Polityka Społeczna


Kondycja polskiego nauczyciela na nowy rok szkolny

Dodano: 29 sierpnia 2014

Nawet gdy muszą na co dzień borykać się z wieloma przeszkodami, a szkolenia, w których biorą udział, nie zawsze pokrywają się z ich oczekiwaniami to i tak lubią swoją pracę.
Statystyczny nauczyciel gimnazjalny w krajach biorących udział w badaniu TALIS  ma 43 lata. W Polsce jest o rok młodszy, ma 17 lat doświadczenia zawodowego i uczy w niewielkiej szkole publicznej.
Na całym świecie w zawodzie nauczyciela dominują kobiety. Jednak im wyższy etap edukacyjny, tym mniej kobiet na stanowiskach dyrektorskich. W Polsce w szkole podstawowej 72 proc. dyrektorów to płeć żeńska. Z kolei w gimnazjum kobiet zarządzających szkołą jest 67 proc., a w liceum – tylko 53 proc
Polscy nauczyciele i dyrektorzy mają lepsze wykształcenie formalne niż w wielu innych krajach. Prawie wszyscy (99 proc.) to absolwenci studiów wyższych.
Zdobywanie przygotowania do zawodu na uniwersytecie wydaje się powszechne w badanych krajach. Wyjątkiem jest Flandria (Belgia), gdzie 85 proc. nauczycieli przygotowuje się do pracy w wyższej szkole zawodowej. W niektórych krajach z powodu braku wykwalifikowanej kadry nauczyciele muszą uczyć przedmiotów, do których nie mają przygotowania. Jest tak np. w Ho­landii, gdzie co piąty nauczyciel nie nabył kompetencji do nauczania podstawowych przedmiotów. Niektóre kraje mają problem związany ze starzeniem się nauczycieli. Przykładowo we Włoszech średnia wieku wynosi 49 lat, a połowa nauczycieli to osoby 50+. Z kolei w Estonii średnia to 48 lat.
Z badania wynika, że ze starzejącymi się pracownikami oświaty borykają się w szczególności: wspomniane już Włochy, Portugalia i Bułgaria. Z kolei w Polsce starzenie się nauczycieli nie stanowi obecnie problemu, zwraca jednak uwagę niewielki odsetek osób młodych. Nieco ponad połowa nauczycieli biorących udział w badaniu TALIS (51 proc.) uważa, że największym utrudnieniem w rozwoju zawodowym jest brak możliwości pogodzenia doskonalenia zawodowego z planem pracy. Z kolei 48 proc. widzi problem w braku zachęt do udziału w działaniach doskonalących, a dla 44 proc. barierą są wysokie koszty rozwoju. Dla polskich nauczycieli największą przeszkodą są wysokie koszty szkoleń, brak odpowiednich ofert rozwojowych, brak czasu z powodu obowiązków rodzinnych i zbyt mała zachęta do udziału w doskonaleniu zawodowym.

Źródło serwis prasowy MEN

 

Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...