Polityka Społeczna


4 sposoby na pułapkę rentową

Dodano: 22 czerwca 2017

Renta czy praca? Zarobić czy dorobić? A może… w ogóle nie próbować szukać pracy, bo przepadnie renta albo jej część? Lęk przed pułapką rentową jest jedną z najważniejszych przyczyn niepodejmowania pracy. Pojawiło się jednak światełko w tunelu…

Sylwia stosuje strategię asekuracyjną. Ma 32 lata, mieszka w małej miejscowości, z wykształcenia jest technikiem masażystą. Pobiera rentę socjalną z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Mogłaby pracować, ale nie chce, bo udowodni, że jest w stanie zarabiać, więc także to, że jest zdolna do pracy.

Karol przyjął postawę bezpieczną. Pracuje w branży informatycznej. Jako osoba z niepełnosprawnością ruchową, porusza się na wózku, ale jest też w stanie przemieszczać się za pomocą kul. Pobiera rentę i zarabia tyle, by nie osiągnąć kwoty, po przekroczeniu której świadczenie byłoby zmniejszane.

Marcin obrał metodę elastyczną. Ma 30 lat, mieszka w Warszawie, porusza się na wózku – pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. Ma wyższe wykształcenie, pracuje w organizacjach pozarządowych. Świadczenia nie zawiesza, lecz co najwyżej zwraca, jeśli przekroczy limit zarobków.

Marika prezentuje podejście ekstremalne. Ma 36 lat, jest germanistką z tytułem magistra. Zawiesiła rentę, bo ma stabilną sytuację zawodową i dobrze zarabia. Do tego mieszka w dużym mieście, więc w razie czego da radę znaleźć inną pracę. Jest księgową, ale tylko ona wie, ile kosztowała ją droga do miejsca, w którym jest.

więcej na portalu: www.niepelnosprawni.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...