Polityka Społeczna


Kiedy zapłacimy podatek katastralny ?

Dodano: 20 lipca 2012

Kataster to urzędowy spis gruntów i budynków, służący oznaczeniu nieruchomości przy zakładaniu i prowadzeniu ksiąg wieczystych, wodnych, górniczych i innych oraz przy wymiarze podatków. Kataster to również podatek nałożony na nieruchomość. W obecnym stanie prawnym podstawą opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest powierzchnia (grunty), powierzchnia użytkowa (budynki), a w przypadku budowli ich wartość (art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – Dz.U. z 2010 r. nr 95, poz. 613 z późn. zm.).

Obecnie wysokość podatku od nieruchomości uzależniona jest wyłącznie od powierzchni gruntu. Przy ustalaniu wysokości tego podatku nie bierze się pod uwagę wartości budynków na nim stojących. Prowadzi to do sytuacji, w której podatek płacony jest tak samo za grunt niezagospodarowany lub za ten, na którym stoi zniszczony stary budynek, jak i za ziemię np. w centrum miasta, na której stoi nowoczesny biurowiec (czasami o wartości większej niż grunt pod nim). W przyszłości podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa nieruchomości, czyli wartość katastralna. Może oznaczać to znaczny wzrost wysokości podatku i dlatego właściciele niektórych nieruchomości obawiają się zmian.

Za rok, dwa kataster stanie się faktem. Wprowadzenie tego podatku, który ma zastąpić funkcjonujący obecnie podatek od nieruchomości, jest nieuchronne, bowiem podobne prawodawstwo funkcjonuje już w Unii Europejskiej.

Wysokość podatku katastralnego obliczana będzie od rzeczywistej wartości nieruchomości. Oznacza to, że jeżeli ktoś posiada działkę o powierzchni trzech arów na Podlasiu o wartości np. 20 tys. zł, będzie za nią płacił o wiele mniejszy podatek, niż właściciel takiego samego gruntu pod Warszawą o wartości 200 tys. zł. Obecnie może się zdarzać, że obaj właściciele płacą tyle samo.

Na razie nie wiadomo, jakie będą roczne stawki podatku katastralnego. Wśród prasowych doniesień pojawiają się wysokości między 0,1 a 1% wartości nieruchomości. Gdyby tak się stało, właściciele nieruchomości o niskiej wartości będą płacić mniej niż obecnie, zaś właściciele posiadłości o wartości wysokiej, więcej niż teraz. Stawki podatku katastralnego – podobnie jak dziś wysokość podatku od nieruchomości – będą ustalali wójtowie gmin i burmistrzowie oraz prezydenci miast.

Od kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać jeszcze nie wiadomo. Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, do których zaliczają się podatki od nieruchomości.

Źródło: http://inwestycje.elfin.pl

 

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

5 komentarzy

 1. D.M.L napisał(a):

  “Wprowadzenie tego podatku, który ma zastąpić funkcjonujący obecnie podatek od nieruchomości, jest nieuchronne, bowiem podobne prawodawstwo funkcjonuje już w Unii Europejskiej.”

  Polska już od dawna papugą Europy.

  Wcale nie musimy wprowadzać tego podatku, bo każde zobowiązania i wszystkie ustalenia w unii można zmienić i renegocjować.

  Nawet jeśli teoretycznie jest to niemożliwe, można wprowadzenie takich przepisów przeciągać w nieskończoność, lub nawet przy pomocy szantażu blokadą funkcjonowania UE wymusić korzystne dla nas zmiany. Niemcy, Francja i Wielka Brytania mogą, powiem więcej Czechy mogą tak osiągać korzyści, a my nie ??!!

  To wszystko jest kwestią nieudolności, lizusostwa i złej woli naszych władz, zapatrzonych w miraż euro stołków.

  Poza tym są to ludzie wychowani już na sowiecko-moskiewską modłę nie liczenia się z obywatelem, patrzący jedynie swojej prywaty. Nie posiadający dumy poprzednich pokoleń, ale czego wymagać od post sowieckich sierot, którym wmawiano bez mała przez ostatnie 70 lat, że nasi przodkowie, ich osiągnięcia i sukcesy w ogóle nie istniał.

  Uczono ich i do tej pory się uczy, że nasza państwowość to tak naprawdę czasy od 1939′ i nic więcej nie należy się nam od życia jak poklepanie po ramieniu przez większego wschodniego brata.

  Niepoprawne politycznie jest wspominanie zwycięstw z 1610′ nikt nie mówi dlaczego jednym z głównych świąt państwowych jest w Rosji dzień 4 listopada (święto cerkiewne Matki Boskiej Kazańskiej, pamięci wyzwolenia Moskwy i Rosji od Polaków w roku 1612) i 7 listopada (Dzień Jedności Narodowej w rocznicę odzyskania Kremla przez Rosjan).

  Pod zaborami mieliśmy więcej siły i dumy, teraz tylko się łasimy do Europie do nóg licząc na ochłapy, zapominając, że myśmy tą Europę współbudowali.

  Nasi politycy zrobią co powie im Bruksela, nie patrząc na korzyść naszą. Byle tylko nie nazwał ich ktoś niepostępowymi, zacofanymi i antyeuropejskimi. Tak jakby te slogany brzmiące prawie jak z czasów komunizmu miały wartość nadrzędną do szeroko rozumianego, partykularnego interesu własnego.

 2. kamerki chat napisał(a):

  85983 689878Thanks for this superb. I was wondering whether you were planning of writing comparable posts to this 1. .Keep up the superb articles! 350154

 3. 37776 632466The posh distributed could be described as distinctive; customers are truly yearning for bags is a Native aspirations. Which strange surroundings is built that is to market diversity furthermore importance with travel and leisure market trends. hotels unique offers 707446

 4. cum compilation napisał(a):

  397479 825111I gotta favorite this internet site it seems invaluable very helpful 114751

 5. bitcoincasino.today napisał(a):

  350754 901880Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to discover any person with some authentic thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this web site is something that is wanted on the internet, someone with slightly bit originality. beneficial job for bringing something new to the web! 945183

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...