Polityka Społeczna


Czy minął czas uroczystości patriotycznych?

Dodano: 20 sierpnia 2014

Dobre praktyki woj. mazowieckie.

Obserwując tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Dnia Wojska Polskiego, Cudu nad Wisłą, czyli wojny obronnej z sierpnia 1920 roku, odnoszę wrażenie coraz większej potrzeby społeczeństwa we wspólnym uczestniczeniu i przeżywaniu tych rocznic. Tłumy na ulicach z flagami narodowymi, defilady wojskowe, uroczyste msze polowe i patriotyczne, inscenizacje historyczne z udziałem grup rekonstrukcyjnych – to obrazy coraz częściej pokazywane w mediach i rozpowszechniane na portalach społecznościowych.

W ten patriotyczny wymiar tegorocznych uroczystości po raz pierwszy wpisane zostało wydarzenie inscenizacji walk na linii rzeki Narew, w okolicach Ostrołęki w wojnie obronnej z 1920 roku. Był to nowy element obchodzonych od wielu lat uroczystości patriotycznych upamiętniających bohaterskie czyny ułanów i marynarzy podczas walk w obronie ziemi rzekuńskiej w powiecie ostrołęckim. W czasie walk poległo wielu ułanów i marynarzy, których zbiorowe mogiły zachowały się na miejscowym cmentarzu parafialnym. Dzięki staraniom ks. ppłk Jana Mrowcy (proboszcza tej parafii) od kilku lat obchody są wyjątkowo uroczyste. Uczestniczy w nich kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej wystawiana przez Pułk Zabezpieczenia Marynarki Wojennej, który bezpośrednio przejął tradycje jednostki walczącej niegdyś na tej ziemi. Dzięki ułanom ze Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce tegoroczne uroczystości zostały wzbogacone po raz pierwszy o Inscenizację bitwy z roku 1920.

Reżyser Inscenizacji G.Korsak - pierwszy z lewej

Scenariusz Inscenizacji przygotował Grzegorz Korsak na podstawie pamiętników błogosławionego księdza Władysława Miegonia – oficera wojska polskiego biorącego bezpośredni udział w walkach.
W zatrzymaniu natarcia bolszewików na Warszawę ze względu na stację kolejową i most na Narwi, duże znaczenie odegrała grupa operacyjna Ostrołęka, obejmująca obszar na szerokości od Tobolic po Teodorowo, dowodzona przez generała brygady Bolesława Roję. Ważne zadanie w tej grupie tj. obronę stacji kolejowej położonej nieopodal Rzekunia miał dowodzony przez kapitana marynarki wojennej Konstantego Jacynicza Pierwszy Batalion Pułku Morskiego w sile 600 marynarzy. W ciągu trwających walk cały czas były dowożone z rożnych części kraju posiłki różnych formacji.

Rekonstruktorzy 1 Batalionu Morskiego

Jedną z nich był Oddział Zabezpieczenia Marynarki Wojennej który wywodzi swój rodowód z chlubnych tradycji Batalionu Morskiego, który został utworzony jeszcze w 1919r. Pierwszy Batalion z dowództwem Pułku przybył 3 sierpnia do Ostrołęki i tegoż dnia przebył chlubnie swój chrzest bojowy, zdobywając brawurowym natarciem Susk i Nową Wieś. W dniu 4 sierpnia stoczył zacięty bój pod Zabielem okazując bardzo dobrą postawę żołnierską. Po zakończeniu działań wojennych pośpiesznie zagrzebanych w ziemi żołnierzy poległych w czasie walk, ekshumowano i pochowano na miejscowym cmentarzu w Rzekuniu. W 1928r. postawiono dwa pomniki oddzielny dla marynarzy i dla ułanów. Walki o Ostrołękę zostały także upamiętnione na grobie Nieznanego Żołnierza tablicą z napisem Ostrołęka 5 sierpnia 1920r.

Rekonstruktorzy z 5 Pułku Ułanów Zasławskich

Widowisko zorganizowało i przedstawiło Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, przy współpracy z koleżankami i kolegami z: Grupy Rekonstrukcji Historycznej 16 okręgu NZW Mazowsze, Orzeł, Tęcza, Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzekuniu, Hufca ZHP Ostrołęka, Organizacji Społeczno-Wychowawczej ,,Strzelec”, Sympatyków Starej Motoryzacji z Rzekunia, Parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego z Rzekunia oraz osobom niezrzeszonym. W inscenizacji uczestniczyli ułani z: 10 Pułku Ułanów Litewskich z Białegostoku, Grupy Rekonstrukcji Historycznych im. Brygady Kawalerii PLIS z Wysokiego Mazowieckiego, Podlaskiej Brygady Kawalerii w barwach 5 pułku Ułanów Zasławskich z Kolna, 10 pułku Ułanów Litewskich z Grabowa, Ułani z Zaręb Kościelnych.

Sponsorami byli: Minister Obrony Narodowej, Wójt Gminy Rzekuń, Starosta Powiatu Ostrołęckiego, Radny powiatowy Piotr Liżewski.
Efekty pirotechniczne oraz przygotowanie i zabezpieczenie pola walki przeprowadziła firma “Agama Team”.

foto. Paulina Popiołek

Relacja: Mariusz Kubeł
Fotografie: Paulina Popiołek

 

Opublikował: m.kubel Kategorie: Oświata, Rodzina, Wyróżnione

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...