Polityka Społeczna


Niewolnicy siły czyli jak skutecznie pracować ze sprawcami przemocy w rodzinie

Dodano: 14 czerwca 2016

W Sopocie odbyła się konferencja szkoleniowa NIEWOLNICY SIŁY dotycząca pracy z osobami stosującymi przemoc wobec bliskich. Podczas konferencji omawiane były dobre, sprawdzone praktyki dotyczące pomocy sprawcom przemocy, a także kierunki rozwoju w tej dziedzinie na przyszłość. Odbyły się również warsztaty prowadzone przez specjalistów pracujących ze sprawcami przemocy.

– To temat bardzo trudny ale niezwykle ważny, podkreśliła podczas powitania uczestników konferencji Joanna Cichocka – Gula, Wiceprezydent Miasta Sopotu. Mam nadzieję, że konferencja pomoże Państwu dojść do takich rozwiązań i narzędzi, które umożliwią Państwu skuteczną pracę ze sprawcami przemocy i zmianę ich zachowania.

konferencja Niewolnicy Sily

Jak podkreślają specjaliści, aby wspierać osobę stosującą przemoc wobec bliskich i zatrzymać tkwiącego wewnątrz „sprawcę” nie wystarczy znajomość procedur. Ważna jest również osobista postawa wobec tych osób i samego zjawiska, świadomość własnych reakcji i doświadczeń z przeszłości, które silnie mogą zmienić perspektywę, sposób pracy i nawiązywania kontaktu ze sprawcami. Motywowanie do podjęcia leczenia i zmiany zachowania wymaga od prowadzącego pracę ze sprawcami, szczególnych umiejętności.

– Przemocy nie da się zatrzymać, jeśli nie pomożemy w zmianie osobom, które się jej dopuszczają. Jest to praca trudna i wymaga odpowiedniego doświadczenia, poszerzania wiedzy i ciągłego podnoszenia kwalifikacji – mówi pani Alina Cysewska – z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie i jednocześnie przewodnicząca Zespół Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Sopocie – przedstawiciel organizatorów. Praca z osobami stosującymi przemoc jest ważna, ponieważ zmiana w ich postawach i zachowaniach pozwala im budować zdrowe i bezpieczne więzi, a przede wszystkim zapobiega krzywdzeniu najbliższych – tych obecnych oraz przyszłe rodziny, które mogą zakładać – dodaje Alina Cysewska.

W konferencji uczestniczyło prawie 200 osób z Trójmiasta i okolic, jak również z innych rejonów Polski, profesjonalistów pracujący w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie, m.in. członkowie zespołów interdyscyplinarnych, grup roboczych, pracownicy socjalni, pracownicy oświaty i ochrony zdrowia, członkowie komisji ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, policjanci, terapeuci uzależnień, psychoterapeuci, psycholodzy, pedagodzy, trenerzy.

Organizatorzy konferencji: Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Sopocie, Urząd Miasta Sopotu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie

Partnerzy: Uniwersytet SWPS Sopot, Stowarzyszenie Mężczyźni Przeciw Przemocy

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...