Polityka Społeczna


Dzień Czarnej Wstążki w OPS

Dodano: 18 grudnia 2014

W środowisku pracowników pomocy społecznej wśród osób, którymi wstrząsnęło makabryczne wydarzenie w Makowie, zrodził się pomysł uczczenia tragicznej śmierci Koleżanki Renaty Białkowskiej. Ogólnopolskim wyrazem smutku i refleksji grupy zawodowej pracowników pomocy społecznej w Polsce będzie przypięcie do ubrania Czarnej Wstążki w dniu pogrzebu Koleżanki z GOPS Maków.

Jak informowały media do tragedii doszło we wtorek w Makowie (woj. łódzkie). Podpalony został Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. W wyniku pożaru w tragicznych okolicznościach śmierć poniosła jedna z pracownic pomocy społecznej, a druga z ciężkimi obrażeniami trafiła do szpitala. Do siedziby Ośrodka wtargnął mężczyzna, który rozlał łatwopalną ciecz i ją podpalił. Prokuratura w Skierniewicach wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Wydarzenie w Makowie wstrząsnęło środowiskiem pracowników pomocy społecznej i ponownie zwróciło uwagę na zagrożenia utraty życia lub zdrowia osób, które są pracownikami służb społecznych.
Pracownicy służb zabezpieczenia społecznego w Polsce pozostają pogrążeni w rozpaczy, w związku ze śmiercią 40- letniej pracownicy pomocy społecznej, która oddała swoje życie wykonując powierzone zadania w miejscu pracy.

„Czas coś zmienić. policjanci idą na interwencję minimum we dwóch, do tego uzbrojeni a pracownik socjalny – najczęściej kobieta – sama. To nie jest bezpieczna sytuacja. Nie są to przypadki odosobnione.” – mówią zatrwożeni pracownicy socjalni.

Na niebezpieczeństwa wynikające z charakteru wykonywanej pracy przez pracowników placówek systemu zabezpieczenia społecznego, zwróciła ostatnio uwagę Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. W oficjalnym piśmie Federacja poinformowała Prokuratora Generalnego RP m.in. o potrzebie wzmocnienia reakcji organów ścigania na przypadki napaści na pracowników pomocy społecznej, w tym szczególnie tych, którzy zostali objęci ochroną prawną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych (pracownicy socjalni, asystenci rodziny).

Tragedia, do której doszło w Makowie jest kolejnym przypadkiem brutalnej, napaści na pracowników pomocy społecznej. Nie tak dawno, bo w końcu października br., doszło do ataku z użyciem noża na pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii (woj. mazowieckie), gdzie do Ośrodka wtargnęła kobieta, która ugodziła nożem kierowniczkę OPS oraz pracownika.

Nie tak dawno obchodziliśmy Dzień Pracownika Socjalnego, a o czym trąbiono w radiach i telewizji?… Że jest to dzień życzliwości. Nigdzie ani słowem nie było nic o Pomocy Społecznej. Dla porównania w Dzień Edukacji Narodowej  – wszędzie huczy aż o nauczycielach i szkołach. Dlaczego o naszej jakże trudnej pracy się nie pamięta?

Źródło: pracownicy socjalni Kraków, Warszawa, Poznań, Gdańsk, Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Forum OPS, Wiadomości Pomocy i Integracji Społecznej.

Fot. Sławomir Burzyński

Solidarnie przyłączamy się do akcji – Redakcja portalu politykaspoleczna.com

 

Jedna Odpowiedź

  1. Hollywood Gossip napisał(a):

    589618 744710You produced some decent points there. I looked on the internet for that concern and located most individuals goes along with along together with your internet web site. 947040

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...