Polityka Społeczna


Masz prawo do mediacji !

Dodano: 15 października 2015

15 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji, która – choć może oszczędzić skonfliktowanym firmom miliony – w Polsce wciąż raczkuje.

Na około 15 mln spraw wpływających rocznie do naszych sądów tylko kilka tysięcy kończy się zawarciem ugody poprzedzonej mediacjami. W poprawie sytuacji ma pomóc nowe prawo, wchodzące w życie od 1 stycznia oraz rozwój Centrów Mediacji. W Polsce popularyzację mediacji prowadzi głównie Ministerstwo Sprawiedliwości w czasie Tygodnia Mediacji. W tegoroczne obchody Tygodnia, które trwają od 12 do 17 października br. włączyło się wiele instytucji i środowisk, w tym sędziowie, prokuratorzy, policjanci, kuratorzy sądowi, adwokaci, radcowie prawni, notariusze, komornicy, funkcjonariusze Służby Więziennej. Współpracę zadeklarowało również Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Duży wkład w organizację tej inicjatywy wniosło także środowisko mediatorów.

W akcji promocji mediacji – nie tylko gospodarczych, ale także we wszystkich sprawach cywilnych – biorą też udział m.in. sądy, prokuratury, prawnicze samorządy zawodowe, policja, placówki oświatowe i organizacje pozarządowe skupiające mediatorów. Informacje o wielu spośród planowanych dyżurów można znaleźć na stronach internetowych sądów i prokuratur.

Na przełomie 2015/2016 r. przeprowadzone mają również zostać szkolenia dotyczące mediacji, w których weźmie udział 840 sędziów, mediatorów, prokuratorów i policjantów. Planowana jest też kolejna ogólnopolska kampania informacyjna.

Tradycja Międzynarodowego Dnia Mediacji istnieje na świecie od 2005 roku. W Polsce dzień ten w tym roku będzie oficjalnie obchodzony po raz ósmy. Święto przypadające w każdy trzeci czwartek października zainicjowane zostało przez Association for Conflict Resolution – Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów w Rozwiązywaniu Konfliktów.

Źródło: Stowarzyszenie Mediatorów Polskich

Opublikował: psakowski Kategorie: Oświata, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...