Polityka Społeczna


Dostosowanie auta, proteza, czesne – sprawdź, co w 2016 r. dofinansujesz z programu PFRON „Aktywny samorząd”

Dodano: 07 marca 2016

PFRON

Zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu czy zakup sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania – to niektóre z obszarów, w ramach których będzie można uzyskać dofinansowanie w tegorocznej edycji programu PFRON „Aktywny samorząd”.

Termin zakończenia przyjmowania wniosków przypada dla Modułu I (patrz niżej) 30 sierpnia 2016 r., a dla Modułu II (patrz niżej) 30 marca 2016 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2015/2016) oraz 10 października 2016 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2016/2017).

– W tym roku nie wprowadzono w ramach „Aktywnego samorządu” nowych form wsparcia – informuje nas Michał Rydzewski, rzecznik PFRON. – O możliwości pomocy w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym będziemy informować w terminie późniejszym. Obecnie trwają prace związane z modyfikacją zasad programowych, dotyczących tej formy wsparcia.

Drobne zmiany we wsparciu studentów

Rzecznik PFRON przypomina, że w stosunku do zeszłorocznych warunków wsparcia studentów, tegoroczne zasady uwzględniają ograniczenia w finansowaniu zadania, wynikające z planu finansowego Funduszu.

– Zaprojektowane, niewielkie ograniczenia w finansowaniu kosztów czesnego musiały zostać wprowadzone, by dysponując niższą kwotą przeznaczoną na realizację zadania – utrzymać dotychczasową skalę pomocy PFRON w ramach programu (liczbę beneficjentów wsparcia ze środków Funduszu, która wynosi ok. 19000 osób) – wyjaśnia Michał Rydzewski. – Jak wskazują dotychczasowe doświadczenia w realizacji zadania, zmiany będą dotyczyły niewielkiej grupy studentów, głównie tych, którzy są zatrudnieni i uzyskują dochody. Sposób wyznaczenia wysokości dochodu w trakcie ustalania wysokości dofinansowania czesnego oraz możliwości zwolnienia z obowiązku wniesienia udziału własnego w kosztach czesnego zatrudnionych studentów, został zmieniony na podstawie zgłoszonych do PFRON postulatów, by uwzględniać sytuację dochodową całego gospodarstwa domowego studenta, a nie jak w ubiegłym roku – opierać się wyłącznie na dochodach zatrudnionego wnioskodawcy – dodaje.

więcej na portalu: www.niepelnosprawni.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...