Polityka Społeczna


Fundacja Integracja kampanią „Nie chcę być strażakiem” wspiera aktywność zawodową osób z niepełnosprawnością

Dodano: 16 marca 2016

Praca jest istotnym elementem życia każdego człowieka. W przypadku osób z niepełnosprawnością jest dokładnie tak samo. Jednak sytuacja tej grupy społecznej na rynku pracy nie jest najlepsza – obecnie aktywnych zawodowo jest tylko 26,2% osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym. Aby to zmienić, 9 marca br. Fundacja Integracja rozpoczęła kampanię społeczną „Nie chcę być strażakiem”, której celem jest zachęcenie do zatrudniania osób z niepełnosprawnością i zmiana postaw społecznych związanych z tą kwestią.

Nie_chce_byc_strazakiem_6

 

Kontaktom z osobami z niepełnosprawnością często towarzyszy poczucie lęku, niezręczność czy  odruchowa nadopiekuńczość. W przypadku pracodawców dochodzą do tego jeszcze obawy związane z efektywnością pracy, kosztami zatrudnienia, biurokracją czy potencjalnymi kontrolami Państwowej Inspekcji Pracy. Tymczasem wszystkie te elementy są w dużej mierze wynikiem braku rzetelnej wiedzy na temat tej grupy społecznej. Nie jest również korzystny obecny system orzekania o niezdolności do pracy. Opiera się on bowiem na założeniu, że osoby
z niepełnosprawnością są niezdolne do pracy – w ich orzeczeniach często widnieje zapis: „częściowo/całkowicie niezdolny do pracy” lub „całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji”, choć mogą one wykonywać wiele zawodów bez większych przeszkód.

W celu promocji wiedzy na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością oraz ich aktywizacji zawodowej powstała kampania „Nie chcę być strażakiem”. Jej bohaterami są osoby
z niepełnosprawnością, występujące w roli strażaków, jakich jeszcze nikt nie widział. Pewnie też nigdy nie zobaczy, ponieważ osoby na wózkach, niewidome czy niesłyszące nie szukają pracy w tym zawodzie. Jak same podkreślają, są specjalistami w innych obszarach i to właśnie w nich chcą się realizować. W ten niesztampowy sposób Fundacja Integracja przełamuje społeczne tabu dotyczące zatrudniania osób z niepełnosprawnością oraz pokazuje ich jako grupę aktywną i mającą do siebie duży dystans.

Jak mówi Remigiusz Szuman, jeden z bohaterów kampanii: Zdrowy dystans do rzeczywistości i do siebie samego to podstawa. (…) Ta kampanie pokazuje, że niepełnosprawni mogą z dystansem podchodzić do swojej niepełnosprawności (…) i to jest właśnie świadectwem tego, że wszyscy jesteśmy normalnymi ludźmi.

Film emitowany w internecie (https://youtu.be/H7IYF5ktoRg) zachęca również do odwiedzenia portalu Sprawniwpracy.pl, który jest serwisem rekrutacyjnym oraz platformą wymiany wiedzy na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Na portalu pracodawcy znajdą m.in. informacje na temat przysługujących im uprawnień z tytułu zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Należą do nich np. zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi z niepełnosprawnością w pracy oraz ich szkolenia, a także zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń do potrzeb osób z niepełnosprawnością czy zakupu specjalistycznego sprzętu, ułatwiającego takiej osobie wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w firmie. W ramach kampanii została również stworzona petycja na rzecz zmiany dyskryminującego nazewnictwa w polskim systemie orzekania o niezdolności do pracy, dostępna pod adresem:

https://secure.avaaz.org/pl/petition/Sprawni_w_Pracy/

Strategiczno-kreatywną koncepcję kampanii „Nie chce być strażakiem” przygotował WALK Digital. WALK PR odpowiada za działania media relations oraz influencer relations. Produkcją filmu
do kampanii, wyreżyserowanego przez Macieja Kowalczuka, zajął się dom produkcyjny Lucky Luciano, a dźwiękiem studio Sound Tropez. Zaangażowane podmioty wzięły udział w przedsięwzięciu pro bono.

***

Integracja od ponad 20 lat działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Od 1994 r. wydaje magazyn “Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal www.niepelnosprawni.pl, a od 1997 r. produkuje program telewizyjny. Realizuje Jest również organizatorem znanych kampanii społecznych, m.in. „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

WALK Digital – jeden z siedmiu bussines unitów niezależnej polskiej grupy marketingowej WALK, specjalizujący się
w tworzeniu i implementacji interaktywnych rozwiązań łączących oryginalne koncepcje z silną strategią.  Agencja obsługuje na poziomie globalnym takie marki, jak Ceresit, Nickelodeon czy Pattex. Lokalnie pracuje m.in. dla Sony Mobile i Grupy Adamed. Projekty WALK Digital były wielokrotnie nagradzane w prestiżowych konkursach, m.in. w 2015 roku 5-cioma mieczami w konkursie Klubu Twórców Reklamy oraz statuetką „Kampania Społeczna Roku” za projekt „Szacun Tropików”, zrealizowany dla fundacji Integracja.

WALK PR jest częścią WALK – grupy marketingowej 360 stopni, oferującej kompleksowe usługi – od planowania strategicznego po realizację działań z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi. To jednocześnie jedna z najszybciej rozwijających się agencji PR na polskim rynku, specjalizująca się w projektach z zakresu PR korporacyjnego i produktowego, CSR, komunikacji wewnętrznej oraz kryzysowej, jak również zarządzaniu platformami social media. WALK PR to pierwsza firma zajmująca się komunikacją w Polsce działająca w kulturze LEAN.

WALK jest niezależną, polską grupą marketingową. W ramach WALK funkcjonuje obecnie siedem business unitów:

WALK Creative – odpowiadający za kreację ATL/BTL.

WALK Design – przygotowujący projekty z zakresu CI, packagingu oraz tworzenia nowych marek.

WALK Digital – dostarczający rozwiązania interaktywne.

WALK Events – specjalizujący się w eventach.

WALK Promotion – realizujący działania field i shopper marketingowe.

WALK PR – zajmujący się komunikacją public relations.

WALK Social Media – prowadzący projekty społecznościowe.

 

Dodatkowe informacje na temat WALK można znaleźć na stronie www.walk.pl.

www.ntegracja.org

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...