Polityka Społeczna


Polska poza strefą Schengen?

Dodano: 20 listopada 2015

Jest pomysł stworzenia ministrefy Schengen. Kilkanaście krajów, w tym Polska, znalazłoby się poza nią.

To oznacza, że Polacy nie mogliby się cieszyć podróżami po krajach Unii przy podniesionych szlabanach granicznych. Musieliby przechodzić kontrole na przykład na granicy z Niemcami. W piątek w Brukseli ta sprawa może być poruszona na spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych, choć nie ma jej w programie spotkania.

Za pomysłem utworzenia ministrefy Schengen stoi Holandia, która chce w ten sposób kontrolować napływ imigrantów i osób ubiegających się o azyl. To ona zaproponowała, by Kraje Beneluksu, Niemcy i Austria zacieśniły współpracę i gwarantowały swoim obywatelom swobodne przemieszczanie się. Obywatele pozostałych 21 krajów, które obecnie należą do strefy Schengen, w tym Polski, tej swobody byliby pozbawieni.

Komisja Europejska tych doniesień nie chce komentować. – Nie otrzymaliśmy żadnej formalnej propozycji w tej sprawie – powiedziała rzeczniczka KE Natasha Bertaud.

Holenderscy dyplomaci i korespondenci w Brukseli, z którymi rozmawiało Polskie Radio, zastrzegali, że ta propozycja została na razie omówiona przez urzędników niższego szczebla i daleko jeszcze do zaakceptowania przez rząd. To jednak nie zmienia faktu, że plan jest niebezpieczny.

Według niektórych, to presja na Grecję i Włochy, by skrupulatnie przeprowadzały identyfikację i rejestrację migrantów, bo w przeciwnym razie znajdą się poza strefę Schengen. W Brukseli można też usłyszeć głosy, że to byłaby kara dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które nie chcą się zgodzić na przyjmowanie uchodźców.

IAR/aj

Źródło: www.polskieradio.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...