Polityka Społeczna


MALUCH na uczelni

Dodano: 26 kwietnia 2016

MALUCH to program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. O środki mogą starać się nie tylko gminy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, ale także uczelnie. W sumie na tegoroczną edycję programu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło 151 mln zł, w tym 11 mln dla uczelni.

Moduł MALUCH na uczelni realizowany jest już po raz drugi. Dzięki niemu powstaje coraz więcej miejsc opieki nad dziećmi poniżej 3 lat przy szkołach wyższych. Ma być zachętą dla uczelni do stworzenia przyjaznych warunków dla rodzin, a także ułatwić łączenie nauki i pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem.

– Kiedy program MALUCH pojawił się po raz pierwszy był światełkiem w tunelu dla rodziców, którzy chcieli lub musieli wrócić do pracy, a ich wynagrodzenia nie pozwalały im na zatrudnienie niani. Dzięki porozumieniu zawartemu przez placówkę „Elemeledudki” z PWSH „Pomerania” w Chojnicach z profesjonalnej opieki pedagogicznej będą mogły skorzystać dzieci studentów, doktorantów i pracowników uczelni – powiedziała Anita Rekowska-Golińska, dyrektor Klubu dziecięcego „Elemeledudki” w Przechlewie. Placówka otrzymała w tym roku dofinansowanie w wysokości 93 000zł.

W ramach tego modułu programu można otrzymać dofinansowanie na prowadzenie żłobków, klubów dziecięcych bądź na zatrudnienie dziennych opiekunów na uczelniach. W tym roku na ten cel przeznaczono 11 mln zł.

– Program jest bardzo cenną inicjatywą zachęcającą młodych rodziców do kontynuowania nauki oraz powrotu na rynek pracy –powiedziała Ewelina Widerska z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Żłobek „Akademia Maluszka” przy Wyższej Szkole Biznesu otrzymał 43 200zł dofinansowania w 2016 roku.

W ubiegłym roku na 43 uczelniach publicznych i niepublicznych w całej Polsce powstało ponad 1,4 tys. miejsc opieki dla najmłodszych, a ponad 1,3 tys. już istniejących zostało dofinansowanych.

– Naszym celem jest stworzenie miejsca, gdzie dzieci będą odkrywać swoje pasje i talenty, będą miały możliwość wszechstronnego poznania świata – powiedziała Dorota Głogowska, dyrektor żłobka Maluch.net. – Mamy nadzieję, że program będzie kontynuowany w latach następnych – dodał Tomasz Głogowski, właściciel Żłobka maluch.net, który we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otrzymał 112 000zł dofinansowania.

Program MALUCH 2016 zrealizowano w trzech modułach. Moduł pierwszy skierowany jest do gmin i dotyczy tworzenia oraz utrzymania nowych miejsc opieki nad najmłodszymi, drugi – utrzymania istniejących już placówek, także tych prywatnych. Trzeci moduł skierowany jest do uczelni.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...