Polityka Społeczna


Ferie zimowe z Kartą Dużej Rodziny

Dodano: 15 stycznia 2019

W pięciu województwach rozpoczęły się ferie zimowe. To czas, w którym szczególnie można skorzystać z uprawnień jakie daje Karta Dużej Rodziny. KDR jest honorowana przez obiekty sportowe, muzea, kina, restauracje, a także przewoźników, gdzie można liczyć na bezpłatne wejścia lub spore zniżki.

W całej Polsce Karta Dużej Rodziny to zniżki i ulgi udzielane przez ok. 5 tys. partnerów w ok. 22 tys. punktach całej Polski. To program, który dynamicznie się rozwija. Rośnie nie tylko liczba firm i instytucji, ale także rodzin, które mogą skorzystać z programu. Od 1 stycznia 2019 roku to także rodzice, którzy mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.
Warto skorzystać z uprawnień, które daje Karta Dużej Rodziny już w ferie zimowe. W województwach, których mieszkańcy wypoczywają aktualnie (od 14 do 27 stycznia) można skorzystać ze zniżek oferowanych w tysiącach miejsc. I tak w województwie małopolskim jest to 1925 miejsc, które oferują zniżki dla osób z Kartą Dużej Rodziny, w wielkopolskim  – 1746, kujawsko-pomorskim – 1222, świętokrzyskim – 860, lubuskim – 615.

Parki trampolin, centra wspinaczkowe, czyli sportowe ferie ze zniżkami

– Zdecydowaliśmy się, ponieważ wiele osób pytało nas o to, czy akceptujemy Kartę Dużej Rodziny. To nas zachęciło do podpisania umowy z ministerstwem – przyznaje Paulina Kruszyńska z Centrum Wspinaczkowego Reni Sport w Krakowie. I tak centrum oferuje do 15 proc. zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny na bilet rodzinny (dzieci do 16. roku życia)  wraz z wypożyczeniem sprzętu, w tym uprzęży, przyrządu, butów.

Karta Dużej Rodziny cieszy się także popularnością w Parku Rozrywki SkyFly w Kielcach, w którym jest 70 trampolin dla początkujących i zaawansowanych oraz plac zabaw. – Kiedy wprowadzaliśmy Kartę Dużej Rodziny nie spodziewaliśmy się tak dużego odzewu. Tymczasem bardzo dużo ludzi korzysta z wejść do naszego obiektu z kartą i wciąż wielu o nią pyta – mówi Patryk Chonin z Parku Rozrywki SkyFly w Kielcach. Promocja na bilet jednogodzinny wynosi 30 proc., dzięki czemu cena biletu ze zniżką wynosi 21 zł (zamiast 30 zł). – Na trampoliny mogą wejść dzieci od 5. roku życia, ale z opiekunem. Na placu zabaw są animatorki, ale maluchy też muszą być pod opieką rodziców. W parku dobrze bawią się i dorośli, i dzieci – dodaje Patryk Chonin.

W sumie w Kielcach są cztery obiekty, oferujące sportowe aktywności ze zniżkami KDR. W Poznaniu jest ich 20, w Krakowie – 18, w Bydgoszczy – 6, a w Zielonej Górze – 4.

Wsiąść do pociągu ze zniżką

Osoby, które w trakcie ferii wyjeżdżają z miast, mogą skorzystać ze zniżek u przewoźników.

W 2 klasie w wybranych pociągach PKP Intercity jest 30 proc. zniżki na przejazdy jednorazowe, przy czym przejazd muszą odbywać jednocześnie minimum 2 osoby. Zniżka łączy się z ustawowymi ulgami.
Poza tym u przewoźników kolejowych obowiązują 37 proc. zniżki na bilety jednorazowe oraz 50 proc. na bilety miesięczne dla rodziców i małżonków rodziców. KDR nie zmieniła ulg ustawowych dla dzieci, ponieważ ulgi ustawowe na przejazdy kolejowe dla dzieci, młodzieży i studentów obowiązują już od dawna. Jest to w przypadku dzieci i młodzieży: 37 proc. na bilety jednorazowe  oraz 49 proc. na bilety miesięczne, oraz w przypadku studentów – 51 proc. zarówno na bilety jednorazowe, jak i miesięczne.

Ponadto Przewozy Regionalne oferują posiadaczom Karty Dużej Rodziny zakup pierwszej REGIOkarty rocznej w cenie 140 zł (cena normalna wynosi 175 zł). REGIOkartę należy zakupić dla każdego członka rodziny. Posiadacz REGIOkarty może kupić bilet według taryfy RAZEM, co w przypadku nabycia biletu jednorazowego pozwala obniżyć cenę do 30 proc., a w przypadku biletu miesięcznego do 15 proc. Posiadacz REGIOkarty ma możliwość nabywania tańszych biletów na przejazdy na trasach obsługiwanych przez Przewozy Regionalne, Arriva RP, Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie. Zniżki oferowane przez Przewozy Regionalne łączą się z ustawowymi ulgami. TakżeKoleje Wielkopolskie oferują posiadaczom Karty Dużej Rodziny możliwość nabycia Karty Wielkopolskiej ze zniżką 20 zł od ceny nominalnej.
Na terenie całego kraju można skorzystać z rabatów, jakie oferują przewoźnicy oraz stacje paliw (Circle K, Orlen, Shell, Lotos).

Sto muzeów w pięciu województwach ze zniżkami KDR

Ferie są doskonałą okazją do nadrobienia zaległości w sferze kultury. W każdym z województw jest szeroka oferta zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny do muzeów. W woj. małopolskim – 67, w woj. kujawsko-pomorskim – 20, w woj. świętokrzyskim – 10, w woj. wielkopolskim – 2 a woj. lubuskim – 1.

Przykładowo karta upoważnia do zniżek w ramach wizyty w Muzeum Ziemi Miechowskiej (zwiedzanie muzeum za 2 zł) oraz Muzeum Etnograficznym w Krakowie (50 proc. zniżki dla każdego z uczestników grup zorganizowanych uczestniczących w zwiedzaniu i zajęciach edukacyjnych, legitymującego się  KDR). Przykładowo dzieci do 18. roku życia za 1 zł mogą zwiedzać Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej (woj. kujawsko-pomorskie). Również osoby do 18. roku życia mają wejście za złotówkę do Dworku Laszczyków w Kielcach (woj. świętokrzyskie). Dodatkowo w tym obiekcie obowiązuje bilet rodzinny Karta Dużej Rodziny (2+3), który pozwala na wspólne wejście za 10 zł.
Można też wybrać się do skansenu. Jeden z nich położony jest osiem kilometrów od centrum Zielonej Góry. Rodziny mające Kartę Dużej Rodziny mogą wybrać się na bezpłatny spacer po skansenie lub decydując się na przewodnika, zapłacą 50 proc. mniej.
– Jesteśmy otwarci na wspieranie i propagowanie podobnych inicjatyw, dzięki którym możliwa jest jeszcze większa dostępność do naszej placówki, jak i skorzystanie z oferty muzealnej i edukacyjnej. Wynika to również z naszej strategii opartej o program skierowany do rodzin z dziećmi. Współrealizacja programu służyć ma promocji rodziny, w tym rodziny wielodzietnej oraz zachęceniu do wspólnego spędzania czasu, z wykorzystaniem dóbr i obiektów kultury oraz skorzystania z oferty edukacyjnej muzeum –  mówi Irena Lew, dyrektor Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze – Ochli. W 2016 roku muzeum odwiedziło 36 osób z KDR (9 rodzin), a już w 2018 roku – 67 osób (16 rodzin). Z kartą są także darmowe wstępy do parków narodowych.

Teatry i kina nawet z 50 proc. zniżką

Dla rodzin, które chciałyby w ferie wybrać się do teatru, zniżek z kartą nie brakuje. W woj.kujawsko-pomorskim jest 40 proc. zniżki ceny biletu normalnego na spektakle z repertuaru Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Z kolei woj. małopolskim zniżki ma 6 teatrów, w tym 3 w Krakowie, a w woj. wielkopolskim  – 5 teatrów.

W woj. świętokrzyskim można wybrać się do dwóch kieleckich teatrów. W Teatrze im. Stefana Żeromskiego zniżkowy bilet normalny kosztuje 20 zł, a bilet ulgowy – 10 zł. Z kolei w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” można wybrać się na spektakl w każdy dzień tygodnia (z wyłączeniem premier) za 14 zł.
W woj. lubuskim z KDR można wybrać się do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim – zniżka z KDR wynosi 50 proc.
Rodziny mogą też zaplanować tańsze wyjście do kina. W pięciu województwach, w których trwają ferie jest 89 kin, które honorują Kartę Dużej Rodziny. Przykładowo w Wadowickim Kinie Centrum zniżka przy zakupie biletu wynosi 25 proc, a w Gorzowie Wielkopolskim w Cinema 3D bilety dla członków rodzin wielodzietnych w stosunku do cennika wynoszą od 2 zł do 4 zł taniej.

Tańsze wyjście z rodziną na pizzę

Ferie to też czas wyjść z rodziną na wspólny posiłek. Lokale, które oferują zniżki można łatwo znaleźć poprzez mobilną aplikację KDR. Działa ona od początku 2018 r. Dzięki niej nie trzeba mieć przy sobie plastikowej karty, aby móc skorzystać z oferty. W województwach, które obecnie mają ferie, jest kilkaset punktów gastronomicznych, które oferują rabaty. W woj. małopolskim – 189, woj. wielkopolskim – 147, woj. kujawsko-pomorskim – 105, woj. świętokrzyskim – 98, a woj. lubuskim – 44. Dzięki Karcie Dużej Rodziny można taniej zjeść w restauracjach, pizzeriach oraz kawiarniach.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Jedna Odpowiedź

  1. furtdso linopv pisze:

    That is very fascinating, You’re a very professional blogger. I’ve joined your rss feed and sit up for looking for extra of your fantastic post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks!

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...