Polityka Społeczna


Lekarze bezdomnych: leczymy specyficznych pacjentów

Dodano: 28 grudnia 2016

W grudniu minęły 23 lata od otwarcia przez Stowarzyszenie “Lekarze Nadziei” przychodni dla bezdomnych i ubogich w Warszawie i Krakowie. – Chodziło nam o objęcie opieką medyczną ludzi, którzy ze względu na sytuację życiową mają utrudniony dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej – mówi prof. Zbigniew Chłap, przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia.

Ile jest w Polsce osób bezdomnych? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeprowadza ich liczenie co dwa lata: ostatnie miało miejsce w nocy z 21 na 22 stycznia 2015 r. Oceniono wówczas, że w tym konkretnym momencie bezdomnych było 36,1 tys., w tym ok. 25,6 tys. przebywało w placówkach instytucjonalnych, a ok. 10,5 tys. – poza nimi.

Województwami, gdzie osób bezdomnych było najwięcej, okazało się mazowieckie (4,6 tys.), śląskie (4,4 tys.) i kujawsko-pomorskie (3,9 tys.). Najmniej doliczono się ich w Podlaskiem (722), Świętokrzyskiem (747) oraz Lubelskiem (958). Miastem, w którym przebywało najwięcej bezdomnych, była Warszawa (ponad 2,5 tys.).

Z danych MRPiPS wynika, że w Polsce jest 595 placówek noclegowych dla bezdomnych (schroniska, noclegownie, ogrzewalnie, domy/hostele), które dysponują ponad 22,7 tys. miejscami. W szczególnie trudnych warunkach (np. w okresie zimowym) jest możliwość utworzenia ponad 3,3 tys. dodatkowych miejsc. W systemie wsparcia dla osób bezdomnych, poza placówkami noclegowymi, funkcjonują też m.in. jadłodajnie (w sumie 276), łaźnie (71) i punkty pomocy medycznej.

Sama recepta nie wystarczy
– Nasza Przychodnia dla Ludzi Bezdomnych i Ubogich w Krakowie konsultuje rocznie od 3,5 do 4 tys., pacjentów. Tylko w roku 2016 przybyło nam ich ok. 800 – wskazuje prof. Chłap.

Zaznacza, że do lecznicy trafiają bardzo różne przypadki.

– Czasem ciężkie, wymagające natychmiastowej interwencji, np. kardiologicznej; trafiają się także stany przedpadaczkowe. Nie należą do rzadkości przypadki chorób zakaźnych, np. gruźlicy, które przekazujemy do specjalistycznych ośrodków. Mamy również wielu pacjentów dotkniętych świerzbem i wszawicą. Sam konsultowałem latem kilkanaście takich osób – dodaje profesor.

– W takich sytuacjach nie możemy ograniczać się do zapisania leku i wypuszczenia chorego z gabinetu z receptą. Źródłem zakażenia jest ubranie. Jeśli mamy zatem skutecznie leczyć osobę bezdomną, musimy zapewnić jej nie tylko maść, ale także możliwość wykąpania się i przebrania w czyste rzeczy – wyjaśnia przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia “Lekarze Nadziei”.

Profesor przypomina, że dzięki współpracy z Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, krakowska przychodnia dla bezdomnych działa od kilku lat w obiekcie Centrum, gdzie ma dyspozycji zaplecze w postaci łaźni, pralni itp.

więcej na portalu: www.rynekzdrowia.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...