Polityka Społeczna


O wpływie zmian klimatu na zasoby wodne

Dodano: 01 grudnia 2016

„Zmiany klimatu i zasoby wodne są ze sobą nierozerwalnie połączone, dlatego musimy zastosować holistyczne podejście do tego tematu” – powiedział wiceminister środowiska Mariusz Gajda na sesji wysokiego szczebla dot. zmian klimatu i wody podczas Budapesztańskiego Szczytu Wodnego.

Zmiany klimatu

Wiceminister Gajda podkreślił, że porozumienie z Paryża jest krokiem milowym do współpracy wszystkich państw zaangażowanych w ograniczenia zmian klimatu. „Nie ma wątpliwości, że zmiany klimatu są najważniejszym wyzwaniem dla rozwoju ekonomicznego, społecznego i środowiska naturalnego – to są trzy filary zrównoważonego rozwoju dla ludzkości” – powiedział. Zwrócił również uwagę, że Polska od wielu lat jest liderem ochrony klimatu.„Polska po 1989 r., jako jedno z niewielu państw, spełniła założenia protokołu z Kioto, dokonując redukcji emisji z wyraźną nadwyżką. W tym samym czasie odnotowaliśmy dwukrotny wzrost PKB. Pomimo tego Polska zachowała swoją wyjątkowość ekosystemową i różnorodność biologiczną” – dodał wiceminister.

Zasoby wodne

Wiceminister Gajda zaznaczył także, że zmiany klimatu mają ogromny wpływ na zasoby wodne. „Zintegrowany system zarządzania gospodarką wodną jest bardzo ważny dla adaptacji do zmian klimatu. Zasoby wodne i zmiany klimatu są wzajemnie połączone” – powiedział. Podkreślił również, że należy pamiętać o używaniu retencji wód w miastach budując małe zbiorniki wodne, wyspy zieleni miejskiej, parki i inteligentne zielone domy. „Takie małe przedsięwzięcia inżynieryjne, ale duże w skali ilościowej, powinny mieć wpływ nie tylko na poprawę zasobów wodnych, ale także na ochronę przed zmianami klimatu” – zaznaczył wiceminister. Wiceminister Gajda zaapelował do wszystkich państw o wzmocnienie aktywności w zintegrowanym zarządzaniu gospodarką wodną. „Tylko poprzez łączenie działań możemy wdrożyć cele zrównoważonego rozwoju, wyeliminować ubóstwo, głód i migracje ludności wywołane zmianami klimatu” – dodał.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Opublikował: psakowski Kategorie: Ochrona środowiska, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...