Polityka Społeczna


Kongres Prekariatu

Dodano: 02 kwietnia 2015

Na „umowach śmieciowych” jest już co najmniej 1,6 mln Polaków. Bez praw, bez urlopu, bez wynagrodzenia za nadgodziny. „Rodzi się w nas bunt i chcemy go konstruktywnie wykorzystać” – mówią prekariusze i pod przewodnictwem ruchu Polska Społeczna zorganizowali Kongres Prekariatu. 

Prekariatem została nazwana społeczna grupa ludzi bez perspektyw życiowych, uzależniona od kogoś i zdana na jego łaskę, żyjących w stanie zagrożenia – powstająca w wyniku kryzysu. Termin został użyty w latach 1980 przez francuskich socjologów opisujących pracowników tymczasowych. Dziś wiadomo, że tymczasowość pracy jest tylko najważniejszym elementem przynależności do tej klasy. Sytuacja pracowników pogarsza się na cały świecie. Nowe postaci wyzysku są ukryte pod szyldem elastycznego rynku pracy, wobec czego pracownicy są często bezbronni. Prekariatem nazywa się też pracujących, ale nie mogących się samodzielnie utrzymać: pracujących biednych (ang. working poor).

Kongres odbył się w  sobotę, 28 marca w godz. 11:15 – 16:35, w warszawskim Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5, z inicjatywy stowarzyszenia Polska Społeczna. Patronat nad spotkaniem objęli: „Nowy Obywatel”, Portal „RynekPracy.org” i „Tygodnik Solidarność”.

„Prekariat” tworzą osoby zatrudnione na niestabilnych umowach, zarówno „śmieciowych”, jak i niskopłatnych umowach o pracę. Ich złą sytuację, wywołaną przez niepewne zatrudnienie, potęguje brak dostępu do mieszkań, służby zdrowia, czy też żłobków i przedszkoli dla ich dzieci. Wydarzenie będzie miało partycypacyjny charakter – po każdym z trzech paneli dyskusyjnych głos zabrali sami zainteresowani – prekariusze i prekariuszki. Każdy mógł wyrazić zdanie i zgłosić swoje postulaty. Celem spotkania było ich zebranie oraz integracja samych zainteresowanych w celu podjęcia kolejnych działań. Tuż po Kongresie odbędą się spotkania w całej Polsce m.in. w Krakowie, Łodzi, Nowym Tomyślu, Radomiu i Warszawie. Kongres Prekariatu jest częścią kampanii Zamiast Miski Ryżu: www.ZamiastMiskiRyzu.pl. Organizatorzy chcą, aby kampania zakończyła się wypracowaniem treści i rozpoczęciem zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, której realizacja poprawi warunki pracy i życia polskiego prekariatu.

Źródło: serwis prasowy  Fundacji Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...