Polityka Społeczna


Konferencja INTEGRACJA 2.0

Dodano: 11 maja 2012

Pokolenie 50+ ” Pierwszy krok w cyfrowym świecie”
10 maja 2012r. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie

13 milionów dorosłych Polaków to wykluczeni cyfrowo!
10 milionów Polaków z generacji 50+ nie korzysta z Internetu!
Polska Cyfrowa Równych Szans to oddolna inicjatywa, która ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach, realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

fot m.kubel

Korzystania z internetu w lokalnych społecznościach ma nauczać 2600  “latarników” – wyszkolonych wolontariuszy projektu “Polska Cyfrowa Równych Szans”. Celem przedsięwzięcia jest walka z cyfrowym wykluczeniem, które dotyka szczególnie osoby starsze.
W Polsce z internetu nie korzysta 10 mln ludzi powyżej 50. roku życia. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podkreślił na czwartkowej konferencji  w Warszawie, że powodem cyfrowego wykluczenia jest nie tylko brak komputera i dostępu do internetu. – Techniczną dostępność mamy w wielu punktach, natomiast nie zawsze ludzie uważają, że jest sens korzystania z internetu – powiedział. Minister zauważył, że w wielu domach, w których jest komputer, tylko osoby młodsze korzystają z sieci. To można i trzeba zmienić dlatego obecni na konferencji sojusznicy cyfrowej integracji mówili o wspólnych działaniach w przygotowaniu „latarników” do ich zadań.

Latarnicy 50+

foto m.kubel

Prezes Krzysztof Głomb

foto m.kubel

“Latarnicy” mają przekonywać do korzystania z internetu osoby ze swoich okolic, miast i wsi.  Edukacja ma przede wszystkim polegać na przełamaniu bariery pierwszego kroku wśród osób starszych i pokazaniu korzyści płynących z korzystania z sieci i usług tam oferowanych – powiedział prezes stowarzyszenia “Miasta w Internecie” Krzysztof Głomb.
Dotychczas do udziału w projekcie “Polska Cyfrowa Równych Szans” zgłosiło się prawie 2 tys. wolontariuszy.

Minister Michał Boni

foto m.kubel

Minister Boni zadeklarował, że sam może być “latarnikiem”, raz na dwa miesiące.  Niekorzystanie przez starszych z internetu poszerza – zdaniem ministra Boniego – różnice między pokoleniami. – Cyfrowe wykluczenie kilka lat temu w ogóle nie miało znaczenia, ale dziś wiemy, że świat cyfrowy rozwija się o wiele szybciej niż nam się kiedyś wydawało – mówił. Minister zauważył, że osoby starsze, które nie potrafią poruszać się w świecie cyfrowym, są wykluczone również na rynku pracy i mają coraz większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Dzięki tej akcji, dzieci i wnuki osób starszych będą wiedziały, że one same mogą w swoich rodzinach bardzo wiele zrobić – zauważył Boni. Według niego projekt może zachęcić do edukacji cyfrowej w polskich domach.
Prezes stowarzyszenia “Miasta w Internecie” Krzysztof Głomb poinformował pod czas konferencji, że projekt “Polska Cyfrowa Równych Szans” wyróżniono w międzynarodowym konkursie The World Summit on the Information Society Project Prize 2012 w kategorii “capacity building” (z ang. “budowanie potencjału cyfrowego”). Nagroda zostanie przyznana 14 maja na Światowym Szczycie Społeczeństwa Informacyjnego (WSIS) w Genewie. Spotkanie przedstawicieli rządów, organizacji społecznych i przedsiębiorstw informacyjnych organizuje Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) i ONZ ds. Oświaty, Nauki i Kultury.
Akcję  wspierają m.in. Michał Kleiber, Jerzy Koźmiński, Danuta Huebner, Włodzimierz Cimoszewicz, Róża Thun, Lech Wałęsa i Andrzej Grabowski. 8 maja do grona ambasadorów dołączyli publicystka Janina Paradowska i aktor Artur Barciś.
– Internet staje się głównym dostarczycielem informacji – stwierdziła Paradowska. Dodała, że internet daje możliwość prowadzenia “niezwykle różnorodnej działalności ludzkiej”, od rozwijania zainteresowań po dzielenie się prywatnymi przeżyciami na blogach. Barciś podkreślił, że “internet zbliża ludzi”. Strona internetowa aktora stała się dla niego “oknem, które otwiera, aby dać ludziom znać, co się u niego dzieje”. Tam Barciś nie tylko pisze o sobie, ale również poznaje swoich fanów. Według aktora, “idea latarników jest dobra, bo starsi ludzie muszą się przestać bać”. – A to jest strach przed nieznanym – zaznaczył. Niedługo  relacja z paneli dyskusyjnych “Polki w cyfrowym świecie” oraz  “Sojusznicy cyfrowej integracji”.

foto m.kubel

Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata, Pomoc Społeczna, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...