Polityka Społeczna


Hubertus – Święto Myśliwych i Tradycji Łowieckich

Dodano: 04 listopada 2016

3 listopada leśnicy, myśliwi, jeźdźcy i rolnicy uczcili pamięć swojego patrona – świętego Huberta. „Łowiectwo to pasja, która jest mocno zakorzeniona w polskiej tradycji, ale także w dobrze pojmowanej ekologii” – zaznacza prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Jak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w 2015 roku w Polsce istniało ponad 2,5 tys. kół łowieckich, a liczba ich członków stale rośnie. Według szacunków GUS na terenie Polski występuje m.in. ok. 867 tys. saren, 709 tys. zajęcy oraz 520 tys. bażantów.

Wykonywanie polowań jest działalnością legalną, ściśle określoną przepisami prawa. Jej celem jest regulowanie liczebności zwierząt łownych m.in. by ograniczać szkody wyrządzane przez nie w gospodarce rolnej i leśnej. Jak istotne z punktu widzenia gospodarski narodowej jest regulowanie liczebnością danej populacji pokazuje przykład rozszerzania się ASF na terenie Polski.

“Łowiectwo jest ważne dla zachowania równowagi ekosystemu, bioróżnorodności i trwałości. Współczesne leśnictwo i myślistwo w Polsce łączą cele ochronne, hodowlane oraz produkcyjne z potrzebami ekologicznymi i społecznymi” – podkreśla prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Myśliwi poza polowaniem, zajmują się też dokarmianiem i pielęgnacją zwierząt, a także spisem ilości zwierzyny zamieszkującej na terenie ich kół łowieckich.

„Polska jest krajem o bardzo bogatej różnorodności przyrodniczej, bo przez wieki potrafiliśmy dobrze korzystać z jej bogactwa. Mamy zachowane 100 proc. rodzimych gatunków zwierzyny” – zaznacza Andrzej Konieczny, wiceminister środowiska.

 

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Opublikował: psakowski Kategorie: Ochrona środowiska

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...