Polityka Społeczna


Jeszcze lepiej na rynku pracy

Dodano: 28 sierpnia 2017

Wzrost aktywności zawodowej, coraz większy wskaźnik zatrudnienia, znaczny spadek liczby bezrobotnych i osób biernych zawodowo, a także rekordowo niska stopa bezrobocia – taki obraz sytuacji na rynku pracy w II kwartale br. wyłania się z wstępnych danych najnowszego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

– We wszystkich głównych miarach rynku pracy przekraczamy rekordowe poziomy. Bardzo nas cieszy, że rośnie wskaźnik zatrudnienia, spada liczba osób bezrobotnych i rosną płace. Oby te tendencje się utrzymywały – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wzrost aktywności zawodowej

Według danych BAEL współczynnik aktywności zawodowej w II kwartale br. wyniósł 56,7%. To o 0,5 pkt. proc. więcej niż w I kwartale br. i 0,9 pkt. proc. więcej niż w tym samym okresie dwa lata temu. Największy wzrost współczynnika aktywności zawodowej wystąpił w województwach podlaskim i wielkopolskim (o 1,6 i 1,5 pkt. proc.).

Wskaźnik zatrudnienia znów do góry

Rośnie również wskaźnik zatrudnienia. W II kwartale br. wyniósł on 53,9%. To o 0,7 pkt. proc. więcej niż w pierwszym kwartale tego roku i jednocześnie o 1,2 pkt. proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu. W porównaniu z poprzednim kwartałem większy wzrost wskaźnika zatrudnienia dotyczy kobiet. W tym przypadku mowa o wzroście na poziomie 0,8 pkt. proc. U mężczyzn wskaźnik zatrudnienia zwiększył się zaś o 0,6 pkt. proc.

Zatrudnienie w regionach

W stosunku do pierwszego kwartału br. największy wzrost wskaźnika zatrudnienia został odnotowany w województwie wielkopolskim (o 2,2 pkt. proc.) i podlaskim (o 1,8 pkt. proc.).

Więcej pracujących

Liczba pracujących w II kwartale br. wyniosła 16 mln 496 tys. W stosunku do poprzedniego kwartału zwiększyła się o 215 tys. osób, w tym 128 tys. kobiet i 87 tys. mężczyzn. Wzrost liczby pracujących
w większym stopniu dotyczy zatem kobiet niż mężczyzn.

Wzrost we wszystkich branżach

W stosunku do poprzedniego kwartału największy pracujących przybyło w sektorze rolniczym i przemysłowym (wzrost o 3 i 1,2 pkt. proc.).  W usługach liczba pracujących zwiększyła się o 0,9 pkt. proc. – z 9 mln 402 tys. do 9 mln 486 tys.

Status zatrudnienia

Biorąc pod uwagę status zatrudnienia, w dalszym ciągu przeważają pracownicy najemni. W II kwartale br. było ich 13 mln 168 tys. To o 1,9 pkt. proc. więcej niż w I kwartale tego roku. Jeszcze większy wzrost, bo aż o 9,3 pkt. proc., wystąpił wśród pomagających członków rodzin. W II kwartale br. było ich 447 tys., a więc o 38 tys. więcej niż od stycznia do marca.

Wyraźny spadek liczby bezrobotnych

W ostatnim kwartale 2016 roku liczba osób bezrobotnych według BAEL spadła poniżej 1 miliona. W okresie od stycznia do marca br. liczba osób bezrobotnych spadła do poziomu 926,4 tys. osób. II kwartał br. przyniósł dalszy spadek. Liczba osób bezrobotnych w II kwartale wyniosła ona 863 tys.

Rekordowo niska stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia – liczona zgodnie z metodologią BAEL – jest rekordowo niska. W trzech pierwszych miesiącach br. wyniosła 5,4%. Teraz spadła do 5%. Dla porównania w analogicznych okresach rok i dwa lata temu stopa bezrobocia była na poziomie – odpowiednio – 6,2 i 7,4%. Największy spadek stopy bezrobocia w stosunku do I kwartału br. wystąpił w województwie świętokrzyskim (o 2,8 pkt. proc.) oraz lubelskim i warmińsko-mazurskim (w obu województwach o 1,6 pkt. proc.).

Niskie bezrobocie rejestrowane

Pod koniec II kwartału br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy była o 172 tys. niższa niż trzy miesiące wcześniej (1,152 mln w stosunku do 1,324 mln).

Spadek bierności zawodowej kobiet

Wyraźnie spada również bierność zawodowa. W II kwartale br. osób biernych zawodowo było o 151 tys. mniej niż w okresie od stycznia do marca. W dużo większym stopniu spadek bierności zawodowej odnosi się do kobiet niż mężczyzn. W II kwartale bierność zawodowa dotyczyła o 84 tys. kobiet mniej niż trzy miesiące wcześniej. Dla porównania w tych samych okresach spadek bierności zawodowej u mężczyzn ukształtował się na poziomie 67 tys.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...