Polityka Społeczna


Dostosowanie auta, proteza, czesne – sprawdź, co w 2016 r. dofinansujesz z programu PFRON „Aktywny samorząd”

Dodano: 07 marca 2016

PFRON

Zakup i montaż oprzyrządowania do samochodu czy zakup sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania – to niektóre z obszarów, w ramach których będzie można uzyskać dofinansowanie w tegorocznej edycji programu PFRON „Aktywny samorząd”.

Termin zakończenia przyjmowania wniosków przypada dla Modułu I (patrz niżej) 30 sierpnia 2016 r., a dla Modułu II (patrz niżej) 30 marca 2016 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2015/2016) oraz 10 października 2016 r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2016/2017).

– W tym roku nie wprowadzono w ramach „Aktywnego samorządu” nowych form wsparcia – informuje nas Michał Rydzewski, rzecznik PFRON. – O możliwości pomocy w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym będziemy informować w terminie późniejszym. Obecnie trwają prace związane z modyfikacją zasad programowych, dotyczących tej formy wsparcia.

Drobne zmiany we wsparciu studentów

Rzecznik PFRON przypomina, że w stosunku do zeszłorocznych warunków wsparcia studentów, tegoroczne zasady uwzględniają ograniczenia w finansowaniu zadania, wynikające z planu finansowego Funduszu.

– Zaprojektowane, niewielkie ograniczenia w finansowaniu kosztów czesnego musiały zostać wprowadzone, by dysponując niższą kwotą przeznaczoną na realizację zadania – utrzymać dotychczasową skalę pomocy PFRON w ramach programu (liczbę beneficjentów wsparcia ze środków Funduszu, która wynosi ok. 19000 osób) – wyjaśnia Michał Rydzewski. – Jak wskazują dotychczasowe doświadczenia w realizacji zadania, zmiany będą dotyczyły niewielkiej grupy studentów, głównie tych, którzy są zatrudnieni i uzyskują dochody. Sposób wyznaczenia wysokości dochodu w trakcie ustalania wysokości dofinansowania czesnego oraz możliwości zwolnienia z obowiązku wniesienia udziału własnego w kosztach czesnego zatrudnionych studentów, został zmieniony na podstawie zgłoszonych do PFRON postulatów, by uwzględniać sytuację dochodową całego gospodarstwa domowego studenta, a nie jak w ubiegłym roku – opierać się wyłącznie na dochodach zatrudnionego wnioskodawcy – dodaje.

więcej na portalu: www.niepelnosprawni.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...