Polityka Społeczna


Polityka senioralna znalazła miejsce w świadomości Polaków

Dodano: 18 maja 2015

Rada Polityki Senioralnej, działająca przy MPiPS, obradowała na początku maja.

– Realizujemy długofalową politykę senioralną. Weszła ona już do świadomości Polaków – powiedział podczas obrad minister Władysław Kosiniak-Kamysz. – To w dużej mierze zasługa członków Rady, którzy w swoich środowiskach efektywnie działają na rzecz polityki wobec osób starszych.

Minister przypomniał najważniejsze elementy polityki senioralnej, do których należą Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) i wieloletni Program Senior-WIGOR.

– Właśnie zakończyliśmy trzecią edycję ASOS i przygotowujemy się do czwartej. Zadaniem dla Rady jest wyciągnięcie wniosków z dotychczasowej realizacji tego programu i przygotowanie jego modyfikacji – zwrócił się do obradujących minister Kosiniak-Kamysz.

– Rada Ministrów przyjęła Program Senior-WIGOR ze zwiększonym finansowaniem. Na lata 2015-20 mamy na ten cel 370 mln zł. Chcemy, aby w całej Polsce powstało 100 dziennych placówek dla osób starszych. Ten rok jest rokiem pilotażowym – stwierdził minister.

Miejsce seniorów w powstającym dokumencie „Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-20” omówiła sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Beata Małecka-Libera. – Demografia wytyczyła nowe zadania: poprawę komfortu zdrowotnego osób starszych i profilaktykę zdrowego starzenia się, obejmującą promocję zdrowia. Dążymy do stworzenia kompleksowego systemu opieki zdrowotnej dla osób starszych, zaczynającego się od lekarza rodzinnego i pielęgniarki środowiskowej – powiedziała minister Małecka-Libera.

Członkowie Rady Polityki Senioralnej zapoznali się także z planowanymi działaniami w polityce społecznej, mającymi wpływ na politykę senioralną oraz dyskutowali nad strategią powstawania Rad Seniorów i ich rolą w środowiskach lokalnych.

Źródło: MPiPS

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...