Polityka Społeczna


Co ze statystyką zakładania niebieskiej karty?

Dodano: 06 maja 2015

Co się dzieje po wprowadzeniu nowego kwestionariusza szacowania ryzyka przez policjantów do procedury niebieskiej karty?

Prawie 100 tys. niebieskich kart wpłynęło w 2014 r. do gminnych zespołów interdyscyplinarnych zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. W roku 2013 było ich niewiele ponad 73 tys.. Statystycznie rośnie liczba niebieskich kart dotyczących przemocy w rodzinie. Nauczyciele i pedagodzy wypełnili w 2014 r. prawie czterokrotnie więcej formularzy wskazujących na podejrzenie przemocy domowej niż rok wcześniej – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. W liczbie wypełnianych formularzy przodują policjanci oraz pracownicy pomocy społecznej. Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w 2014 r. pochodziło od nich odpowiednio 77,8 tys. oraz 13,6 tys. formularzy. Rok wcześniej było ich 57,9 tys. oraz 12,1 tys.

Co ze statystykami jest nie tak?

Na podstawie samego wzrostu liczby zakładanych Niebieskich Kart nie da się jednoznacznie stwierdzić, że przestępczość w polskich rodzinach rośnie. Niebieska Karta obejmuje bardzo szeroką kategorię, ona jest zakładana nie tylko wtedy, gdy dochodzi do przemocy fizycznej, ale też w przypadkach zaistnienia różnych innych rodzajów przemocy, jak przemoc psychiczna czy ekonomiczna (czyli np. mąż wydzielający pieniądze niepracującej żonie). Jeżeli chcemy analizować przypadki przestępczości, to musielibyśmy mówić o prawomocnych wyrokach sądów. Od 2014 r. obowiązuje policję nowy tzw. kwestionariusz szacowania ryzyka przemocy w rodzinie. Zgodnie z  jego wytycznymi, policja w każdym przypadku ma obowiązek wdrożyć procedurę Niebieskiej Karty nawet, jeśli w kwestionariuszu nie odnotowała żadnego czynnika ryzyka. Warto wskazać, że czynnikiem ryzyka jest np. wiek dziecka od 0 do 6 lat. Innymi słowy można by powiedzieć, że dla policji rodzinami podwyższonego ryzyka wystąpienia przemocy są od 2014 r. wszystkie polskie rodziny, które wychowują dzieci do 6-ego roku życia.

Opierając się na policyjnych statystykach skazań sprawców według kategorii przestępstw można powiedzieć, że przez ostatnie 25 lat, czyli od czasu transformacji ustrojowej skala tego zjawiska specjalnie nie wzrasta. Trzeba natomiast zauważyć, że w tym samym czasie liczba przestępstw w ogóle, czyli przestępstw, za które sądy orzekły prawomocnie kary, wzrosła dwukrotnie. Na stronie internetowej ministerstwa pracy dostępne są wyniki badań dotyczących postrzegania przestępczości w rodzinie. Większość badanych Polaków na pytanie, czy w ostatnim czasie skala przemocy wzrosła, odpowiada, że tak. Ale na pytanie, kiedy ostatni raz zetknęli się z przemocą w rodzinie, w większości przypadków ankietowani mówią: powyżej 5 lat wstecz.

Źródło: serwis prasowy Fundacji Niebieska Linia

Opublikował: admin Kategorie: Pomoc Społeczna, Rodzina, Z życia wzięte

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Z okazji zbliżających się radosnych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego pragniemy złożyć naszym Czytelnikom najserdeczniejsze ...

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy, aby nadchodzący 2019 rok był wyjątkowym i bardzo spokojnym czasem,  w którym uda się ...

Gminy stracą miliony z podatków od nieruchomości

Rząd zmienił sposób opodatkowania gruntów wykorzystywanych przez firmy energetyczne . Stracą na tym samorządy – ...

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...