Polityka Społeczna


Cudzoziemcy nie mają zaufania do polskiej polityki migracyjnej

Dodano: 20 sierpnia 2015

Według szacunków w Polsce żyje blisko milion nielegalnych emigrantów.

W pierwszym półroczu tego roku funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali 2865 cudzoziemców (spoza UE), którzy przedostali się do Polski nielegalnie. To o prawie tysiąc więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy było ich 1961. Z kolei w całym 2014 r. takich osób było ok. 4,3 tys. (o ponad 800 więcej niż rok wcześniej). Zauważalny jest także nowy trend: w tym gronie więcej jest przybyszów z odległych regionów: Bliskiego Wschodu i Afryki. Obywatele Etiopii, Iraku lub Sudanu zostać u nas chcą rzadko. Są bardzo zdeterminowani. Jedną kobietę funkcjonariusze zatrzymywali aż trzy razy. Warunki podróży, zwłaszcza imigrantów z dalekich krajów, bywają wręcz groźne dla życia. Na przejściu w Korczowej pogranicznicy zatrzymali cysternę. Podczas odprawy z jej wnętrza zaczęło dobiegać głośne wołanie o pomoc. Jak się okazało, w środku był Syryjczyk, któremu brakowało powietrza. Próbował dotrzeć do Niemiec, wylądował w szpitalu. Wiele osób przekraczających naszą granicę traktuje Polskę jako przystanek tymczasowy. Docelowo chcą dotrzeć do Niemiec lub dalej na Zachód w tym najbardziej pożądany jest kierunek Wielkiej Brytanii. Wyjątkiem są Ukraińcy, którzy chcą pozostać u nas w kraju w celach zarobkowych. Wśród nielegalnych imigrantów panuje uzasadnione przekonanie, że zasiłki socjalne w krajach zachodnich są znacznie wyższe od polskich. Dlatego też mało kto stara się o azyl w Rzeczypospolitej.

Pogranicznicy uważają, że nielegalnych imigrantów z dalekich krajów będzie więcej, zwłaszcza że Węgry – na które przyjeżdżali dotychczas tysiącami – zamknęły dla nich swoje granice. Najwięcej obcokrajowców z Bliskiego Wschodu przybywa do nas przez Czechy lub Litwę, gdyż na tych granicach kontrole są wyrywkowe.

Źródło: serwis prasowy Stowarzyszenia Emigrant

Opublikował: admin Kategorie: Pomoc Społeczna, Służby Zatrudnienia, Z życia wzięte

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...