Polityka Społeczna


Dzień Matki bezrobotnej

Dodano: 31 maja 2012

Dotacje dla firm zatrudniających młodych rodziców, a dla tych ostatnich dopłaty do pensji. Biznes jest sceptyczny.

Ministerstwo Pracy chce ułatwić młodym rodzicom – zwłaszcza matkom – powrót na rynek pracy. Dlatego, jak dowiedziała się “Rz”, planuje uruchomić program dopłat do miejsc pracy dla osób z małymi dziećmi.

Obecnie co druga kobieta nie pracuje zawodowo, aż 17 proc. z nich właśnie dlatego, że opiekuje się dziećmi.

Oprócz dotacji dla firm dających zatrudnienie rodzicom planujemy dopłaty do pensji dla matek lub ojców oddających dziecko do żłobka i wracających do pracy w niepełnym wymiarze – mówi “Rz” wiceminister Jacek Męcina.

Dziś nie chcą pracować w niepełnym wymiarze godzin, ponieważ pensja ledwo pokrywałaby wtedy koszty opieki nad dzieckiem.

Rządowy program dopłat miałby ruszyć dopiero w 2014 r., ale już w przyszłym roku zostałby uruchomiony pilotaż. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z Funduszu Pracy, który trzyma zamrożone 5 mld zł na zasiłki i wsparcie dla bezrobotnych.

– To bardzo dobry pomysł – mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, była wiceminister pracy. – Podczas urlopu wychowawczego kobiety tracą część kompetencji zawodowych i dlatego firmom nie opłaca się ich zatrudniać. Dotacje dawałyby czas na uzupełnienie wiedzy i umiejętności – dodaje.

Co na to przedsiębiorcy? Ich zdaniem program mógłby zadziałać tylko wtedy, gdyby za dopłatami do wynagrodzenia szły pieniądze, np. na szkolenia. – O zatrudnieniu pracownika decydują jego kompetencje, a nie dofinansowanie #<\!a> twierdzi Adam Ambrozik, wiceprezes Automotive Europe Corporation.

Specjalistka od rynku pracy prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego dodaje, że dopóki nie zostanie stworzony instytucjonalny system opieki nad dziećmi, nie ma co liczyć, że matki wrócą do pracy. A na to potrzeba funduszy. Przykładem żłobki, których nie przybyło mimo specjalnej ustawy (obowiązuje od 2011 r.). – Samorządy nie są zainteresowane ich zakładaniem, bo nie mają na nie pieniędzy – mówi Patrycja Dołowy, wiceprezes fundacji MaMa.

Źródło: Rzeczpospolita

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina, Służby Zatrudnienia

2 komentarze

  1. university of diyala napisał(a):

    885574 327617What a lovely blog. I will surely be back. Please maintain writing! 342704

  2. Predrag Timotić napisał(a):

    364606 17417You completed certain great points there. I did searching on the subject matter and found most persons will go together together with your weblog 68709

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...