Polityka Społeczna


Monika Kuszyńska wystąpi na Eurowizji!

Dodano: 16 marca 2015

Z okazji 60. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji Telewizja Polska podjęła decyzję, że tegoroczną reprezentantką naszego kraju będzie Monika Kuszyńska.

Hasłem przewodnim tegorocznej Eurowizji jest „budowanie mostów”. Reprezentantka Polski, wokalistka Monika Kuszyńska, która porusza się na wózku, od lat pokazuje, że muzyka nie zna barier. Na Eurowizji zaśpiewa piosenkę „In the name of love” – o strachu, który paraliżuje nas bardziej niż jakakolwiek niepełnosprawność.

Wyróżnienie, choć sporo obaw

Monika Kuszyńska zadebiutowała na polskiej scenie muzycznej w 1999 r. jako wokalistka zespołu Fahrenheit. Jej kariera nabrała tempa, gdy w 2001 roku dołączyła do zespołu Varius Manx, z którym nagrała cztery albumy. W 2006 roku uległa jednak poważnemu wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego została sparaliżowana od pasa w dół i porusza się na wózku inwalidzkim. Nie poddała się, po intensywnej rehabilitacji wróciła na scenę. W 2012 roku ukazała się jej pierwsza solowa płyta o wymownym tytule „Ocalona”.

– Hasło tegorocznego festiwalu Eurowizji brzmi „Building Bridges” – budowanie mostów. Monika Kuszyńska potrafi wyrazić tę ideę nie tylko w muzyce – jest znakomitą wokalistką, ale także w swoim życiu – mówi Juliusz Braun, prezes Zarządu TVP S.A. – Potrafiła, po dramatycznym wypadku, nie tylko wrócić do aktywności na estradzie, ale zaangażowała się też w działania społeczne.

Zapytaliśmy Monikę Kuszyńska, czy wybór TVP jest dla niej zaskoczeniem?

– Jasne, że tak. Mam sporo obaw, ale jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, że ktoś dostrzegł, iż jestem artystą, który te mosty buduje – ponad barierami – powiedziała wokalistka.

Artystka na co dzień angażuje się w akcje, promujące tolerancję i integrację świata ludzi pełnosprawnych i tych z niepełno sprawnościami. Od lat występuje m.in. na Wielkiej Gali Integracji, organizowanej w Warszawie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, w której uczestniczą osoby z niepełnosprawnością z całej Polski. W lutym 2013 roku Monika Kuszyńska została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, Złotym Krzyżem Zasługi za działalność artystyczną i charytatywną na rzecz promowania osób z niepełnosprawnością.

Strach największą niepełnosprawnością

Półfinały konkursu Eurowizja 2015 odbędą się 19 i 21 maja br. Finał zaplanowano na 23 maja w Wiedniu. Monika Kuszyńska zaprezentuje piosenkę „In the name of love”, której polska wersja nosi tytuł „Obudź się i żyj”. Słowa napisała sama artystka, a muzykę do utworu – jej mąż, Jakub Raczyński.

– Ten utwór w wersji angielskiej mówi o budowaniu mostów ponad strachem, który jest według mnie największą naszą niepełnosprawnością – powiedziała nam Monika Kuszyńska. – Strach jest dla mnie znacznie bardziej paraliżujący niż sam paraliż. Bo niepełnosprawność tylko na chwilę odbiera możliwość działania, a strach może zablokować na całe życie. Strachu nie da się wyeliminować, ale da się go obejść, jeśli zbudujemy „most” na bazie miłości i zaufania do ludzi. Możemy żyć pełnią życia. Polska wersja tego utworu „Obudź się i żyj” właśnie do tego zachęca. Tak wiele jest nam dane, musimy tylko umieć i chcieć te piękne rzeczy dostrzec. Nie warto czekać na „lepszy czas”, bo życie płynie tu i teraz – dodała artystka.

Wielkie zmiany w świadomości

Monika Kuszyńska przyznała, że wysłanie na Eurowizję artystki na wózku to wielki krok dla całego środowiska osób z niepełnosprawnością.

– Nie było do tej pory takiego artysty w tym konkursie. A fakt, że taką osobę wysyła Polska pokazuje, jak wielkie zmiany w świadomości się u nas dokonały. Jadę tam nie tylko zaśpiewać, ale i pokazać, że niepełnosprawność nie jest niczym dyskwalifikującym – podkreśliła Monika Kuszyńska.

Artystka nie będzie w tegorocznej Eurowizji jedyną uczestniczką z niepełnosprawnością. Finlandię będzie reprezentowała kapela Pertti Kurikan Nimipaivat, którą tworzy czterech niepełnosprawnych mężczyzn – m.in. z autyzmem i zespołem Downa – grających ostrego punka.

Przeczytaj nasz wywiad z wokalistką, w którym opowiada o swoim powrocie na scenę i do życia po ciężkim wypadku.

Autor: Agnieszka Fiedorowicz, fot. P. Stanisławski, mat. prasowe, K. Kuśmierz

Źródło: www.niepelnosprawni.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Sylwetki, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...