Polityka Społeczna


Informacje dla pielgrzymów z Polski

Dodano: 25 kwietnia 2014

Kanonizacje Jana Pawła II i Jana XXIII w Rzymie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że wybierając się w podróż należy pamiętać o konieczności posiadania ważnego dokumentu tożsamości (paszport lub dowód osobisty) oraz o zaopatrzeniu się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

W przypadku grup zorganizowanych należy bezwzględnie pamiętać o konieczności posiadania przy sobie numerów telefonów do przewodnika, pilota, kierownika grupy lub kierowcy autokaru, co może mieć kluczowe znaczenie w przypadku zagubienia się.

W związku z przygotowaniami do uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w dniu 27 kwietnia 2014 r., Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie podaje informacje dotyczące organizacji uroczystości oraz praktyczne wskazówki dla polskich pielgrzymów mających zamiar przybyć do Rzymu:

Plan uroczystości

 1. w dniu 22 kwietnia 2014 r. o godz. 20.30 w Bazylice Św. Jana na Lateranie odbędzie się spotkanie dla młodzieży, przygotowujące do kanonizacji.
 2. w dniu 26 kwietnia 2014 r. od godz. 21 rozpocznie się tzw. Biała noc modlitewna – zostaną otwarte kościoły położone w centrum Rzymu, w których będzie można się pomodlić i wyspowiadać w różnych językach, w języku polskim będzie się można wyspowiadać w kościele S. Agnese in Agone mieszczącym się na Piazza Navona.
 3. w dniu 27 kwietnia 2014 r. godz. 10.00 Msza kanonizacyjna Jana Pawła II i Jana XXIII, która odbędzie się na Placu Świętego Piotra.
 4. w dniu 28 kwietnia 2014 r. godz. 10.00 na Placu Świętego Piotra odbędzie się Msza dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII.

Nie będzie żadnych biletów czy też odpłatnych kart wstępu na Plac Świętego Piotra. Mając na uwadze ilość pielgrzymów z Włoch i całego świata, którzy zamierzają przybyć do Rzymu na uroczystości kanonizacyjne, należy liczyć się z możliwością uczestniczenia w tych uroczystościach poza Placem Świętego Piotra. Przestrzega się przed oszustami, którzy będą chcieli sprzedawać różnego rodzaju bilety lub karty wstępu.

Praktyczne wskazówki dla przybywających do Rzymu polskich pielgrzymów:

Władze Miasta Rzym podały do publicznej wiadomości następujące informacje dotyczące organizacji uroczystości kanonizacyjnych:

Osoby niepełnosprawne – autokary, w których będą znajdowały się osoby niepełnosprawne (tylko i wyłącznie te, które są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, tzn. wyposażone w specjalne podnośniki)  będą mogły podjechać na Via Porta Cavalleggeri, celem ułatwienia wysiadania z autokarów osobom niepełnosprawnym. Punkty pomocy dla osób niepełnosprawnych będą znajdowały się na Sant’Uffizio, Traspontina, Piazza Risorgimento. Osoby niepełnosprawne będą mogły skorzystać z pomocy przy dojściu na Plac Św. Piotra, uprzednio dzwoniąc na specjalnie w tym celu uruchamianą infolinię: 800062026 (dostępną tylko z Włoch) oraz numer 003906/57003 (dostępny również z zagranicy, czynny całą dobę) lub też nawiązując kontakt drogą mailową, kierując zapytanie na następujący adres e-mail: infobusturistici@agenziamobilita.roma.it.
Przed przybyciem do Włoch, prosimy pamiętać o zaopatrzeniu się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – wszelkie informacje dostępne na stronach narodowego Funduszu Zdrowia oraz posiadaniu ważnego dokumentu tożsamości (paszport, dowód osobisty).

W przypadku grup zorganizowanych prosimy pamiętać o posiadaniu przy sobie karteczki z telefonami do przewodnika, pilota, kierownika grupy lub kierowcy autokaru.

UWAGA !
Wejście/wyjście na/ze stacji Metra „Ottaviano” nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, przystosowane jest natomiast wyjście/wejście stacji Metra „Cipro”.

Telebimy – zostanie rozstawionych 7 telebimów, które będą się znajdowały w następujących miejscach:

 • 3 na Fori Imperiali,
 • 1 na Piazza Navona,
 • 1 przy Castel San Angelo,
 • 1 na Piazza Santa Maria Maggiore,
 • 1 na Piazza del Popolo.

Komunikacja miejska – ilość, jak i godziny działania środków komunikacji miejskiej będzie na bieżąco ustalana i zwiększana w zależności od ilości napływających do Rzymu pielgrzymów. Na dzień dzisiejszy wiadomym jest, że zostaną wprowadzone następujące zmiany:

 • autobus linii 64 od 13.04 do 01.05 będzie kursował 24 godziny na dobę,
 • Linie Metra A i B zostaną otwarte w dniu 26.04 o godz. 5.30 i będą funkcjonowały non stop do godz. 00.30 dnia 28.04,
 • w dniach 26.04 i 27.04 autobusy linii kursujących w centrum miasta, w szczególności w okolicach Placu Św. Piotra będą jeździły zgodnie z rozkładem z dnia roboczego,
 • specjalne autobusy (shuttle bus), które będą dowoziły pielgrzymów z parkingów wyznaczonych dla autokarów.

UWAGA !
Komunikacja miejska oraz specjalne shuttle będą odpłatne.

Władze miejskie nie podały jeszcze do publicznej wiadomości szczegółowych informacji dotyczących wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się po mieście w odniesieniu do samochodów osobowych. Na dzień dzisiejszy wiadomym jest, że nie będzie możliwym poruszanie się w centrum miasta, w szczególności w okolicach Placu Św. Piotra.

UWAGA !
Władze miasta zwracają się z prośbą o parkowanie samochodów osobowych na parkingach położonych przy stacjach metra (duże parkingi wolne w sobotę i niedzielę). Nie będzie możliwym parkowanie samochodów osobowych na parkingach wyznaczonych dla autokarów. Wjazd do miasta i parkingi dla autokarów – Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Rzym poinformował, że można drogą internetową zarezerwować/zakupić pass zezwalający na wjazd autokaru do Rzymu i zaparkowanie na wyznaczonym parkingu. Pass to tzw. „Permesso G”. Rezerwacji można dokonać na następującej stronie:www.agenziamobilita.roma.it., zakładka Piano Pullman. Strona dostępna jest w języku włoskim i angielskim.

UWAGA !
Władze miasta Rzym wydzieliły/zarezerwowały dla polskich autokarów następujące miejsca parkingowe i zalecają rezerwację miejsc na tychże parkingach:

STREFA OLIMPICO:

 • Piazzale Farnesina – 34 miejsca
 • Piazzale Farnesina (lato posta Ministero AAEE) – 28 miejsc
 • Piazzale Marsciallo Diaz – 24 miejsca
 • Largo Tevere Marsciallo Diaz – 80 miejsc

STREFA ANAGNINA

 • Via Schiavonetti – 220 miejsc
 • Via Vincenzo Giuduce – 50 miejsc
 • Mercato Caravaggio – 34 miejsca

W przypadku wyczerpania się miejsc na powyższych parkingach zostaną wyznaczone miejsca na innych parkingach.
Oczywiście nie wyklucza to możliwości rezerwacji/parkowania na pozostałych parkingach przeznaczonych dla autokarów.

Karta turysty – Roma Pass 24 hours – Karta, której cena wynosi 28,00 Euro upoważnia do:

 • jednego bezpłatnego wejścia do muzeum (lista na stronie www.romapass.it),
 • zniżki przy zakupie biletu do pozostałych muzeów wymienionych na powyższej liście,
 • bezpłatnego wejścia do 7 muzeów wymienionych na liście,
 • bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej.

Roma Pass 48 hours składa się z:

 • Roma Pass 48 hours Card – karty pozwalającej na wejścia do muzeów i korzystania ze środków komunikacji miejskiej,
 • Roma MAP – mapy na której są zaznaczone tzw. PIT (Punkty Informacji Turystycznej), stacje Metra, muzea/wystawy (wraz z adresami, telefonami, autobusami, metrem i godzinami).
 • Roma Pass 48 hours ważny jest przez 48 godzin od jego aktywacji czyli pierwszego wejścia do muzeum lub skorzystania ze środka komunikacji miejskiej.
 • Roma Pass 48 hours – jest do zakupienia w punktach sprzedaży PIT Roma Capitale – lista na stronie: www.romapass.it, na której zamieszczone są wszelkie informacje.

(UWAGA! Karta Roma Pass 48 hours jest inicjatywą Urzędu Miasta Rzym i jego partnerów instytucjonalnych, Wydział Konsularny tylko i wyłącznie przekazuje otrzymane informacje, nie jest natomiast w żaden sposób odpowiedzialny za zakup, dystrybucję czy funkcjonowanie Roma Pass 48 hours.)

Inne

Watykan informuje, że w najbliższych dniach zostanie uruchomiona oficjalna strona www.2papisanti.org, na której, w poszczególnych zakładkach będą zamieszczane wszelkie informacje dotyczące kanonizacji; informacje będą w pięciu językach: włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i polskim. W najbliższym czasie zostanie również uruchomiona aplikacja pod nazwą „Santo Subito”; aplikacja będzie bezpłatna, dostępna w formacie Android i IOS, (w językach włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i polskim). Zawierać będzie wszelkie informacje dotyczące organizacji kanonizacji.

Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie udziela informacji dotyczących organizacji uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII pod następującymi numerami telefonów:
0039.06. 36204338
0039. 3457593864

Można również kierować zapytania w formie pisemnej:
fax: 003906/80693217
e-mail: rzym.amb.wk@msz.gov.pl

Źródło: Opracowanie redakcyjne Mariusz Kubeł

 

6 komentarzy

 1. my response napisał(a):

  500929 787608I discovered your blog web site web site on the search engines and check several of your early posts. Always preserve up the quite great operate. I recently additional increase Rss to my MSN News Reader. Seeking for toward reading significantly more on your part later on! 35421

 2. law and political napisał(a):

  532293 527721Dude.. My group is not considerably into seeking at, but somehow I acquired to read several articles on your weblog. Its fantastic how fascinating it is for me to go to you fairly often. 148242

 3. kids porn napisał(a):

  981169 457281Attractive part of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to claim that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts. Any way Ill be subscribing to your feeds and even I achievement you get entry to constantly swiftly. 315100

 4. 437066 517114Wow i like yur site. It actually helped me with the info i wus seeking for. Appcriciate it, will bookmark. 225111

 5. Our site napisał(a):

  694990 687914I conceive this internet website contains some rattling wonderful information for every person : D. 310324

 6. 410651 565266The the next occasion Someone said a weblog, Hopefully so it doesnt disappoint me approximately this. What im saying is, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something fascinating to express. All I hear is often several whining about something which you could fix in the event you werent too busy looking for attention. 685738

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...