Polityka Społeczna


Ile dopłacimy do cen energii?

Dodano: 23 stycznia 2019

DGP poznał treść analizy jednego z banków, z której wynika, że koszty ustawy prądowej mogą być w 2019 r. nawet o 80 proc. wyższe niż 9 mld zł szacowanych przez resort energii.

Ponad 16 mld zł w skali roku może kosztować budżet ręczne sterowanie cenami energii elektrycznej – dowiedział się DGP.

Z analizy jednego z dużych banków wynika, że ustawa nie utrzyma rachunków odbiorców końcowych za prąd na poziomie z 2018 r., ale je obniży. A to dlatego, że w dokumencie znalazły się zapisy o obniżeniu akcyzy i opłaty przejściowej, a jednocześnie o zamrożeniu taryf za dystrybucję i energię elektryczną. Skoro te dwie ostatnie się nie zmienią, a dwie pierwsze spadną – rachunek będzie niższy.

– To właśnie na zapisy dotyczące cen i stawek zwracaliśmy uwagę w naszym zeszłotygodniowym wystąpieniu do ministra energii. Regulator uważa, że konieczna jest pilna nowelizacja ustawy – mówi DGP Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki. I dodaje, że mimo wezwania przedsiębiorstwa obrotu nie przedstawiły jeszcze wniosków dostosowanych do nowych przepisów. – Ustawę prądową trzeba nowelizować. Spółki energetyczne małe i duże, państwowe oraz prywatne nie umieją jej wdrożyć. Każda z nich jest inna i każda interpretuje zapisy nowych przepisów inaczej. To znaczy, że prawo, które uchwaliliście, spowoduje duże problemy na rynku – mówił do posłów podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu górnictwa i energii Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Warto przypomnieć, że to właśnie ta instytucja w październiku 2018 r. obliczyła, że droższy prąd w 2019 r. będzie kosztował polską gospodarkę 15,7 mld zł. Polski Komitet Energii Elektrycznej oraz resort energii stanowczo dementowały wtedy te informacje. Podobne liczby pojawiają się w wyliczeniach ekspertów z Forum Energii.

więcej na stronie: www.gazetaprawna.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...