Polityka Społeczna


Optymistka na przekór światu

Dodano: 29 października 2013

Kilka dni temu spotkałam moją byłą klientkę i ucięłyśmy sobie miłą pogawędkę. Trochę powspominałyśmy, ale podczas rozmowy skupiłyśmy się na jej przyszłości. Pani Ewa zawsze była, jest i myślę, że pozostanie osobą bardzo pogodną i niepoddającą się przeciwnościom losu. Życie jej nie rozpieszczało.

Urodziła się w rodzinie PGR-owskiej. Posiadała liczne rodzeństwo. Przez wszystkie lata pracował tylko ojciec na utrzymanie rodziny, a matka wychowywała gromadkę dzieci. Kiedy pani Ewa ukończyła szkołę zawodową, w domu oznajmiono jej, że nie może uczyć się dalej i musi podjąć pracę, aby pomóc rodzinie finansowo.

 

Zaczęła pracować w PGR. Pracowała ciężko, fizycznie przez wiele lat. Tam poznała swojego przyszłego męża, z którym miała pięcioro dzieci. Mąż nadużywał alkoholu. Niejednokrotnie dochodziło do przemocy w rodzinie. Ponieważ oboje pracowali w jednym zakładzie pracy, to nie sposób było ukryć faktu, że w rodzinie dzieje się źle.

Po kilku latach pani Ewa dla dobra dzieci postanowiła odejść od męża. Otrzymała wsparcie od pracodawcy, który przydzielił jej odrębne mieszkanie w innej miejscowości. Rozpoczęła samotne życie z piątką malutkich dzieci. Samodzielnie musiała wszystkiego się dorobić, ponieważ z domu odeszła z kilkoma walizkami. Tutejszy ośrodek pomógł jej w umeblowaniu i w przeprowadzeniu podstawowego remontu mieszkania. Pomimo, że samotnie wychowywała dzieci, radziła sobie bardzo dobrze. Zawsze była uśmiechnięta, nie narzekała, cieszyła się z najdrobniejszych sukcesów, miała plany na przyszłość.

Po jakimś czasie poznała pana, z którym planowała ułożyć sobie życie. Zamieszkali razem. W środowisku, w którym żyli, ich związek nie był akceptowany, dlatego postanowili wyprowadzić się do innej miejscowości. Zamieszkali w domku gospodarczym jej konkubenta. Warunki mieszkaniowe były ciężkie. Jeden pokój z kuchnią i pięcioro dzieci. Kiedy wizytowałam środowisko byłam przerażona. Dzieci nie miały miejsca do nauki. Kiedy zapytałam „jak wy tutaj śpicie”, usłyszałam odpowiedź „jak rozłożymy wszystkie łóżka na noc, to jest jedno wielkie miejsce do spania”.

Pojawiły się kolejne dzieci. Mieszkali tam około trzech lat. Sytuacja nie zmieniłaby się, gdyby nie to, że pani Ewa zaczęła podejrzewać, że jej konkubent molestuje jej najstarszą córkę.  Natychmiast zgłosiła ten fakt w tutejszym ośrodku. Rozpoczęliśmy procedurę, złożyliśmy doniesienie do prokuratury. Dziecko wysłaliśmy do psychologa na rozmowę. Ostatecznie nie udało się ustalić, czy dziecko było molestowane, jednak zaniepokojeni tym podejrzeniem postanowiliśmy natychmiast odseparować rodzinę od konkubenta.

Pani Ewa otrzymała mieszkanie z zasobów Urzędu Gminy. Ponownie przeprowadziła się z dziećmi do innej miejscowości. Przez wszystkie lata sama wychowywała dzieci. Nie było żadnych skarg ze strony środowiska, żeby dzieci były zaniedbywane. Bardzo starała się zaspokajać ich potrzeby. Żyli skromnie, ale szczęśliwie.

Tam zamieszkuje do dziś. Dzieci z roku na rok dorastały i usamodzielniały się. Od kilku lat pani Ewie ubywa obowiązków domowych, więc doszła do wniosku, że teraz nadszedł jej czas. Postanowiła, że będzie uczyć się i zdobywać kwalifikacje do podjęcia takiej pracy, którą polubi, zgodnie z jej zainteresowaniami.  Uczestniczy w różnych kursach, aby poszerzać wiedzę. Obecnie kończy kolejne szkolenie i ma nadzieję, że wreszcie znajdzie pracę. Chce pracować i realizować się zawodowo. Nadal jest wielką optymistką, ma plany życiowe. Nie zniechęcają jej niepowodzenia w poszukiwaniu pracy i z radością kroczy w przyszłość, nie oglądając się w przeszłość. Życzę jej powodzenia i trzymam kciuki, żeby zrealizowała swoje plany.

Specjalnie dla portalu politykaspoleczna.com

Jolanta Gudera – Grudziądz 2013r.

Opublikował: psakowski Kategorie: Dobre praktyki, Pomoc Społeczna, Rodzina, Sylwetki, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...