Polityka Społeczna


Hospicja i szpitale obroniły wolontariuszy

Dodano: 30 lipca 2012

Wolontariat dobrem wspólnym.
Jak poinformowało w piątek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w wyniku wielu konsultacji przeprowadzonych w kręgu środowisk zainteresowane problematyką wolontariatu resort postanowił, że nie będzie wprowadzał zmian w ustawie w przepisach regulujących wolontariat.

Wolontariusze wykonują proste zadania.

Przepisy regulujące kwestię wykonywania świadczeń przez wolontariuszy na rzecz podmiotów leczniczych pozostają w obecnym brzmieniu i dotyczyć będą wszystkich podmiotów prowadzących działalność leczniczą, w tym także podmiotów gospodarczych.

W myśl ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie wolontariusze mogą pracować na rzecz organizacji pozarządowych oraz innych publicznych podmiotów “w zakresie ich działalności statutowej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej”, a także na rzecz podmiotów leczniczych w zakresie wykonywanej przez nie działalności leczniczej.

Dzień Godności - Warszawa 2012

W czerwcu, aby rozwiać wątpliwości interpretacyjne dotyczące pracy wolontariuszy w placówkach  prozdrowotnych  prowadzących działalność gospodarczą, znowelizowano ustawę o działalności leczniczej, wprowadzając zapis mówiący, że organizacje pożytku publicznego, a także kościoły i związki wyznaniowe (np. te, które prowadzą hospicja) nie będą objęte przepisami o prowadzeniu działalności gospodarczej, co oznacza, że nie będą traktowane jak przedsiębiorstwa.
Jednak, jak powiedział wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, resort stoi na stanowisku, że wolontariat powinien być wykorzystywany w jak najszerszym zakresie i nie powinno się ograniczać możliwości korzystania z pomocy wolontariuszy w większym stopniu niż obecnie. Jego zdaniem na pewno nie należy wycofywać wolontariuszy z placówek medycznych.

Jedna Odpowiedź

  1. Predrag Timotić napisał(a):

    449907 648093I want reading by means of and I conceive this web site got some really utilitarian stuff on it! . 333352

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...