Polityka Społeczna


Polityka senioralna znalazła miejsce w świadomości Polaków

Dodano: 18 maja 2015

Rada Polityki Senioralnej, działająca przy MPiPS, obradowała na początku maja.

– Realizujemy długofalową politykę senioralną. Weszła ona już do świadomości Polaków – powiedział podczas obrad minister Władysław Kosiniak-Kamysz. – To w dużej mierze zasługa członków Rady, którzy w swoich środowiskach efektywnie działają na rzecz polityki wobec osób starszych.

Minister przypomniał najważniejsze elementy polityki senioralnej, do których należą Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) i wieloletni Program Senior-WIGOR.

– Właśnie zakończyliśmy trzecią edycję ASOS i przygotowujemy się do czwartej. Zadaniem dla Rady jest wyciągnięcie wniosków z dotychczasowej realizacji tego programu i przygotowanie jego modyfikacji – zwrócił się do obradujących minister Kosiniak-Kamysz.

– Rada Ministrów przyjęła Program Senior-WIGOR ze zwiększonym finansowaniem. Na lata 2015-20 mamy na ten cel 370 mln zł. Chcemy, aby w całej Polsce powstało 100 dziennych placówek dla osób starszych. Ten rok jest rokiem pilotażowym – stwierdził minister.

Miejsce seniorów w powstającym dokumencie „Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-20” omówiła sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Beata Małecka-Libera. – Demografia wytyczyła nowe zadania: poprawę komfortu zdrowotnego osób starszych i profilaktykę zdrowego starzenia się, obejmującą promocję zdrowia. Dążymy do stworzenia kompleksowego systemu opieki zdrowotnej dla osób starszych, zaczynającego się od lekarza rodzinnego i pielęgniarki środowiskowej – powiedziała minister Małecka-Libera.

Członkowie Rady Polityki Senioralnej zapoznali się także z planowanymi działaniami w polityce społecznej, mającymi wpływ na politykę senioralną oraz dyskutowali nad strategią powstawania Rad Seniorów i ich rolą w środowiskach lokalnych.

Źródło: MPiPS

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...