne, ale możliwe?

Dodano: 23 listopada 2015

W kampanii wyborczej PiS wielokrotnie wskazywało, że rezygnacja z medycyny szkolnej i szkolnych gabinetów stomatologicznych była poważnym błędem systemowym. W swoim expose premier Beata Szydło podkreślała, że jednym z priorytetów nowego rządu będzie zatem jej reaktywacja. Czy ten plan uda się zrealizować?

Po dwóch dekadach, które minęły od zlikwidowania gabinetów lekarskich w szkołach, informacje na temat stanu zdrowia polskich uczniów są coraz bardziej niepokojące.

Nie brakuje jednak opinii, że sporo w tym winy rodziców. Padają pytania, czy czuli się odpowiedzialni za swoje dzieci, dbali o szczepienia i profilaktykę, korzystali z pomocy lekarzy rodzinnych? Czy rodzice nie zdali egzaminu i obecnie państwo musi samo zatroszczyć się o najmłodszych obywateli?

– Nie chodzi o to, aby państwo przejmowało kuratelę nad zdrowiem dzieci. Musi jednak reagować na potrzeby, a mamy taką sytuację, że rodzice oczekują wsparcia w dbałości o zdrowie dzieci – wyjaśnia Tomasz Latos, poseł PiS, członek sejmowej Komisji Zdrowia.

– Należy pamiętać, że mamy wiele rodzin, gdzie jeden lub dwoje rodziców pracuje za granicą lub w innym mieście. Nie zawsze pracujący opiekunowie mają możliwość regularnej kontroli stanu zdrowia dziecka. I na tej płaszczyźnie wsparcie medycyny szkolnej wydaje się być nie do przecenienia – zaznacza poseł.

Jak podkreśla, medycyna szkolna nie ma być czymś w zamian, a jedynie ważnym uzupełnieniem opieki lekarza rodzinnego.

– Rzecz w tym, aby poza pomocą w nagłych przypadkach, w placówkach oświatowych do których uczęszczają przecież wszystkie dzieci, odbywały się regularne badania okresowe, aby pilnowano realizacji szczepień ochronnych i realizowano programy profilaktyczne – wyjaśnia Latos.

Statystyki potwierdzają: jest źle
Opinie te znajdują odzwierciedlenie w wynikach raportu przygotowanego w ramach projektu “Rodzice dla Zdrowia”. Okazuje się, że ponad dwie trzecie polskich dzieci nie korzysta z porady bilansowej w ramach kontroli profilaktycznej, a aż 10 proc. najmłodszych dzieci znajduje się poza zasięgiem nadzoru publicznej służby zdrowia.

Są to głównie dzieci osób niekorzystających z opieki zdrowotnej w publicznych placówkach (6 proc.), dzieci rodziców mieszkających za granicą (3 proc.), ale także dzieci, które nigdy nie zostały zgłoszone do poradni POZ i nie korzystają z żadnych form opieki pediatrycznej (ok. 1 proc).

73 proc. poradni POZ nie przypomina ponadto opiekunom dziecka o zbliżającym się terminie, w którym powinni przyjść na wizytę lub szczepienie. Badania przesiewowe, pozwalające wychwycić nieprawidłowości rozwojowe, są wykonywane wybiórczo – dotyczy to w szczególności pomiaru ciśnienia tętniczego oraz badania wzroku i słuchu a także rozwoju emocjonalnego dziecka.

Jak mówi nam Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, szkoła jest miejscem w którym można i należy kształtować postawy prozdrowotne, co jednocześnie jest metodą wyrównywania szans dzieci ze środowisk, które z różnych powodów tego zakresu nie realizują.

RPD przypomina, że zdrowie dzieci powinno zawsze być priorytetem w systemie opieki medycznej, niezależnie od tego kto jest jej organizatorem. Dobry poziom opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą jest m.in. skutecznym sposobem zapobiegania chorobom ludzi dorosłych, a siłą medycyny szkolnej powinny być pielęgniarki.

więcej na portalu: www.rynekzdrowia.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...