Polityka Społeczna


Czy służby ratownicze należy uzawodowić?

Dodano: 29 kwietnia 2016

Służby ratownicze muszą być profesjonalne niezależnie od tego, czy są państwowe, czy ochotnicze – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Podczas posiedzenia komisji administracji i spraw wewnętrznych Zieliński przedstawił informację o realizacji ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych oraz ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.

Obecnie zgodę na wykonywanie ratownictwa wodnego posiada 111 podmiotów. Z kolei ratownictwo górskie wykonują jedynie: Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) oraz Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR).

Prezes Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Zbigniew Kurowicki mówił, że problemem ratownictwa wodnego są koszty utrzymania wykwalifikowanej kadry. – Jeżeli nie będziemy mieli dodatkowych pieniędzy, nie wiemy, czy będziemy mogli w przyszłym roku tak funkcjonować i dosyć wysoko utrzymywać bezpieczeństwo na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich – podkreślał.

Ratownicy wodni obecni na posiedzeniu komisji zwracali także uwagę na problem wyjazdów wykwalifikowanej kadry ratowniczej za granicę, m.in. do Niemiec. Prezes zarządu Stołecznego WOPR Paweł Błasiak wskazywał także, że obecnie umiejętności ratowników wodnych nie są systematycznie weryfikowane.

Posłanka Józefa Hrynkiewicz (PiS) pytała, czy służby ochotnicze są w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku dużej liczby osób wypoczywających nad wodą i uprawiających ryzykowne sporty wodne. Podkreśliła, że ratownictwo ochotnicze jest ważne i może ogrywać istotną rolę np. w edukacji, ale za organizację sieci bezpieczeństwa powinna odpowiadać profesjonalna służba.

więcej na portalu: www.rynekzdrowia.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...