Polityka Społeczna


Czarna Księga Dyskryminacji Wschodniego Mazowsza

Dodano: 09 kwietnia 2015

Dobre praktyki – Wyszków woj. mazowieckie

Marsz pod hasłem NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ + INTEGRACJA = GODNEGO ŻYCIA GWARANCJA rozpoczął się 8 kwietnia o godz. 11.00 w Wyszkowie.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Obecna była pani wiceburmistrz  Aneta Kowalewska. Wszyscy otrzymali okolicznościowe błękitne balony (z logo przemarszu lub hasłem “Zaświeć się na niebiesko”). Przemarsz zabezpieczała policja, karetka pogotowia wyszkowskiego szpitala. Przeszliśmy ulicami Sowińskiego, Prosta, I Armii W.P. Pułtuską i Strumykową na plac Jana Pawła II u podnóża schodów wiodących do kościoła św. Idziego.

Idąc pozdrawialiśmy przechodniów powtarzając przez megafon, że idziemy ciesząc się obecnością wśród nas osób z niepełnosprawnością. Dla nich idziemy. Życzymy im, by ten marsz dla każdego z jego uczestników stał się inspiracją do zainteresowania się losem, sytuacją osób z niepełnosprawnością, nawiązania z nimi kontaktu, zaznajomienia się, zaprzyjaźnienia. Wyruszyliśmy kolorowym orszakiem spod fontanny na ul. Sowińskiego. Jednym z działań, które sprawiają, że osoby z niepełnosprawnością zostaną dostrzeżone w przestrzeni publicznej jest ich udział w marszu ulicami Wyszkowa. Zamanifestowaliśmy naszą radość z życia i podkreśliliśmy, jak ważne są dla nas osoby z niepełnosprawnością. A także, że jesteśmy sobie nawzajem bardzo potrzebni, by być szczęśliwymi.

Przed godz. 12.00 dotarliśmy na plac Jana Pawła II (nad rzeką Bug, u podnóża schodów wiodących do kościoła św. Idziego). Tam marsz zakończyliśmy wspólną – zabawą. W marszu wzięło udział ok. 300 osób (w tym co najmniej ok. 70 osób z niepełnosprawnością).

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Zależy nam na poprawie traktowania osób z niepełnosprawnością, podejścia do nich zwykłych ludzi, którzy żyją wokół nich, obok. By osoby z niepełnosprawnością stały się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności.

Zaangażowanie Stowarzyszenia “Ważna Róża” w organizację marszu związane jest z realizacją projektu pn. Czarna Księga Dyskryminacji Wschodniego Mazowsza dofinansowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji z Funduszy EOG.

W przemarszu wzięli udział m.in. podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy “Drogowskaz”, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, w tym Szkoły Filialnej w Gaju, Przedszkola Integracyjnego nr 4.

Jak także nasi pełnosprawni przyjaciele z:

  • Niepublicznego Przedszkola “Bezpieczny Przedszkolak”
  • Szkoły Podstawowej nr 1
  • Szkoły Podstawowej nr 2
  • Szkoły Podstawowej w Lucynowie
  • Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie (szkoła średnia).

Gdy doszliśmy na miejsce, w imieniu organizatorów (stowarzyszeń “Ważna Róża” i “Bądźmy w Kontakcie”) podziękowaliśmy wszystkim za udział, rozdaliśmy okolicznościowe, pamiątkowe naklejki, poczęstowaliśmy cukierkami i pączkami ufundowanymi przez sponsorów. Na chętnych czekała grupa animatorów zapraszając do wspólnej zabawy.

Specjalnie dla portalu Impuls Społeczny Artur Laskowski – Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Wyszkowie

Opublikował: m.kubel Kategorie: Dobre praktyki, Opieka Medyczna, Oświata, Pomoc Społeczna

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...