Polityka Społeczna


Nowe prawo nie skończyło z mikrokawalerkami

Dodano: 05 września 2018

Wprowadzone w styczniu br. przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przepisy wymierzone głównie w mikroapartamenty miały na celu poprawę warunków mieszkalnych. Okazuje się jednak, że na rynku mikromieszkań niewiele się zmieniło.

Początki inwestycji typu mikroapartamenty na rynku polskim datuje się na 2013 r. Deweloperzy reklamowali je jako idealną przestrzeń dla singli czy studentów, a także dla osób, które chciały zainwestować w nieruchomości. Od samego początku wzbudzały duże kontrowersje. Z jednej strony, cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród nabywców, z drugiej budziły obawy Izby Architektów RP oraz ówczesnego Ministerstwa Budownictwa i Infrastruktury (obecnie przekształcone w Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju). Zdaniem wielu, takie twory wypaczyły ideę mieszkania. Twierdzono również, że prędzej czy później mikroapartamenty mogą zostać podłączone pod regulacje dotyczące warunków budowlanych dla zabudowy wielorodzinnej.

Swoboda na rynku mikromieszkań nie trwała długo. W 2017 r. resort rozpoczął pracę nad nowelą rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. Ostatecznie nowe przepisy weszły w życie w styczniu br., przede wszystkim wprowadzając minimalną powierzchnię użytkową mieszkania wynoszącą 25 mkw. Sprawdzamy, co zmieniło się od tego czasu na rynku mikroapartamentów. Czy popyt na tego typu inwestycje zmalał, czy może wręcz przeciwnie – w dalszym ciągu ustawia się kolejka chętnych na ich zakup.

więcej na portalu www.bankier.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...