Polityka Społeczna


Mamy już 500 domów i klubów Senior+

Dodano: 17 stycznia 2019

Rekordowy wzrost liczby placówek dziennych domów i klubów Senior+, olbrzymi budżet na program i jeszcze większe uwzględnienie potrzeb seniorów z terenów wiejskich – to był kluczowy rok dla polityki senioralnej. W 2019 roku na kontynuację Senior+ jest 80 mln zł!

Domy i kluby dla seniorów pełnią funkcję swoistych centrów aktywności społecznej. Seniorzy mogą brać udział w warsztatach kulinarnych, zajęciach sportowych, ale mogą też realizować swoje pasje.
– Samorządy dostrzegają sytuację demograficzną swojego społeczeństwa i tworzą seniorom warunki do spędzania czasu, miejsca spotkań i realizacji swoich pasji – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas otwarcia Dziennego Domu „Senior+” w Sulęcinie. Do końca 2018 roku powstało 226 dziennych domów i 274 klubów w ramach Senior+. W sumie w całej Polsce jest 500 placówek.

Mapa placówek dla seniorów w województwach się zagęszcza

Najwięcej miejsc, w których mogą spotykać się seniorzy jest w woj. mazowieckim – 69 placówek (w tym 25 domów i 44 klubów), w woj. małopolskim – 54 placówki (odpowiednio: 17 i 37), a w woj. śląskim – 44 placówki (25 i 19). Powyżej trzydziestu domów i klubów jest w czterech województwach: wielkopolskim – 39, podkarpackim – 34, dolnośląskim – 33, pomorskim – 30. Na kolejnych miejscach pod kątem liczby domów kubów znalazły się województwa: świętokrzyskie – 29, warmińsko-mazurskie – 28, zachodniopomorskie – 26, kujawsko-pomorskie – 22 oraz lubelskie – 22.
Na mapie Senior+ jest także woj. lubelskie i łódzkie – po 22 placówki, podlaskie – 18, opolskie – 14.

W samym 2018 roku powstało 260 domów i klubów

To bardzo dobre dane, zwłaszcza w świetle tego, że w 2015 roku w całej Polsce działało niespełna 100 takich placówek, które oferowały miejsca dla 2,8 tys. seniorów. Wtedy na realizację programu, czyli uruchomienie domów i klubów Senior+, przeznaczono 30 mln zł. W 2018 roku na uruchomienie i działalność takich miejsc przeznaczono rekordowe 80 mln zł.
Dzięki programowi wsparcia w samym 2018 roku powstało 67 dziennych domów Senior+ oraz 193 klubów Senior+. Łącznie w całej Polsce było to 260 lokali. Najwięcej placówek powstało w woj. mazowieckim – 45 (8 domów i 37 klubów), małopolskim  34 (5 i 29) oraz śląskie – 21 (6 i 15).

Uwzględnienie potrzeb seniorów z terenów wiejskich
Co ważne, w 2017 r. blisko połowa, bo 47,8 proc. placówek Senior+ została otwarta w miejscowościach do 3 tys. mieszkańców. Powstawały głównie w małych miejscowościach tam, gdzie jeszcze do niedawna było najtrudniej dotrzeć z ofertą dla osób starszych. Było to możliwe dzięki rozszerzeniu formuły programu od 2017 r. Najważniejsze zmiany polegały m.in. na wprowadzeniu możliwości tworzenia klubów Senior+, które są uproszczoną formą placówek Senior+ z mniejszymi wymogami w zakresie standardu lokalowego i osobowego.

Polityka senioralna będzie w tym kształcie kontynuowana w 2019 roku. Na program przeznaczono 80 mln zł.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...