Polityka Społeczna


Ile dopłacimy do cen energii?

Dodano: 23 stycznia 2019

DGP poznał treść analizy jednego z banków, z której wynika, że koszty ustawy prądowej mogą być w 2019 r. nawet o 80 proc. wyższe niż 9 mld zł szacowanych przez resort energii.

Ponad 16 mld zł w skali roku może kosztować budżet ręczne sterowanie cenami energii elektrycznej – dowiedział się DGP.

Z analizy jednego z dużych banków wynika, że ustawa nie utrzyma rachunków odbiorców końcowych za prąd na poziomie z 2018 r., ale je obniży. A to dlatego, że w dokumencie znalazły się zapisy o obniżeniu akcyzy i opłaty przejściowej, a jednocześnie o zamrożeniu taryf za dystrybucję i energię elektryczną. Skoro te dwie ostatnie się nie zmienią, a dwie pierwsze spadną – rachunek będzie niższy.

– To właśnie na zapisy dotyczące cen i stawek zwracaliśmy uwagę w naszym zeszłotygodniowym wystąpieniu do ministra energii. Regulator uważa, że konieczna jest pilna nowelizacja ustawy – mówi DGP Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki. I dodaje, że mimo wezwania przedsiębiorstwa obrotu nie przedstawiły jeszcze wniosków dostosowanych do nowych przepisów. – Ustawę prądową trzeba nowelizować. Spółki energetyczne małe i duże, państwowe oraz prywatne nie umieją jej wdrożyć. Każda z nich jest inna i każda interpretuje zapisy nowych przepisów inaczej. To znaczy, że prawo, które uchwaliliście, spowoduje duże problemy na rynku – mówił do posłów podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu górnictwa i energii Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Warto przypomnieć, że to właśnie ta instytucja w październiku 2018 r. obliczyła, że droższy prąd w 2019 r. będzie kosztował polską gospodarkę 15,7 mld zł. Polski Komitet Energii Elektrycznej oraz resort energii stanowczo dementowały wtedy te informacje. Podobne liczby pojawiają się w wyliczeniach ekspertów z Forum Energii.

więcej na stronie: www.gazetaprawna.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...