Polityka Społeczna


Dzień zadumy i wspomnień oraz nadziei na przyszłość

Dodano: 30 października 2014

Dzień zadumy i wspomnień

Dzień Wszystkich Świętych to święto kościelne obchodzone 1 listopada. Ma ono wymiar powszechny – dzień ten celebruje się w każdym kościele katolickim na świecie. Święto to obchodzi się również w wielu kościołach protestanckich (u anglikanów i w niektórych odłamach luteranizmu). W Polsce Dzień Wszystkich Świętych jest ustawowo wolny od pracy. Uroczystość Wszystkich Świętych, jak sama nazwa wskazuje, stanowi wspomnienie wszystkich zmarłych, którzy dostąpili łaski zbawienia. Została ona ustanowiona przede wszystkim ku czci świętych anonimowych, niewyniesionych oficjalnie na ołtarze. Dzień Wszystkich Świętych rozpoczyna okres poświęcony wspomnieniom zmarłych, dlatego tego dnia – a także w kolejnych dniach listopada – wierni odwiedzają groby bliskich.

Młodzi Polacy i Ukraińcy wspólnie porządkowali  polskie cmentarze na Ukrainie.  Młodzi ludzie z całej Polski już po raz siódmy przyjechali na Wołyń, by porządkować polskie nekropolie i miejsca pamięci na dawnych terytoriach II Rzeczypospolitej. W tym roku w pracach pomagała  młodzież z Ukrainy. Wyjazd to inicjatywa Fundacji Niepodległości, którą wspiera m.in. Konsulat Generalny RP w Łucku. Prace porządkowe trwały na 15 cmentarzach. Wzięło w nich udział łącznie około 70 osób, w tym także polscy harcerze mieszkający na Ukrainie i ukraińska młodzież. Wolontariusze porządkowali cmentarze m.in. w Rymaczach, Ostrówkach, Kostiuchnówce, Kowlu, Zasmykach, Lubomlu, Przebrażu, Koszyszczach, Bindudze, Turzysku, Kupiczowie, Jankowcach, Rożyszczach. Oprócz nekropolii wołyńskich, młodzież  porządkowała również polskiej groby na Tarnopolszczyźnie i Rówieńszczyźnie.

– Sięgamy do kilkusetletniej tradycji kultury i wspólnej tradycji mieszkających na tych terenach Polaków, Ukraińców, Żydów, Czechów, Holendrów, Niemców. Kres tej historycznej narracji wyznaczyła gehenna II wojny światowej. Pozostały cmentarze – i nasza pamięć. W niej można szukać nadziei na przyszłość – mówi Jacek Bury z Fundacji Niepodległości.

Fundacja Niepodległości skupia wokół projektu  różne środowiska z różnych stron Polski i Ukrainy. W inicjatywie uczestniczą instytucje państwowe, kombatanckie, harcerskie i kościelne.

Opracowanie: Mariusz Kubeł

Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...