Polityka Społeczna


Maluchy na uczelni

Dodano: 27 września 2017

Jak pogodzić naukę na uczelni z wychowywaniem dziecka? Teraz jest to łatwiejsze. Dzięki programowi „Maluch+” w szkołach wyższych w całej Polsce powstają miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Korzystać z nich mogą dzieci studentów oraz pracowników uczelni.

„Maluch+” to program wspierający rozwój instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów. Choć liczba tych instytucji stale rośnie, to zapotrzebowanie na miejsca opieki dla małych dzieci jest ogromne.

Na dofinansowanie żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dziennych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w edycji „Maluch+” 2017 r. przeznaczyło 151 mln zł. O środki z programu mogą starać się gminy, osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, a także uczelnie.

W module 3 programu „Maluch+” 2017 r. – czyli tym skierowanym do szkół wyższych – przekazano łącznie ponad 1,64 mln zł. Najwięcej środków trafiło do województwa małopolskiego – 628,5 tys. zł. W sumie wsparcie otrzymało 12 uczelni. Dzięki dofinansowaniu powstanie 305 nowych miejsc opieki nad maluchami.

Uczelnie o programie

– “Program „Maluch+” daje możliwość zrealizowania swoich pasji, a przy okazji stworzenia nowych miejsc opieki dla najmłodszych. Warto skorzystać ze wsparcia finansowego, które pozwala na dużo łatwiejszy start.” – powiedziała Gabriela Nowińska ze żłobka Senso – ludki, który powstał w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie.

– “W 2013 roku Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy otworzyła Przedszkole Akademickie „Uniwersytet Dziecięcy”, które stało się miejscem opieki i edukacji dla dzieci pracowników oraz studentów WSG, ale także dla osób z zewnątrz. Widząc rosnące zapotrzebowanie na opiekę także nad mniejszymi dziećmi, postanowiliśmy rozszerzyć ofertę o opiekę również nad młodszymi dziećmi w wieku do lat 3. Dlatego zdecydowaliśmy się na udział w programie „Maluch”.” – wyjaśniła Ewa Kaniewska-Mackiewicz ze żłobka akademickiego Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

– “Program „Maluch+” powoduje, że dzieci mają bardzo dobrą opiekę, a rodzice mogą spokojnie brać udział w zajęciach lub pracować. Dlatego też zachęcamy podmioty mogące brać udział w programie do tworzenia żłobków. Jest to korzyść po obu stronach – podmiotu i rodzica. Niska wartość czesnego, bardzo dobra opieka, możliwość spokojnej pracy i nauki, no i oczywiście dofinansowanie.” – powiedziała Iwona Lis ze żłobka „Bajkowy Świat, Zielona Dolina” prowadzonego przez Wyższą Szkołę Społeczno – Gospodarczą w Przeworsku.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Oświata, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...