Polityka Społeczna


Mamy już 500 domów i klubów Senior+

Dodano: 17 stycznia 2019

Rekordowy wzrost liczby placówek dziennych domów i klubów Senior+, olbrzymi budżet na program i jeszcze większe uwzględnienie potrzeb seniorów z terenów wiejskich – to był kluczowy rok dla polityki senioralnej. W 2019 roku na kontynuację Senior+ jest 80 mln zł!

Domy i kluby dla seniorów pełnią funkcję swoistych centrów aktywności społecznej. Seniorzy mogą brać udział w warsztatach kulinarnych, zajęciach sportowych, ale mogą też realizować swoje pasje.
– Samorządy dostrzegają sytuację demograficzną swojego społeczeństwa i tworzą seniorom warunki do spędzania czasu, miejsca spotkań i realizacji swoich pasji – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas otwarcia Dziennego Domu „Senior+” w Sulęcinie. Do końca 2018 roku powstało 226 dziennych domów i 274 klubów w ramach Senior+. W sumie w całej Polsce jest 500 placówek.

Mapa placówek dla seniorów w województwach się zagęszcza

Najwięcej miejsc, w których mogą spotykać się seniorzy jest w woj. mazowieckim – 69 placówek (w tym 25 domów i 44 klubów), w woj. małopolskim – 54 placówki (odpowiednio: 17 i 37), a w woj. śląskim – 44 placówki (25 i 19). Powyżej trzydziestu domów i klubów jest w czterech województwach: wielkopolskim – 39, podkarpackim – 34, dolnośląskim – 33, pomorskim – 30. Na kolejnych miejscach pod kątem liczby domów kubów znalazły się województwa: świętokrzyskie – 29, warmińsko-mazurskie – 28, zachodniopomorskie – 26, kujawsko-pomorskie – 22 oraz lubelskie – 22.
Na mapie Senior+ jest także woj. lubelskie i łódzkie – po 22 placówki, podlaskie – 18, opolskie – 14.

W samym 2018 roku powstało 260 domów i klubów

To bardzo dobre dane, zwłaszcza w świetle tego, że w 2015 roku w całej Polsce działało niespełna 100 takich placówek, które oferowały miejsca dla 2,8 tys. seniorów. Wtedy na realizację programu, czyli uruchomienie domów i klubów Senior+, przeznaczono 30 mln zł. W 2018 roku na uruchomienie i działalność takich miejsc przeznaczono rekordowe 80 mln zł.
Dzięki programowi wsparcia w samym 2018 roku powstało 67 dziennych domów Senior+ oraz 193 klubów Senior+. Łącznie w całej Polsce było to 260 lokali. Najwięcej placówek powstało w woj. mazowieckim – 45 (8 domów i 37 klubów), małopolskim  34 (5 i 29) oraz śląskie – 21 (6 i 15).

Uwzględnienie potrzeb seniorów z terenów wiejskich
Co ważne, w 2017 r. blisko połowa, bo 47,8 proc. placówek Senior+ została otwarta w miejscowościach do 3 tys. mieszkańców. Powstawały głównie w małych miejscowościach tam, gdzie jeszcze do niedawna było najtrudniej dotrzeć z ofertą dla osób starszych. Było to możliwe dzięki rozszerzeniu formuły programu od 2017 r. Najważniejsze zmiany polegały m.in. na wprowadzeniu możliwości tworzenia klubów Senior+, które są uproszczoną formą placówek Senior+ z mniejszymi wymogami w zakresie standardu lokalowego i osobowego.

Polityka senioralna będzie w tym kształcie kontynuowana w 2019 roku. Na program przeznaczono 80 mln zł.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...