Polityka Społeczna


Kodeks pracy to akt prawny z innej epoki

Dodano: 05 listopada 2015

Hickiewicz: Kodeks pracy to akt prawny z innej epoki; wymaga zmian!

Kodeks pracy to akt prawny z innej epoki, ma 40 lat i był nowelizowany ok. 90 razy; nowe przepisy powinny być przejrzyste i łatwe do egzekwowania – mówi PAP Główny Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz. Jak dodaje, problemy ze stosowaniem obecnych przepisów mają nie tylko pracownicy i pracodawcy, ale i eksperci.

Jak mówi Hickiewicz, obowiązujący dziś Kodeks pracy “to akt prawny z początku lat siedemdziesiątych, akt prawny z innej epoki, który skończył już 40 lat, bo wszedł w życie 1 stycznia 1975 roku, był nowelizowany już około 90 razy”.

Główny Inspektor Pracy dodaje, że Kodeks pracy, gdy powstawał, był naprawdę dobrym aktem prawnym. “Natomiast dzisiaj mamy inną rzeczywistość gospodarczą, inny rodzaj przedsiębiorstw – pamiętajmy, że gros firm, które funkcjonują na naszym rynku pracy to są przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwa i średnie przedsiębiorstwa” – mówi. Według Hickiewicz trzeba o nich myśleć, by Kodeks pracy i przepisy mu towarzyszące tak napisać, aby były zrozumiałe, jasne, przejrzyste i łatwe do egzekwowania na przykład przez Państwową Inspekcję Pracy. “Dzisiaj ze stosowaniem Kodeksu problemy mają nie tylko strony stosunku pracy, ale także i eksperci” – podkreśla.

“Powinniśmy już bardzo poważnie dyskutować nad zmianą przepisów” – ocenia szefowa PIP. “Parę ładnych lat temu zastanawiała się nad tym Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy powołana w 2002 roku. Komisja przez cztery lata pracowała i przygotowała nowy kodeks indywidualnych i zbiorowych stosunków pracy, te projekty powstały, po jakimś czasie zostały zamieszczone na stronie ministerstwa pracy, można się z nimi zapoznać, natomiast nie przeszły one do dalszej debaty publicznej, nie zostały poddane dalszym pracom legislacyjnym. Sami autorzy tych projektów, najwybitniejsi profesorowie prawa pracy mówią, że minęła dekada i wiele rozwiązań, które tam zaproponowali trochę się już zdezaktualizowało” – podkreśla Hickiewicz.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy została powołana w 2002 r. przez premiera Leszka Millera, z inicjatywy ministra pracy i polityki społecznej Jerzego Hausnera. Jak czytamy na stronie resortu pracy, komisja “była zespołem niezależnych ekspertów realizującym własną wizję kodyfikacji stosunków pracy”. W jej skład wchodzili m.in.: prof. Michał Seweryński – przewodniczący (do września 2003 r . przewodniczącym komisji był prof. Tadeusz Zieliński), prof. Ludwik Florek, prof. Grzegorz Goździewicz, prof. Zbigniew Hajn, prof. Walerian Sanetra, prof. Barbara Wagner, prof. Jan Wojtyła, prof. Jerzy Wratny, prof. Teresa Liszcz. Komisja zakończyła prace w październiku 2006 r.(PAP)

hgt/ laz/

Źródło: www.pap.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...