Polityka Społeczna


Ochrona godności pracownika pomocy społecznej

Dodano: 17 lutego 2015

Nowa kampania społeczna skierowana do pracowników sektora pomocy i integracji społecznej.

Naszym celem jest, aby kampania społeczna uświadamiała pracownikom zabezpieczenia społecznego fakt posiadania takich samych praw do ochrony osobistej, jakie przysługują wszystkim funkcjonariuszom. Dlatego apelujemy o przekazanie tej wiadomości wszystkim osobom zainteresowanym, celem wyeliminowania w przyszłości takich nieprawidłowości wobec grupy zawodowej pracowników pomocy i integracji społecznej.

Dla Pracowników pomocy społecznej art. 226 par. l Kodeksu karnego, który za znieważenie funkcjonariusza publicznego podczas i w związku z pełnieniem obowiązków przewiduje grzywnę, ograniczenie wolności albo do roku więzienia.

Zdaniem TK inaczej jednak oceniać należy znieważenie np. policjanta, Strażnika miejskiego, pracownika pomocy społecznej, strażnika więziennego czy sędziego, a inaczej, gdy chodzi o ministra, posła czy wójta, którzy realizują pewną politykę, uczestniczą w debacie publicznej i są poddani w związku z nią krytyce, nawet znieważającej.

“Treścią wolności słowa nie jest prawo do znieważania funkcjonariusza publicznego, ale prawo kierowania do niego merytorycznych zarzutów” – napisał do TK zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand.

Opublikował: admin Kategorie: Oświata, Pomoc Społeczna, Z życia wzięte

Jedna Odpowiedź

  1. zisis pisze:

    Pracownicy socjalni – to grupa zawodowa łatwa do atakowania. Łatwo obarczyć nas wina za wszystkie nieszczęścia jakie spotykają klientów pomocy społecznej. Po latach pracy starsi pracownicy najczęściej wypaleni i zestresowani do tego na bardzo niskich płacach. Mówi się o konieczności poszanowania godności klientów, natomiast czyni się niewiele dla zwiększenia prestiżu i pozycji pracowników pomocy społecznej.

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...