Polityka Społeczna


Ekonomia Społeczna 17 września wkroczy do Poznania

Dodano: 16 września 2013

Dobre praktyki woj. wielkopolskie

Od kilku lat w całej Polsce tworzone są partnerstwa terytorialne. Jednak nie zawsze potencjał ekonomii społecznej jest w pełni wykorzystany. Jak w takim razie podnieść jej możliwości? Rozwiązaniem może okazać się Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej im. Cyryla Ratajskiego, którego uroczyste otwarcie odbędzie się już 17 września br. w Poznaniu.

Bariery związane z rozwojem społeczno-gospodarczym pojawiają się na każdym etapie funkcjonowania podmiotów ES – brakuje liderów z odpowiednimi kompetencjami biznesowymi, instytucje pomocy społecznej borykają się z problem niewystarczającej ilości miejsc pracy, a sami zainteresowani często nie wiedzą o możliwościach, jakie daje ekonomia społeczna. Dlatego z inicjatywy Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania oraz Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA podjęte zostały kroki zmierzające do stworzenia warunków odpowiedniego rozwoju ekonomii solidarnej, promocji przedsiębiorczości społecznej i popularyzacji kultury solidarności. To zadanie będzie należeć do Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej.

Zwiększając potencjał naszej przedsiębiorczości

Dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Fundacji VELUX z Danii powstały dwa nowe obiekty przy ul. Św. Wincentego w Poznaniu. Mają one przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego gmin i powiatów nie tylko Wielkopolski, ale i innych regionów Polski. Już 17 września br. odbędzie się uroczyste otwarcie kompleksu budynków formacyjno-edukacyjnych. Spotkanie będzie również doskonałą okazją do debaty z udziałem m.in. przedstawicieli rządu. Rozmowy dotyczyć będą głównie konstytucyjnej zasady gospodarowania. – Podczas otwarcia WCES będzie można również wziąć udział w warsztatach, które pozwolą na zwiększenie przedsiębiorczości na poziomie lokalnym i regionalnym. Szkolenia obejmą tematykę m.in. budownictwa społecznego i ekologicznego oraz żywności organicznej – tłumaczy Barbara Sadowska, wiceprzewodnicząca zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA. Gościem honorowym będzie Pierwsza Dama RP, Anna Komorowska, która przetnie wstęgę, symbolicznie otwierając budynki WCES.

Na pierwszym miejscu jest człowiek i jego praca

Zadaniem Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej będzie kształcenie osób długotrwale bezrobotnych oraz edukacja kadr i środowisk lokalnych w dziedzinie integracji i przedsiębiorczości społecznej. Praca osób zaangażowanych w tę inicjatywę będzie oparta o modelowe instytucje i partnerstwa na terenie gmin, powiatów i regionów. – To właśnie WCES stawia na gospodarkę bardziej uspołecznioną, w której na pierwszym miejscu jest człowiek i jego praca. W minionym 20-leciu rozwinęły się głównie aspekty gospodarki rynkowej, obecnie nadszedł czas na rozwój gospodarki bardziej solidarnej – dodaje Barbara Sadowska.

Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej tworzone jest w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”.

Źródło: Exacto – Marcin Ziobro

 

Opublikował: m.kubel Kategorie: Dobre praktyki, Oświata, Pomoc Społeczna, Służby Zatrudnienia

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...