Polityka Społeczna


Anioł Ekonomii Społecznej mówi po angielsku

Dodano: 22 maja 2013

Klienci otwarcie pytają o zaangażowanie społeczne firm, od których kupują towary i usługi. To jest cel promocji ekonomii społecznej.

Rozmowa z Michałem Rokickim, założycielem firmy Rokicki Szkolenia Językowe, który jako Anioł Ekonomii Społecznej wspiera warszawską Fundację Kapucynów im. Aniceta Koplińskiego, organizując dla wolontariuszy i wolontariuszek Fundacji szkolenie z języka angielskiego.
Praca z wolontariuszami i wolontariuszkami to dla mnie druga młodość zawodowa.

Na co dzień Pana firma prowadzi szkolenia z języków obcych dla firm i korporacji biznesowych. Co Panem kierowało, aby zostać Aniołem Ekonomii Społecznej?

Anioł Ekonomii Społecznej

Zauważyłem, że znajduję przyjemność w dzieleniu się wiedzą, którą posiadam, dlatego karierę zawodową zaczynałem jako nauczyciel. Do dziś lubię patrzeć, jak osoby, które szkolę podnoszą swoje kompetencje językowe zdobywając wiedzę, którą się z nimi dzielę. Pierwiastek dzielenia się leżał także u podstaw chęci wsparcia osób współpracujących z Fundacją.

Wspiera Pan warszawską Fundację Kapucynów, na czym dokładnie polega ta pomoc?

Prowadzę szkolenie z języka angielskiego dla wolontariuszy i wolontariuszek Fundacji. Na podstawie testów kompetencji językowych wyłoniłem spośród chętnych grupę słuchaczy i słuchaczek, którzy co tydzień mają okazję szlifować swój angielski. Szkolę przede wszystkim ze skutecznej komunikacji w języku obcym, ponieważ jest to najbardziej praktyczny aspekt nauki języka i dający się natychmiast wykorzystać. Ogromną przyjemność sprawia mi obserwowanie, jak uczestnicy i uczestniczki szkolenia uzyskują swobodę w coraz bardziej precyzyjnym formułowaniu myśli po angielsku.

Czy dzięki temu łatwiej jest realizować cele Fundacji?

Rozmawiałem ostatnio z wolontariuszami i wolontariuszkami na temat tego, jak wykorzystują w praktyce nabyte umiejętności. Jedna z wolontariuszek zaangażowana jest w Środowe Spotkania z Kulturą, podczas których podopieczni Fundacji m.in. oglądają filmy, a później o nich dyskutują. Wybierając repertuar wolontariuszka korzysta z anglojęzycznych forów, gdzie znajduje dokładne opisy i recenzje filmów. Wiem też, że Fundację wspierają osoby z zagranicy, dzięki zajęciom językowym osoby współpracujące z Fundacją z łatwością mogą udzielić im konkretnych informacji i opowiedzieć o swojej pracy. Kolejna wolontariuszka na potrzeby Fundacji przygotowuje projekty graficzne, korzysta przy tym z programów, których tutoriale są w języku angielskim. Dla mnie to bardzo motywujące, kiedy słyszę, że umiejętności, które wolontariusze i wolontariuszki nabywają na naszych spotkaniach są tak wszechstronnie i praktycznie wykorzystywane.

A czy sami wolontariusze i wolontariuszki chcą brać udział w zajęciach?

Sądząc po frekwencji podczas szkoleń – z pewnością tak jest. Uczestnictwo w naszych cotygodniowych zajęciach powoduje, że przeznaczają jeszcze więcej czasu na zaangażowanie okołowolontariatowe. Mam wrażenie, że wolontariuszy cechuje wysoki stopień motywacji wewnętrznej. Obserwuję, że na zajęciach wypowiadają się chętnie, eksperymentują z językiem, nie boją się popełniać błędów, aby dzięki nim więcej się nauczyć – całymi sobą są na „tak”. Praca z wolontariuszami i wolontariuszkami to dla mnie druga młodość zawodowa.

Fundacja Kapucyńska jest liderem warszawskiego partnerstwa na rzecz wychodzenia z bezdomności. Na co należy zwrócić uwagę przy realizacji idei ekonomii społecznej?

W ekonomię społeczną często zaangażowane są osoby bardzo kreatywne ze świetnymi pomysłami. Jednak po pierwszej fali entuzjazmu przychodzi zderzenie z twardą rzeczywistością biznesową. Myślę, że w takim momencie nasze wsparcie może wymiernie pomóc. Ważne jest podtrzymanie motywacji do działania poprzez konkretne wsparcie. Chciałbym wierzyć, że moje zaangażowanie pro publico bono w działania podmiotów ekonomii społecznej pokazują, że nie są one zdane wyłącznie na siebie i że środowisko biznesowe dookoła nie stoi czekając biernie, ale angażuje się, jednocześnie pokazując, że w te przedsięwzięcia wierzy. Ufam, że taka postawa może dodać skrzydeł.

A jak z własnych obserwacji ocenia Pan poziom ekonomii społecznej w Polsce?

Zmierzam do tego, aby ekonomia społeczna na stałe zaczęła funkcjonować w naszej świadomości. Działania UNDP w Polsce są nieocenione. Budowanie sieci Aniołów Ekonomii Społecznej jest świetnym pomysłem. Na szczęście jest też zainteresowanie od strony popytowej, klienci otwarcie pytają o zaangażowanie społeczne firm, od których kupują towary i usługi.

Fundacja Kapucyńska im. Aniceta Koplińskiego z Warszawy. Fundacja jest liderem warszawskiego partnerstwa na rzecz wychodzenia z bezdomności, wspiera osoby bezdomne i pomaga im wrócić na rynek pracy, a także z pomocą wolontariuszy motywuje ich do podejmowania prób usamodzielniania się. Z inicjatywy warszawskich kapucynów i wolontariuszy od 20 lat prowadzona jest przyklasztorna jadłodajnia z której korzysta dziennie ok. 300 osób. Oprócz darmowych posiłków, ludzie bezdomni mogą skorzystać z pomocy psychologa, warsztatów socjoterapeutycznych, grup samopomocowych oraz wsparcia duchowego. Fundacja realizuje innowacyjny program zindywidualizowanego wsparcia osób bezdomnych „Anioł w Warszawie” http://fundacja-kapucynska.pl/2011/04/aniol-w-warszawie/.

—————————————————————————-
Informacje uzupełniające
Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, jako Lider Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”, jest instytucją powołaną przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej 5 marca 2007 r. Głównym zadaniem jest pośredniczenie w procesie realizacji części projektów dofinansowywanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. CRZL działa w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Celem jednostki jest wzrost zatrudnienia i spójności społecznej, uczynienie z Polski bardziej atrakcyjnego miejsca dla przyszłych inwestorów oraz rozwijanie szeroko pojętej wiedzy.

UNDP w Polsce – Partner Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”, zajmuje się wdrażaniem i koordynacją na terenie Polski elementów projektów regionalnych UNDP w zakresie innowacji społecznych oraz Milenijnych Celów Rozwoju, w tym projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: Exacto sp. z o.o. – agencja public relations odpowiedzialna za działania media relations ekonomii społecznej w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”.

Opublikował: m.kubel Kategorie: Pomoc Społeczna, Rodzina, Sylwetki, Wyróżnione

11 komentarzy

 1. QQ Online Terbaik napisał(a):

  379043 767723For some cause the picture just isnt loading appropriately, is at this time there an issue? 931289

 2. boutique en ligne napisał(a):

  571932 556204I like this website quite significantly, Its a actually good situation to read and get info . 719190

 3. In vivo PK napisał(a):

  434539 18454woah i like yur internet site. It really helped me with the info i wus seeking for. thank you, will save. 939833

 4. buy methandienone napisał(a):

  748135 190498jobs for high school students – Search for Jobs on our site, we offer several great links to the finest and biggest Portals to obtaining a Job as a high school student! 450174

 5. bitcoin slot napisał(a):

  103861 655365Thank you for the auspicious writeup. It in reality was a amusement account it. Appear complicated to far delivered agreeable from you! However, how can we keep in touch? 890696

 6. online roulette napisał(a):

  737129 633481Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing a little research on that. And he just bought me lunch since I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thanks for lunch! 787822

 7. official statement napisał(a):

  388564 609406I genuinely enjoy searching at on this site , it has fantastic content material . 573479

 8. Go Here napisał(a):

  383052 452558This internet site is my breathing in, real great design and perfect content material . 816308

 9. 토토사이트 추천 napisał(a):

  723431 508913As I site owner I believe the articles here is actually amazing , thankyou for your efforts. 947552

 10. UK Chat Rooms napisał(a):

  176557 973376Surely,Chilly place! We stumbled on the cover and Im your personal representative. limewire limewire 970771

 11. Free UK Chat napisał(a):

  599594 313818Merely a smiling visitor here to share the enjoy (:, btw great pattern . 847975

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

UOKiK bierze się za pokazy dla seniorów: Trzeba powstrzymać falę oszustw

Urząd szykuje przepisy mające utrudnić życie nieuczciwym firmom, które sprzedają drogie i niepotrzebne sprzęty czy ...

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...