Polityka Społeczna


Jedyny taki Rzecznik pokrzywdzonych

Dodano: 10 sierpnia 2012

Dobre praktyki kujawsko – pomorskie

Kujawsko-pomorskie biuro rzecznika praw ofiar, utworzone przez samorząd województwa w 2000 roku, udziela pomocy prawnej i psychologicznej, podejmuje interwencje w instytucjach, z którymi muszą kontaktować się pokrzywdzeni, udziela ochrony socjalnej i propaguje Polską Kartę Praw Ofiary (dokument zawierający prawa przysługujące ofiarom przestępstw).

foto m.kubel

Sprawująca funkcję rzecznika Mariola Tuszyńska jest laureatką „Złotego telefonu” – honorowego wyróżnienia Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, przyznawanego osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie przeciwdziałania przemocy domowej.
W biurze rzecznika można otrzymać porady prawne na temat spraw związanych z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków i hazardu oraz przemocą w rodzinie. Prawnicy biura pomagają  m.in. w problemach związanych z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, ustalaniem osobistych kontaktów z dzieckiem, alimentacją, zaspokajaniem potrzeb rodziny i wypadkami komunikacyjnymi.
Na konsultacje psychologiczne potrzebujący mogą liczyć w razie problemów i konfliktów w rodzinie, przemocy domowej oraz jej konsekwencji. Psycholodzy pomagają też osobom, w których rodzinie wystąpiły syndrom współuzależnienia, zaburzenia psychiczne, a także nadużycia seksualne.
Konsultacje prawne i psychologiczne udzielane w biurze rzecznika praw ofiar i w ramach Kujawsko-Pomorskiej Niebieskiej Linii są bezpłatne.  W szczególnie uzasadnionych przypadkach zapewniamy bezpłatną pomoc adwokacką, finansowaną ze środków samorządu województwa. Kontakt osobisty z psychologiem lub prawnikiem jest możliwy po uprzednim umówieniu terminu spotkania. Rzecznik podejmuje również akcje medialne i szkoleniowe oraz inicjatywy w zakresie zmian w obowiązującym prawie.
Potrzebujący pomocy mogą liczyć na bezpłatną poradę również w siedzibie rzecznika przy ul. Słowackiego 114 w Toruniu oraz pod numerem telefonu 056 659-13-99. Współpracujący z rzecznikiem prawnicy i psycholodzy dyżurują od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 17.00.
Od 2007 roku rzecznik praw ofiar jest regionalnym koordynatorem Krajowego Programu Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. W ramach projektu „Niebieska Sieć”, polegającego na budowie sieci punktów pomocy ofiarom przemocy, biuro rzecznika prowadzi Kujawsko-Pomorską „Niebieską Linię” – Telefoniczne Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Na numer 0-800-154-030 można dzwonić codziennie w godzinach 17-22.

Źródło
Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Opublikował: m.kubel Kategorie: Dobre praktyki, Pomoc Społeczna, Rodzina, Wyróżnione

Jedna Odpowiedź

  1. Jolgud napisał(a):

    Raz w miesiącu mają dyżur również w Grudziądzu, gdzie masi mieszkańcy chętnie korzystają z bezpłatnych porad. Bardzo dobra inicjatywa.

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...