Polityka Społeczna


26 października – Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Dodano: 26 października 2015

Już po raz dziesiąty, każdego roku, w dniu 26 października obchodzony jest Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. 

W tym szczególnym dniu fundacje, stowarzyszenia pacjentów oraz inne organizacje działające na rzecz rozwoju polskiej transplantologii inicjują wiele akcji społeczno-edukacyjnych, mających na celu zwiększenie świadomości społecznej odnośnie dawstwa narządów i tkanek, w tym zwłaszcza szpiku kostnego, a także procedur związanych z przeszczepami, przekazywaniem organów po śmierci.

Pierwszy przeszczep narządu – nerki, miał miejsce w roku 1954 w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy przeszczep serca odbył się w Kapsztadzie w roku 1967.  W tym samym roku, w RPA dokonano również pierwszego udanego przeszczepu wątroby. Polscy lekarze pierwsze próby przeszczepiania narządów od zmarłych dawców podjęli już w 1965 roku. Wielkim sukcesem polskiej transplantologii był pierwszy przeszczep serca, wykonany w 1985 roku przez profesora Zbigniewa Religę. Ostatnie lata to olbrzymi postęp w dziedzinie transplantologii, dzięki któremu możliwe jest między innymi przeszczepianie twarzy. Pierwszy przeszczep twarzy wykonali lekarze w Barcelonie w 2010 roku, a polscy lekarze w roku 2013.

W Polsce do końca września 2013 wykonano 1164 transplantacji narządów miąższowych (nerka, trzustka, wątroba, serce, płuca). Ponad 1,5 tys. przeszczepów, w tym ponad 1 tys. transplantacji nerek, wykonano w Polsce w 2014 roku.Ponadto w polskich ośrodkach transplantacyjnych wykonuje się przeszczepy tkanek – szpiku, rogówki, wysp trzustkowych, a także przeszczepy twarzy. W 2012 roku wykonano w Polsce rekordową liczbę ponad 1500 przeszczepów. Nadal jednak blisko 2500 pacjentów czeka na nowe organy. Najczęściej jest to ich jedyna szansa na przedłużenie życia.

Źródło: www.federacjapacjentow.pl

Opublikował: psakowski Kategorie: Nauka, Opieka Medyczna, Rodzina

Odpowiedz

Zabezpieczenie atyspamowe
Skopiuj lub przepisz poniższy text aby dodać komentarz do artykułu.

Zapisz się do newslettera

Wyróżnione artykuły

Wings for Life World Run: Biegniemy dla tych, którzy nie mogą

Wings for Life World Run to jedyny globalny bieg, w którym meta, będąca Samochodem Pościgowym, ...

100 lat polskiej polityki społecznej

W ramach programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. w MRPiPS zorganizowano ...

Wesołych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w ...

Wesołych Świąt i do siego 2018 Roku !

Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia przyniosą Państwu wiele szczęścia, wiary i nadziei, a pomyślność nie ...

21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego – polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy ...