Polityka Społeczna


Chleb i Miód przyciąga turystów

Dodano: 06 sierpnia 2014

Dobre praktyki woj. mazowieckie

3 sierpnia po raz trzeci w Kamieńczyku, nad malowniczą rzeką Bóg, odbyła się impreza folklorystyczna pod nazwą Festiwal Miodu i Chleba. Tradycyjnie już wydarzenie to zgromadziło turystów przyjeżdżających z pobliskiej Warszawy, jak i mieszkańców północno-wschodniego Mazowsza. W tym czasie obywa się w Kamieńczyku odpust parafialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny, który ściąga letników i okoliczną ludność.

Festiwal Chleba i Miodu w Kamieńczyku 2014r.

Kamieńczyk 2014 foto. M.Kubeł

Uroczyście festiwal otworzyli: burmistrz Grzegorz Nowosielski i proboszcz miejscowej parafii, Kazimierz Sztajerwald, sołtys Kamieńczyka Marek Curuł, radni miejscy Kazimierz Turek, Wojciech Rojek oraz Jan Abramczyk. Burmistrz życzył wszystkim smakowitego i udanego festiwalu: – Bo co może tu w Kamieńczyku, nad Liwcem, nad Bugiem smakować lepiej, niż pajda razowego chleba posmarowana miodem z naszych pasiek – zachęcał burmistrz do degustacji naturalnych, festiwalowych smakołyków.

Podczas festiwalu przygotowano też różnorodne prezentacje i atrakcje: można było zobaczyć, jak powstaje chleb podczas warsztatów przygotowanych przez zawodowych piekarzy – Artura Ziemackiego i braci Piotra i Romana Kuzyk. Pszczelarze pokazywali, jak wiruje się miód. Twórcy ludowi prezentowali, jak wyglądają tradycyjne kurpiowskie hafty. Chętni mogli spróbować swoich sił w konkursach: zjadaniu miodu, przesiewaniu mąki czy w rozpoznawaniu plonów różnych zbóż.

Koloryt wydarzenia dopełniły odpustowe kramy i stragany, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie i nie sposób było z tej imprezy wyjechać z pustymi rękami. Największym zainteresowaniem gości festiwalowych cieszyły się różnego rodzaju miody, pachnący i świeży tradycyjnie wypiekany chleb z okolicznych piekarni. Liczne stoiska z produktami regionalnymi zapraszały do degustacji.

Podczas imprezy odbył się po raz trzeci konkurs na produkt festiwalowy. Z kilku zgłoszonych produktów Kapituła konkursu wybrała chleb litewski na zakwasie wyprodukowany przez piekarnię PSS Społem w Wyszkowie. Na podkreślenie zasługuje nowatorskie wprowadzenie oryginalnego przepisu na chleb z kminkiem. Wyróżniony został także produkt piekarni Ratuszowa Radikowscy z Siedlec za Chleb Marszałkowski.

Swój specjalistyczny konkurs przeprowadzili pszczelarze z Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wyszkowie, który z werwą i wielkim znawstwem poprowadzili Panowie Jan Niedźwiedź i Tadeusz Walasek pod czujnym okiem Prezesa Koła Andrzeja Wojtczaka. Jurorami konkursów byli pszczelarze Maciejewski, Morka oraz Niedźwiedź Junior. Program artystyczny Festiwalu rozpoczęła Radzymińska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Zbigniewa Kusia. Później na scenie dominował już głównie folklor. Wystąpili m.in: zespół Sława z Zabrodzia, Wyszkowiacy, Kapela Łochowska i Kurpianka – Cepelia z Kadzidła pod dyrekcja Pawła Łaszczycha. Z ciekawym programem ekologicznym na scenie festiwalowej wystąpiła grupa z Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Tłuszczu. Odbył się także pokaz ratownictwa w wykonaniu jednostki OSP z Kamieńczyka. Wieczór zakończyły wspólne pląsy z gwiazdą Festiwalu Rudim Schubertem, współtwórcą zespołu Wały Jagiellońskie.

Relacja: Mariusz Kubeł

Opublikował: m.kubel Kategorie: Dobre praktyki, Oświata, Pomoc Społeczna, Rodzina, Wyróżnione

Jedna Odpowiedź

  1. Predrag Timotić napisał(a):

    756496 49693Very informative post. Your current Internet site style is awesome as well! 769199

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...