Polityka Społeczna


Jak oswoić samotność ?

Dodano: 16 lutego 2015

Samotność i osamotnienie, to dwie różne sprawy. Samotność bywa kwestią wyboru, osamotnienie raczej nie.

Samotność nie zawsze jest czymś przykrym. Znajdą się tacy, którzy wybierają ją świadomie i są zadowoleni, choć wielu z nas na owo zadowolenie patrzy podejrzliwie i z niedowierzaniem.
Samotność, jeśli jest niewymuszona, może być stanem przyjemnym. Najgłębiej i najlepiej można poznać samego siebie właśnie w samotności. Poznać a nawet polubić. Tak naprawdę jesteśmy na nią skazani przebywając pośród innych. Często wartość naszych związków z ludźmi poznajemy w przysłowiowej biedzie. Zdarza się, że w chwilach próby zostajemy sami. Radzimy sobie wówczas bez wsparcia ze strony otoczenia. Po takich doświadczeniach może być już bardzo blisko do samotności z wyboru.

Najboleśniejszą i jednocześnie najczęstszą obecnie formą samotności jest osamotnienie. Uczucia osamotnienia się nie wybiera i jest ono niezależne od tego, czy w danym momencie jesteśmy sami, czy otaczają nas ludzie. Samotność można uczynić mniej dokuczliwą, ale nie sposób jej wyeliminować. Jest stanem fizycznym. Najbardziej dolega w starszym wieku, lub po utracie kogoś bliskiego, co nie oznacza, że nie dotyczy także osób młodych. Na pewno jest problemem na szerszą skalę niż się wydaje. Świadczy o tym spora ilość biur matrymonialnych, oraz innych tego typu ogłoszeń publikowanych w wielu czasopismach.

A jak jest z drugim przytoczonym w tytule artykułu pojęciem, czyli – osamotnieniem?

To doświadczenie, w przeciwieństwie do samotności, zawsze jest doświadczeniem negatywnym, powodującym poczucie niezadowolenia, cierpienia, poczucia zatracenia i zmniejszenia poczucia własnej wartości. Osamotnienie, rozumiane jest w tym kontekście jako brak kontaktu z sobą samym i innymi ludźmi. Osamotnienie dotyczy przede wszystkim psychiki. Doświadcza go pewna grupa ludzi żyjących w pełnych rodzinach, otoczona wieloma bliskimi, czy połączona wzajem więzami krwi. Dotyczy najczęściej jednostek przerastających w jakiś sposób otoczenie: talentem, intelektem, ambicją. Jest bardzo przykrym i bolesnym doznaniem i rzadko mija z czasem. Człowiek czuje, że o wielu nurtujących go sprawach nie może z nikim porozmawiać, bo i tak nie zostanie zrozumiany. Obawia się także wyśmiania i odrzucenia.

Oczywiście samotność można przeżywać twórczo i bywa ona niezbędna. Zauważmy, że często właśnie w samotności rodzi się coś więcej, jakaś idea, pomysł, którym potem można się dzielić, ubogacając innych. To w samotności powstawały i powstają najpiękniejsze dzieła wielkich tego świata dziś i w historii. W takim właśnie sensie można się dzielić samotnością. Może ona ubogacać bardzo świat ducha, myśli. Ale to jest zawsze samotność, która jest w konsekwencji dla innych, przynosi owoce. Już Seneka mawiał, że samotność może być lekarstwem na przebywanie z ludźmi i odwrotnie: przebywanie z ludźmi może być lekarstwem na samotność. Dane socjologiczne wykazują dynamiczny wzrost liczby tzw. singli, czyli ludzi żyjących z różnych powodów samotnie. Ciekawy jest fakt, że wielu młodych ludzi wybiera samotność jako styl życia. Jest on więc związany w pewnym sensie z jakąś filozofią, ze strategią życia. Wzrostowa tendencja tego zjawiska wskazuje na poważny kryzys niektórych wartości. Wyraża to, co dzieje się w człowieku na płaszczyźnie dużo głębszej, np. jego stosunku do takich wartości jak miłość, wspólnota, dzielenie się, bycie dla innych, podejmowanie decyzji nieodwołalnych (małżeństwo, kapłaństwo) itp.

Rozróżniamy pojęcie samotności i osamotnienia, nadając im określenia samotność dobra i zła. Dobra to ta, dzięki której stajemy się sobą, zła to ta, która człowieka niszczy.

Źródło: serwis psychospołeczny Fundacji „mali bracia Ubogich”
Opracowanie redakcyjne Mariusz Kubeł

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...