Polityka Społeczna


Najlepszych pracowników należy zatrzymać !

Dodano: 27 kwietnia 2015

Już dziś wiadomo, że niektóre z tych etatów stracą rację bytu. Z zapowiedzi wynika, że po 2020 roku nasz kraj otrzyma zdecydowanie mniejsze pieniądze z UE. Problem dotyczy co najmniej kilkunastu tysięcy urzędników w całej Polsce, w samorządach rzesze pracowników pracują przy środkach unijnych np. w urzędach marszałkowskich i urzędach gmin.

Komisja Europejska chce, by nowe fundusze unijne obsługiwało w Polsce mniej urzędników. Uproszczenie struktury programów i redukcję instytucji wdrażających przewiduje umowa partnerstwa przyjęta przez Komisję Europejską. Problem z utrzymaniem tych osób dostrzega szef Służby Cywilnej Claudia Torres-Bartyzel. Jej zdaniem konieczne jest sporządzenie analizy, ilu urzędników pracuje przy obsłudze środków unijnych. Polska podjęła decyzję, że środki unijne będą zarządzane i rozliczane z poziomu administracji, nie powołano do tego specjalnego ciała zewnętrznego. Przełożyło się to na wzrost liczby zatrudnionych w urzędach, teraz pojawia się problem i pytanie, co stanie się, kiedy środki unijne zostaną wykorzystane?

– Trzeba się liczyć z tym, że dojdzie do zmniejszenia zatrudnienia w administracji publicznej, jeśli – a takie są zapowiedzi – zostaną znacząco zmniejszone środki dla naszego kraju – przestrzega szef Służby Cywilnej.

Jak zauważa Claudia Torres-Bartyzel, już teraz mamy do czynienia z tego rodzaju problemem, bo „nowe rozdanie środków europejskich odbywa się na nieco innych zasadach niż do tej pory. Większość z nich będzie zarządzana z poziomu marszałków województw”.

– Urzędy wojewódzkie stracą funkcję instytucji rozliczającej. Pojawia się problem, co zrobić z ludźmi, którzy pracowali przy rozliczaniu środków unijnych. Najlepszych urzędy wojewódzkie będą starały się zatrzymać, część znajdzie zatrudnienie w urzędach marszałkowskich, gdzie wzrosło zapotrzebowanie na ludzi z takimi umiejętnościami – analizuje Claudia Torres-Bartyzel.
Szef Służby Cywilnej dodaje,  że w administracji samorządowej, zwłaszcza u marszałków województw, takich osób jest znacznie więcej. Na szczęście osoby, które zarządzają środkami europejskimi, nabywają w toku swojej pracy różne inne kwalifikacje i nadal mogą być wykorzystane w administracji publicznej.

Dzisiaj w polskich urzędach po ograniczeniu strumienia funduszy europejskich przesunięty zostanie akcent z funkcji inwestycyjnej na administracyjną. Wraz ze skutkami w postaci mniejszej liczby etatów. Urzędnicy zamiast obsługą funduszy unijnych będą się zajmować sprawami administracyjnymi obywateli, takimi jak wydawanie zezwoleń, pozwoleń, kontrolą nad zagospodarowaniem, czystością miasta, wywożeniem odpadów, ich utylizacją, segregacją, zarządzaniem sieciami szkół czy pomocą dla ludzi słabszych.

Osoby zajmujące się pozyskiwaniem środków unijnych to dobrze przygotowani do pracy eksperci, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie. Rzeczywiście, nowa perspektywa to zmiana priorytetów, ale mechanizmy pozyskiwania dotacji pozostają te same, a wiedza tych pracowników będzie potrzebna jeszcze przez wiele lat.

Źródło: serwis prasowy Służby Cywilnej

 

Opublikował: admin Kategorie: Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...