Polityka Społeczna


Dziewiąta planeta Układu Słonecznego ?

Dodano: 22 stycznia 2016
Po zdegradowaniu Plutona do roli planety karłowatej w 2005 roku Układ Słoneczny miał tylko osiem pełnoprawnych planet. Ustalenia astronomów mogą wywrócić naszą wiedzę do góry nogami.

Wyniki badań publikowanych na łamach “The Astronomical Journal” przez Mike’a Browna i Konstantina Batygina wykazują, że istnieje “Planeta 9”. Badacze nazwali ją “Phattie”. Ma być wielkości Neptuna.

Samej planety nie zaobserwowano. Jej istnienie astronomowie wywnioskowali z zakłóceń w grawitacji innych obiektów. – Posiadamy grawitacyjny podpis wielkiej planety krążącej w zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego – mówi Batygin. Badacze zakładają, że najpotężniejsze ziemskie teleskopy mogłyby zaobserwować “Phattie”.

Dowody na istnienie Planety 9 to przede wszystkim dziwne skupienie ciał krążących w tzw. Pasie Kuipera, rejonie leżącym poza orbitą Plutona.

Phattie ma być dziesięć razy bardziej masywna od Ziemi, a okres jej obiegu wokół Słońca ma wynosić, bagatela, 10 000 do 20 000 lat.

Oczywiście istnienie nieznanej planety to hipoteza istniejąca w astronomii od wielu dekad. Czasami zwie się ją Planeta X, czasem Nibiru, ale nikt jeszcze nie potwierdził jej istnienia.

Brown jest pewny siebie. Prawdopodobieństwo, że skupisko obiektów w Pasie Kuipera powstało przypadkowo, wynosi jedynie 0,007 procenta. – Lepszym wyjaśnieniem jest istnienie odległej planety – mówi Brown.

Badacze zapowiadają, że odnalezienie Planety 9 to kwestia najbliższych kilku lat. Potwierdzenie istnienia Phattie byłoby wielka astronomiczną sensacją.

(ew/IFLScience)

Źródło: www.polskieradio.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Nauka, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...