Polityka Społeczna


Dziecko jest najważniejsze

Dodano: 12 czerwca 2015

III Kongres Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej zgromadził 400 uczestników z całego kraju. Byli wśród nich rodzice zastępczy, przedstawiciele samorządów, Organizatorów Rodzinnej Pieczy oraz przedstawiciele ministerstw: Pracy i Polityki Społecznej, Sprawiedliwości oraz Rzecznik Praw Dziecka.

Pierwszym głosem – zgodnie z hasłem „Dziecko jest najważniejsze” był głos 15 latki, która opowiadała czym dla niej jest rodzina zastępcza. „Życzę wszystkim, by czuli się w swoich rodzinach tak bezpiecznie i tak kochane jak ja w swojej” – zakończyła Natalka

Z ogromnym zainteresowaniem uczestnicy wysłuchali wystąpień prelegentów. Główny temat to stałość i poczucie bezpieczeństwa w rodzinach zastępczych. Dr Elżbieta Trubiłowicz wskazywała na istotę relacji, które nawiązuje dziecko w rodzinie zastępczej i konieczność ochrony nawiązanych więzi. To niezbędne, żeby dziecko mogło zidentyfikować się z pozytywnym dorosłym.

Pani dr Ewa Marat wymieniając elementarne potrzeby dziecka – bezpieczeństwa, przynależności, uznania i miłości zwróciła uwagę na konieczność ciągłości i stałości opieki jako elementów, które są niezbędne aby dzieci mogły w rodzinie zastępczej „zapuścić korzenie”.

Poseł Leszek Dobrzyński z perspektywy praktyka omawiał obszary wsparcia rodziców zastępczych przez organizację pozarządową. O realnym wsparciu ze strony Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej traktował z kolei dwugłos koordynator – rodzic zastępczy z PCPR w Wodzisławiu Śląskim. Cały moduł poświęcony był tematowi adopcji dzieci z rodzin zastępczych. Cenny był tu głos p. Anny Wójcik – przewodniczącej Koalicji Ośrodków Adopcyjnych o mocnych stronach i trudnościach we współpracy Ośrodek – Organizator – rodzice zastępczy i adopcyjni.

O bezpiecznym przeprowadzeniu dziecka z rodziny zastępczej do adopcyjnej od strony praktycznej opowiadał Mirosław Chrapkowski, uwzględniając jednocześnie głos rodziców adopcyjnych.
Dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich – Rudolf Borusiewicz gratulując nagrodzonym powiatom, zadeklarował, że Związek będzie popularyzował dorobek wypracowany w trakcie tego działania. Jego zdaniem dorobek ten jest olbrzymi i warto, żeby będąc bogatszym o tę wiedzę jeszcze lepiej funkcjonować jutro i każdego kolejnego dnia mając na uwadze dobro najbardziej potrzebujących, czyli dzieci.

Pani Barbara Gębala – zastępca przewodniczącego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „Centrum”, gratulując wyróżnionym powiatom, podziękowała im za trud we wkładaną pracę i zaznaczyła że stanowią wzór do naśladowania dla pozostałych.

Na III Kongresie Rodzicielstwa Zastępczego zostały wręczone odznaczenia państwowe nadane rodzicom zastępczym przez Prezydenta RP. W imieniu Zarządu Koalicji Jadwiga Jagieło złożyła odznaczonym rodzicom gratulacje: “Mam zaszczyt pogratulować odznaczonym rodzicom zastępczym, którzy otaczają opieką i miłością powierzone dzieci. Mimo wielu przeciwności jesteście wzorem, jesteście bohaterami życia codziennego. Część Was oprócz systematycznego wspierania dzieci przyjętych do własnych rodzin, angażuje się w swoich społecznościach lokalnych, pomagając innym rodzicom zastępczym, dzieląc się własnym doświadczeniem i podejmując wiele działań na rzecz rozwoju rodzicielstwa zastępczego. Jesteśmy przekonani, że w naszym kraju żyje wielu rodziców zastępczych, którzy zasługują na wyróżnienie. Cieszymy się, że już od kilku lat jest dostrzegany ten codzienny trud. Mamy nadzieję, że tych wyróżnionych rodzin będzie przybywać, bo choć nie da się wyróżnić wszystkich, którzy w wyjątkowy sposób realizują na co dzień swoją misję, to złożone na Wasze ręce wyróżnienia trafią tam gdzie żyjecie, pracujecie, stając się jednocześnie nagrodą i inspiracją dla innych. Raz jeszcze gratulujemy i dziękujemy za Wasz trud i zaangażowanie.” Srebrne krzyże zasługi otrzymali: Małgorzata Babska, Bogdan Biernacki, Katarzyna i Mariusz Jastrząb, Danuta Kurzej, Teresa Kwasek, Sylwia i Waldemar Łysakowscy, Marzanna i Leszek Węgrzyn, Lidia i Krzysztof Wojciechowscy.

Z kolei po raz pierwszy w czasie Kongresu zostały wyróżnione powiaty: bialski, legionowski, turecki, wejherowski i miasta: Gdańsk, Gdynia, Kielce, Radom, Rybnik. Dokładają one starań w rozwój rodzinnych form opieki zastępczej. Troską nagrodzonych Organizatorów i samorządów jest realizacja prawa dziecka do wychowania w rodzinie.

Źródło: serwis prasowy Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej

Opublikował: m.kubel Kategorie: Dobre praktyki, Pomoc Społeczna, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...