Polityka Społeczna


Gdzie pracują emeryci?

Dodano: 20 kwietnia 2012

Aktywność zawodowa nie zna wieku…

W nawiązaniu do tematu reformy emerytalnej warto zastanowić się, gdzie najczęściej pracują współcześni emeryci. Za kilka lat zapewne lista takich miejsc znacząco się zmieni…

Nie bez powodu rok 2012 został ogłoszony Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Społeczeństwa krajów wysoko rozwiniętych coraz szybciej się starzeją. Z czasem dysproporcje między emerytami a osobami pracującymi mogą diametralnie się zmienić. W efekcie przeprowadza się reformy po to, byśmy mieli godziwą (czy też jakąkolwiek) emeryturę. Tymczasem obecnie osoby, które już nabyły prawo do wspomnianego świadczenia lub wkrótce powinny je nabyć, często nadal pracują. Dlaczego to robią?

Kim jest pracujący emeryt?

Istnieje całkiem spora grupa osób, która po nabyciu prawa do emerytury nie podejmuje zatrudnienia. Kwota, którą otrzymują albo je satysfakcjonuje, albo też nie, ale mimo to nie mają już siły, ochoty oraz nadziei na to, że znajdą pracę, więc poprzestają na jedynym dochodzie, jakim jest otrzymywane świadczenie.

Ponadto istnieje grupa osób starszych, których emerytura jest na tyle niewysoka, że aby podołać aktualnym wydatkom, decydują się podjąć dodatkowe zatrudnienie. Ostatnią grupą osób są te, które mimo przysługującego im prawa do emerytury odkładają otrzymywanie świadczenia na później i nadal pracują w swoim aktualnym zawodzie.

Najpopularniejsze miejsca pracy…

Osoby, które otrzymują emeryturę, zwykle chcą tylko do niej dorobić. Najczęściej pracują więc w niepełnym wymiarze czasu pracy, a zatrudnienia szukają przy pomocy agencji pracy tymczasowej. Panie niejednokrotnie szukają ofert pracy jako opiekunki do dzieci i, co istotne, zwykle bardzo dobrze sprawdzają się na tym stanowisku. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych także szuka osób starszych, które często są bardziej wiarygodnymi agentami, a jednocześnie dobrymi, bo doświadczonymi pracownikami. Popularnymi, a zarazem chętnie przyjmowanymi przez osoby starsze stanowiskami są też prace w formie dyżuru na portierni czy w szatni. Mężczyźni pracują w ochronie, najczęściej łącząc pracę portiera z obserwacją monitoringu. Bardzo często takie osoby są poszukiwane przez firmy sprzątające, gdyż są znacznie stabilniejszymi pracownikami niż np. osoby młode, które nie chcą pracy na stanowisku sprzątaczki traktować docelowo.

Wiele starszych osób wykorzystuje także swoje zdolności manualne. Są pewne zawody, o których mówi się wręcz, że przestaną istnieć z odejściem ludzi pewnego pokolenia. Prawdą jest, że mamy coraz mniej szewców, dekarzy czy… zegarmistrzów. Osoby, które mają doświadczenie w szyciu, mogą liczyć na dodatkowy zarobek w swoim zawodzie. Niekiedy praca może być wykonywana nawet poza siedzibą pracodawcy, w domu i w dogodnych pracownikowi godzinach.

Pracownicy tymczasowi są często poszukiwani przez supermarkety, zarówno przy pracach związanych z wykładaniem towaru, obsługą kas fiskalnych, jak i na różnego rodzaju stoiskach spożywczych i przy promocjach. Wiele osób decyduje się na dorabianie np. w formie roznoszenia ulotek czy przeprowadzania ankiet, ewentualnie przy składaniu urządzeń. Są to prace zazwyczaj niewymagające dużego wysiłku fizycznego czy intelektualnego, niezbyt forsowne i umożliwiające zdobycie dodatkowych środków pieniężnych, w zależności od liczby wykonanych zleceń.

Często sposobem na dodatkowy zarobek jest także… wynajmowanie miejsca reklamowego na posesji czy balkonie. Osoby starsze, które chcą dorobić, są naprawdę kreatywne, jeśli zależy im na znalezieniu zatrudnienia czy po prostu źródła dodatkowego dochodu.

Wolę pracować, niż być emerytem

Osoby, które decydują się pracować, rezygnując z przysługującego im prawa do emerytury, robią to z różnych powodów, niekoniecznie finansowych. Jest to przede wszystkim forma zachowania poczucia własnej wartości zawodowej na dłużej. Lubimy czuć się docenieni, mieć kontakt z ludźmi i zajęcie. Są osoby, które narzekają, że po intensywnym etapie życia zawodowego, nagle dopadła je… nuda! Aby tego uniknąć, niektórzy decydują się nadal wykonywać obowiązki służbowe, dopóki starcza im na to sił witalnych, a zdrowie dopisuje. Nauczyciele, mimo iż są grupą zawodową narażoną na wiele przeciążeń i wypalenie zawodowe, stosunkowo często decydują się na pozostanie na dotychczasowym stanowisku. Pracownicy naukowi potrafią być bardzo długo związani więzami zawodowymi ze swoją uczelnią. W tym przypadku jest to sytuacja wypadająca na korzyść obu stron – pozwala na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej profesorowi, studenci z kolei mają możliwość uczenia się od osób o najbogatszej wiedzy.

Zawodów, które wykonują osoby starsze, jest w rzeczywistości znacznie więcej. Wszystko zależy od naszych kwalifikacji, predyspozycji osobowościowych czy doświadczenia zawodowego i… stanu zdrowia. Obecnie często kojarzymy pewne prace i zawody z osobami starszymi, wkrótce jednak ta piramida się odwróci, więc i spectrum zawodów dla osób starszych znacząco się zmieni. Coraz popularniejsze stają się uniwersytety trzeciego wieku, wiele firm organizuje szkolenia dla osób 50+ i – biorąc pod uwagę naszą aktualną sytuację polityczną – zapewne zapotrzebowanie na tego rodzaju kursy, szkolenia oraz pogłębianie wiedzy w późniejszym wieku znacząco wzrośnie.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia)
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
2012-04-19

Opublikował: m.kubel Kategorie: Opieka Medyczna, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...